Nemecké firmy bohatnú na obnove okupovaného Mariupolu. Spojili sa s kontroverzným ruským podnikateľom

  • Mariupol Rusi dobyli po dvoch mesiacoch bojov
  • Nikolaus Knauf bol honorárnym konzulom Ruska viac ako dve desaťročia
Na fotografii je vidieť výbuch v meste Mariupol
Podľa najnovších informácií sa na obnove ukrajinského mesta Mariupol podliehajú aj dve nemecké firmy SITA/AP/Jevhen Maloletka
  • Mariupol Rusi dobyli po dvoch mesiacoch bojov
  • Nikolaus Knauf bol honorárnym konzulom Ruska viac ako dve desaťročia

Nemecká verejná televízia ARD prišla s reportážou, podľa ktorej sa na obnove Mariupola, ukrajinského mesta, ktoré pred dvoma rokmi podľahlo moskovským inváznym silám, podieľajú aj dve nemecké spoločnosti.

Ukrainska Pravda uvádza, že nemeckí novinári dostali svedectvá a dôkazy, ako sú fotografie a videá, ktoré potvrdzujú, že v Mariupole budujú svoje zariadenia firmy Knauf, bavorský výrobca cementu, a WKB Systems, výrobca betónu z regiónu Porýnia. 

Ruský honorárny konzul viac ako dve desaťročia

Získali najmä fotografie zobrazujúce stavenisko s taškami Knauf, ktorých oficiálny predajca verejne inzeruje, že dokončil projekt obytnej budovy s použitím svojich stavebných materiálov pre ruské ministerstvo obrany. Knauf je lídrom vo výrobe sadry a má dlhú históriu podnikania v Rusku.

Zakladateľ spoločnosti Nikolaus Knauf pôsobil ako honorárny konzul Ruska viac ako dve desaťročia a britský The Telegraph dodáva, že na niekoľkých fotografiách ho novinári zachytili s Vladimirom Putinom. 

Nikolaus Knauf si túto pozíciu udržal aj po ruskej ilegálnej anexii Krymu, pričom ešte v roku 2018 označil ďalšie sankcie voči Rusku za „hrozné“. Portál France 24 informuje, že bavorský koncern nesúci rovnaké meno ako Nikolaus Knauf prevádzkuje v Rusku 14 výrobných závodov, kde zamestnáva 4-tisíc ľudí.

Predstavitelia tejto spoločnosti uviedli, že jej rozhodnutie nestiahnuť sa z Ruska, čo urobilo veľa nemeckých firiem po 24. februári 2022, bolo zo „zodpovednosti“ voči vlastným zamestnancom.

Pre The Telegraph samotná spoločnosť v reakcii uviedla, že v Rusku vyrába cement „výhradne pre ruský trh“. Dodala, že odsudzuje ruskú vojnu proti Ukrajine a „dodržiava všetky sankcie EÚ proti Rusku“.

V tejto súvislosti Roderich Kiesewetter, hovorca pre zahraničné veci stredopravých kresťanských demokratov, hlavnej opozičnej strany v nemeckom parlamente poznamenal: Spoločnosť ako Knauf, ktorá pokračuje v podnikaní v Rusku, je súčasťou ruskej vojnovej ekonomiky a profituje z ruskej vojny. Knauf je v pravom zmysle slova upevňovaním moci Ruska na okupovaných územiach, ako je Mariupol.“

Čo sa týka druhej nemeckej firmy WKB Systems, hlavným akcionárom spoločnosti je ruský podnikateľ Viktor Budarin, na ktorého sa nevzťahujú sankcie EÚ.

„Colné údaje, ktoré má Monitor (program nemeckej televízie ARD) k dispozícii, ukazujú, že WKB Systems GmbH už roky dodáva kompletné závody pre továrne na výrobu pórobetónových blokov jednej z ruských spoločností Budarina. Zjavne tá istá spoločnosť, ktorej produkty Rusko používa na posilnenie svojho vplyvu na Mariupol,“ píše sa, okrem iného, vo vyšetrovacej správe.

Podľa odhadov tam zomrelo minimálne 25-tisíc ľudí

Pokiaľ ide o reakciu čelných predstaviteľov Nemecka, ktoré je najväčší podporovateľ Ukrajiny z hľadiska výšky príspevku, hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí pre The New Voice of Ukraine uviedol: „Rekonštrukcia slúži len ruskej propagande. Každá spoločnosť, ktorá sa zúčastňuje, by si mala položiť otázku, aký druh služby poskytuje. 

Tento predstaviteľ súčasnej vlády dodal, že nemecké orgány činné v trestnom konaní budú vyšetrovať a určia, či niektoré nemecké spoločnosti porušili súčasné sankcie EÚ voči Rusku.

The Kyiv Independent pripomína, že Mariupol sa do obliehania ruských síl dostal medzi februárom a májom 2022, pričom výsledkom tohto ťaženia boli tisícky mŕtvych a Mariupol sa zmenil na trosky. Podľa hrubých odhadov úradov mohlo byť pri obliehaní Mariupolu zabitých najmenej 25-tisíc ľudí. Presný počet mŕtvych zostáva neznámy a môže byť oveľa vyšší.

Rekonštrukcia Mariupolu je súčasťou úsilia ruskej propagandy skryť dôkazy o skaze spôsobenej ruskými silami. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ruské útoky zničili viac ako 95 % budov v meste.

Portál Turan podotýka, že podľa kampane skupiny B4Ukraine len osem z 248 nemeckých spoločností, ktoré mali na začiatku vojny dcérske spoločnosti v Rusku, prerušilo vzťahy s krajinou prezidenta Putina. Za každé 3,7 eura pomoci, ktorú Nemecko prisľúbi Ukrajine, zaplatia nemecké spoločnosti na daniach v Rusku 0,92 eura, uvádza skupina.

Ukrainska Pravda dopĺňa, že ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Oleksii Makieiev na tento vývoj reagoval a dodal, že tento príbeh vyvolal ostrú negatívnu reakciu u mnohých nemeckých odborníkov a novinárov, ktorých poznal. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: France 24, The Kyiv Independent, Ukrainska Pravda, The New Voice of Ukraine, The Moscow Times, The Telegraph, Turan, ARD

Najnovšie videá

Trendové videá