Najznámejšie slovenské sídlisko o eurovoľby nemá záujem. Na mizivú volebnú účasť poukázal prestížny portál
- Podľa obyvateľov Luníka IX. nemá zmysel ísť voliť, lebo EÚ vôbec nezmenila ich život
- 87 % Rómov na Slovensku žije pod hranicou chudoby
- Podľa obyvateľov Luníka IX. nemá zmysel ísť voliť, lebo EÚ vôbec nezmenila ich život
- 87 % Rómov na Slovensku žije pod hranicou chudoby
Hoci už zajtra čaká našu republiku veľmi očakávaný duel druhého kola prezidentských volieb medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim, už o dva mesiace čakajú nielen našu krajinu, ale celú Európsku úniu, mimoriadne dôležité voľby do Európskeho parlamentu.
A práve v tejto súvislosti si prestížny bruselský portál Politico posvietil na jeden z regiónov s historicky najmenšou účasťou na voľbách do EP, ktorý sa čírou náhodou nachádza na Slovensku, pričom ide o neslávne známy Luník IX.
Nemá zmysel voliť, lebo Brusel nič nezmenil
Prvou osobou, ktorú reportéri Politica oslovili, bol 47-ročný Jozef Fratel, ktorý je momentálne nezamestnaný. Ten síce žije so svojou priateľkou a ich synom v byte s elektrikou, ale bez tečúcej vody. Poslednýkrát, keď prišiel k nejakým volebným urnám, bolo podľa jeho názoru asi pred dvadsiatimi rokmi, a ani začiatkom júna sa toto právo nechystá zužitkovať.
Fratel vysvetlil, že preňho nemá zmysel voliť, pretože Európska únia v jeho živote absolútne nič nezmenila. Luník IX., azda najznámejšia štvrť Košíc, je vzdialený len 90 minút jazdy od ukrajinských hraníc, v jednom z najchudobnejších regiónov EÚ, je vyňatý zo spletitej sieti bruselskej politiky.
Obyvatelia Luníka čelia masívnej nezamestnanosti, viac ako polovica pracujúcej populácie podľa miestnych úradov nemá prácu a má len ťažké podmienky na bývanie. Mnohí žijú v schátraných a preplnených bytoch, pričom podľa miestnych úradov žije v jednom byte v priemere asi tucet ľudí.
Ďalšou oslovenou osobou bola taktiež 47-ročná Mária Horváthová, ktorá ako svetlo používa svoj mobilný telefón. Býva síce v trojizbovom byte, ale ten zdieľa so svojimi šiestimi deťmi a ďalšími štyrmi dospelými. V byte síce funguje elektrina, ale práve v čase konania rozhovoru s Politicom žiarovka prestala fungovať, ktorá dočasne uvrhla stiesnený jedálenský priestor do tmy.
„Každá vláda je rovnaká. Rasizmus existuje v každej vláde a všade,“ rozčuľuje sa Horváthová, ktorá ale dodáva, že o EÚ síce nevie nič, ale ako normálny občan sa v júni voliť chystá.
V posledných voľbách do EP iba trojpercentná účasť
Voľby do Európskeho parlamentu priťahujú na Slovensku podstatne menej ľudí k urnám ako národné voľby, čo však nie je žiadne špecifikum našej krajiny. Avšak, čo je mimoriadne zlé, je fakt, že na Slovensku, ktoré vstúpilo do EÚ v roku 2004, je najnižšia účasť v bloku pri každých voľbách do Európskeho parlamentu.
Na voľbách v roku 2019 sa zúčastnilo len 137 zo 4 419 zapísaných voličov na Luníku IX., čo zodpovedá mimoriadne nízkej 3,1-percentnej účasti.
Čo sa týka umiestnenia Luníku IX., štvrť je zastrčená na svahu, pod obrovskou otvorenou skládkou, oddelenou od zvyšku mesta diaľnicou. Väčšina miestnych nevlastní autá. Aby sa dostali do centra mesta za potravinami alebo za administratívnymi prácami, musia ísť špeciálnym autobusom, ktorý je oddelený od zvyšku mestskej hromadnej dopravy.
Za posledné roky sa ale situácia aj podľa občanov Luníka IX., ako aj zvyšku Košíc, zlepšila, čo je výsledkom spolupráce nového starostu Luníka IX. Marcela Šaňa, ktorý spolupracuje s viacerými mimovládnymi organizáciami.
Ten pre Politico povedal: „Zmeny môžu byť dôležité pre vaše deti. Ľudia však očakávajú okamžitú zmenu. Aby ľudia hlasovali, musí existovať priamy odkaz na to, ako voľby zlepšia moju životnú situáciu.“ Šaňa zároveň dodal, že sa mu podarilo zaobstarať schválenie finančných prostriedkov zo strany Bruselu na niektoré projekty, ale čelí administratívnym prekážkam.
Zdroj: Politico