Rusi hovoria o napadnutí územia Spojených štátov. Ide o štát, na ktorý sa nevzťahuje ochrana NATO
- Ruská propaganda nezostala svojej povesti nič dlžná – v programe Vladimira Solovjova padli výzvy k napadnutiu amerického štátu
- Propagandisti správne poznamenávajú, že sa naň nevzťahuje ochrana NATO
- Ruská propaganda nezostala svojej povesti nič dlžná – v programe Vladimira Solovjova padli výzvy k napadnutiu amerického štátu
- Propagandisti správne poznamenávajú, že sa naň nevzťahuje ochrana NATO
Ruská televízia je miestom absurdít, kde dennodenne prebiehajú vyhrážky, ktoré zahŕňajú vojenskú agresiu voči európskym krajinám. Nechýbajú ani reči o jadrových útokoch na Európu a USA, či prejavy o tretej svetovej vojne.
V podobnom duchu sa niesla tohtotýždňová relácia Večer s Vladimirom Solovjovom, kde hostia riešili pokiaľ by mala siahať denacifikácia Ukrajiny.
Andrej Sidorov, ktorý zastáva dekanskú pozíciu na katedre svetovej politiky na Moskovskej štátnej univerzite, uviedol, že sanitárna zóna by mala siahať „niekde“ po Karpaty. Teda po pohorie, ktorého súčasťou sú aj slovenské Tatry.
Solovjov s tým nesúhlasil a chcel by, aby takáto zóna siahala až po Atlantický oceán. Nato Sidorov navrhol, aby sa Rusko zameralo radšej na jediný americký štát, ktorý nie je chránený dáždnikom Severoatlantickej aliancie (NATO).
„NATO pokrýva všetky štáty USA okrem jedného. To je ten, ktorý treba ukoristiť. To som vždy hovoril,“ uviedol Sidorov.
„Where should the ‚sanitary zone‘ end? Somewhere near the Carpathian [mountains]“.
„Oh, come on. The Atlantic [ocean].“
„Why do we need the Atlantics?“
„You don’t. I do.“
Russian propagandists discuss the borders of „denazification.“ They are serious, by the way. pic.twitter.com/yYzPmCiGUv
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) April 4, 2024
Štát nie je spojený s pevninou USA
Newsweek uvádza, že ide o Havaj. Toto územie sa stalo posledným štátom, ktoré v roku 1959 vstúpilo do únie Spojených štátov. Havaj sa tak stal 50. štátom USA v čase, keď Severoatlantická aliancia už dávno fungovala. Vznik NATO sa datuje do roku 1949. To ale nie je hlavný dôvod, prečo sa na Havaj nevzťahuje ochrana Aliancie a článok 5, teda, že útok na jedného člena je útok na všetkých.
Ako už napovedá názov Severoatlantická aliancia, ide pôvodne o zoskupenie krajín a území, ktoré spájal Atlantik.
Ani Kalifornia, Oregon či Aljaška nie sú síce územia, ktoré majú prístup k Atlantiku, no považujú sa za súčasť kontinentálneho územia USA. Kontinentálne Spojené štáty majú prístup k Atlantiku z východného pobrežia.
„Argumentom pre nezačlenenie Havaja je jednoducho to, že nie je súčasťou Severnej Ameriky,“ povedal pre CNN David Santoro, ktorý pôsobí ako prezident think-tanku Pacific Forum v Honolulu.
Washingtonská zmluva, ktorá obsahuje článok 5, teda mechanizmus, ktorý má zabezpečiť kolektívnu obranu v prípade napadnutia jedného členského štátu, zároveň obsahuje aj článok 6. Pre verejnosť, vrátane tej havajskej, ktorá netuší, že nie je chránená Alianciou, je to pomerne neznámy dokument. Špecifikuje, akých území sa dotýka.
„Za ozbrojený útok na jednu alebo viaceré zmluvné strany sa považuje ozbrojený útok na územie ktorejkoľvek zmluvnej strany v Európe alebo Severnej Amerike,“ hovorí článok 6.
Uvádza sa v ňom tiež, že akékoľvek ostrovné územia musia byť v severnom Atlantiku, severne od obratníka Raka.
Washington potvrdzuje, že Havaj nie je chránený
Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA pre CNN potvrdil, že na Havaj sa nevzťahuje článok 5. Podľa neho by sa na Havaj ale vzťahoval článok 4, ktorý volá po konzultáciách v prípade, že je ohrozená „územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť“ člena.
Niektorí odborníci volajú po začlenení Havaja pod článok 5 aj kvôli hrozbe, ktorú predstavuje Čína či Severná Kórea. Práve toto územie je veľmi dôležité pre vojenskú prítomnosť Američanov v Pacifiku a prípadnú obranu Taiwanu.
Ministerstvo zahraničia USA je ale skeptické, že by k tomu mohlo dôjsť. Dôvodom sú aj územia iných členských krajín, ktoré sa nachádzajú mimo Atlantiku.
Expert John Hemmings, ktorý pôsobí v think-tanku Pacifik Forum tvrdí, že nezačlenenie Havaja pod ochranu NATO je chybou.
„Prečo by sme nedali tento prvok odstrašenia k dispozícii?“ povedal Hemmings. „Prečo by sme to zmietli zo stola, ak by to skutočne zastavilo (čínsku) inváziu na Taiwan?“
Havaj navyše predstavuje historické prepojenie s Európou. Práve tragické udalostí z Pearl Harboru prinútili USA vstúpiť do druhej svetovej vojny, a tým prispieť k porazeniu fašistov v Európe.
Navyše to, že Havaj nie je chránený, si dobre uvedomujú aj protivníci USA. V Rusku o tom vedia nielen propagandisti, ale aj predstavitelia ruského námorníctva. V roku 2021 ruské námorníctvo uskutočnilo námorné cvičenie len 644 kilometrov od Havaja.
Zdroje: Newsweek, CNN