Mnohí Slováci robia pri hlasovaní tie isté chyby. Pripomeň si pravidlá pred 2. kolom (PREHĽAD)
- Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už zajtra
- Tu je návod, ako zahlasovať za novú hlavu štátu
- Nehrozí riziko manipulácie s výsledkami
- Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už zajtra
- Tu je návod, ako zahlasovať za novú hlavu štátu
- Nehrozí riziko manipulácie s výsledkami
Už zajtra (6. 4. 2024) sa koná druhé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky. Slováci si budú vyberať už len spomedzi dvoch kandidátov, ktorí v prvom kole volieb dosiahli najväčší úspech. Sú nimi bývalý minister zahraničných vecí a dlhoročný diplomat Ivan Korčok a bývalý premiér, súčasný predseda strany Hlas-SD a predseda parlamentu Peter Pellegrini.
Prezidenta si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie 5 rokov. O novej hlave štátu však rozhodne až nastávajúce druhé kolo. Ak nechceš, aby tvoj hlas prepadol, je dôležité, aby si dodržal počas volenia niekoľko pravidiel.
Kto a kde?
Ako informuje oficiálna stránka Ministerstva vnútra SR, právo voliť má každý občan, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil vek 18 rokov. Volebné miestnosti sa otvárajú už o 7:00 ráno. Slováci budú môcť voliť počas celého dňa. Poslednú možnosť odovzdať svoj hlas budú mať o 22:00 večer, následne sa volebné miestnosti zatvoria. V mimoriadnych prípadoch však môžu určité volebné miestnosti ostať otvorené aj dlhšie.
Voliči sú oprávnení voliť len v mieste svojho trvalého pobytu a v okrsku, v ktorého zozname je zapísaný. Výnimkou je hlasovací preukaz, o ktorý môžu občania požiadať, ak vedia, že v čase volieb sa budú nachádzať mimo obce trvalého pobytu.
Obec vydá voličovi hlasovací preukaz bezodkladne. Osobne sa oň dá požiadať najneskôr posledný pracovný deň predo dňom konania volieb, čiže v piatok, v úradných hodinách obce.
Vybaviť preukaz môže za voliča aj ním splnomocnená osoba. Splnomocnenec potrebuje vyplniť žiadosť, kde uvedie meno a priezvisko voliča, jeho rodné číslo, štátnu príslušnosť a adresu trvalého pobytu.
Volič môže s vydaným hlasovacím preukazom voliť aj v mieste trvalého pobytu, musí ho mať však so sebou. Platný je len na ten deň konania volieb, ktorého dátum je na ňom uvedený, a len spolu s občianskym preukazom.
„Hlasovací preukaz sa vydáva iba raz, volič by s ním preto mal nakladať opatrne. Pri strate alebo odcudzení obec voličovi nový hlasovací preukaz nevydá,“ upozorňuje ministerstvo vnútra.
Ďalšou výnimkou sú slovenskí občania s trvalým pobytom mimo územia Slovenska. Tí musia po príchode do ľubovoľnej volebnej miestnosti preukázať svoju totožnosť predložením slovenského cestovného pasu. Slovenský občiansky preukaz v tomto prípade nestačí.
Tiež sú povinní okrskovej volebnej komisii odovzdať čestné vyhlásenie o svojom trvalom pobyte v zahraničí. Tento dokument je možné nájsť na webových stránkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, alebo ho môže volič získať aj priamo v deň volieb od volebnej komisie. Podpis na tomto vyhlásení nemusí byť overený.
Ako?
Čítajte viac z kategórie: Prezidentské voľby 2024
Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, TASR