V ktorých krajinách sa Slováci najviac zaujímajú o nehnuteľnosti? Pozreli sme sa na top destinácie (PREHĽAD)
- Záujem Slovákov o kúpu nehnuteľnosti v zahraničí sa zvýšil
- Dopyt je nielen v európskych krajinách
- Na čo si dať pri hľadaní nehnuteľnosti v zahraničí pozor?
- Záujem Slovákov o kúpu nehnuteľnosti v zahraničí sa zvýšil
- Dopyt je nielen v európskych krajinách
- Na čo si dať pri hľadaní nehnuteľnosti v zahraničí pozor?
Slovenskí investori sa čoraz viac púšťajú do nehnuteľností v zahraničí, pričom ich lákajú nielen tradičné dovolenkové destinácie, ale prejavujú záujem aj o nehnuteľnosti mimo Európskej únie (EÚ), vrátane exotickejších lokalít.
Títo investori sú ochotní podstúpiť vyššie riziko pre potenciál vyšších výnosov, pokiaľ ide o medzinárodné investície do nehnuteľností.
Záujem Slovákov sa vzťahuje na obľúbené dovolenkové miesta v Taliansku, Chorvátsku a Španielsku, ale siaha aj za hranice EÚ, napríklad do Egypta, Indonézie, Spojených arabských emirátov a Čiernej Hory. Tieto krajiny sa stali pre investorov atraktívnymi vďaka prudkému nárastu cestovného ruchu, ktorý v poslednom čase zaznamenali, informuje denník Pravda.
Dubaj medzi top lokalitami
Spomedzi krajín Európskej únie vlastnia Slováci druhý najvyšší počet bytov a domov v Dubaji v pomere k veľkosti ich ekonomiky, pričom zaostávajú len za Cyprom. Investovanie do nehnuteľností tu môže byť výhodné, často však súvisí so snahou vyhnúť sa daňovým povinnostiam v domovskej krajine.
Slováci investovali do nehnuteľností v Dubaji takmer pol miliardy dolárov, čo predstavuje 0,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) našej krajiny. Podľa údajov výskumnej skupiny European Tax Observatory (ETO) je tento pomer druhý najvyšší v celej EÚ, píše Denník N.
Podľa magazínu Forbes Slovensko sa v posledných rokoch v Spojených arabských emirátoch prudko zvýšil počet projektov rezidenčnej výstavby, najmä v populárnych destináciách ako Dubaj a Ras al-Chajma, kde má zastúpenie aj globálna sieť Sotheby’s.
Kupujúcich zo Slovenska láka nielen subtropické podnebie, pomerne rýchle a letecké spojenie z Európy, množstvo medzinárodných škôl a zdravotná starostlivosť na vysokej úrovni, ale aj priaznivé ceny pre dobre situovaných klientov.
Napríklad cena dvojizbového bytu s výhľadom na Palm Jumeirah s rozlohou 100 metrov štvorcových v projekte LIV Marina je 520 000 eur. Treba však poznamenať, že cenový strop luxusných penthousov v najlepších lokalitách a prémiových projektoch je prakticky neobmedzený.
Príležitostí je ale oveľa viac
Napriek tomu sa preferencie bohatej klientely neobmedzujú len na prímorské destinácie. Slovenská klientela sa živo zaujíma aj o chaty a horské apartmány v rakúskych a francúzskych Alpách. Napríklad cena chaty vo francúzskom mestečku Megève alebo v švajčiarskom stredisku Zermatt môže byť porovnateľná s cenou vily na hradnom kopci v Bratislave.
Z poznatkov realitných profesionálov, s ktorými sa skontaktoval portál ABS.sk, je zrejmé, že slovenskí kupujúci zvyčajne uprednostňujú byty na prenájom, zatiaľ čo pre potreby rodiny volia rodinný dom.
V exotických krajinách sa ich záujem často točí okolo toho, kto im bude byt spravovať. V Španielsku bol v uplynulom roku badateľný záujem o bungalovy. Slovenské firmy sa zároveň púšťajú aj do rozvoja rekreačných projektov v zahraničí, spolupracujú s realitnými kanceláriami, ktoré môžu pomôcť so zriadením predaja a prevádzky rezortu.
Podľa informácií spoločnosti Rellox so sídlom v Prahe sú slovenské firmy najaktívnejšie v Rakúsku a Chorvátsku, pričom české firmy sa výrazne angažujú aj v Španielsku a majú významné zastúpenie na africkom Zanzibare, doplňuje portál ABS.
Pozor na riziká
Odborníci odporúčajú Slovákom, ktorí plánujú kúpu nehnuteľnosti v zahraničí, aby sa pozreli ďalej ako na prvotnú atraktivitu nehnuteľnosti a zvážili niekoľko kľúčových faktorov. Makléri upozorňujú, že hoci sú mnohé destinácie lákavé svojou polohou, exotickosťou a krásou okolitej prírody, je potrebné zvážiť zásadné faktory.
V prvom rade sa potenciálnym kupujúcim odporúča, aby sa zamerali na právne istoty, vymožiteľnosť práva, kvalitu nehnuteľností a najmä pozemkových záznamov v miestnych registroch.
Rovnako dôležité je jasne definovať účel kúpy nehnuteľnosti, či je určená ako rodinné rekreačné sídlo, alebo či majiteľ uvažuje aj o jej potenciálnom finančnom zhodnotení v čase, keď sa nehnuteľnosť aktívne nevyužíva, dodáva Forbes Slovensko.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Pravda, Denník N, ABS, Forbes Slovensko