Vedci otestovali solárne geoinžinierstvo v reálnom svete. Do vzduchu rozprášili soľný aerosól
- Ide o tzv. „cloud brightening“
- Vychádza zo snahy odraziť slnečné lúče v atmosfére
- Odborníci navrhujú iné riešenia
- Ide o tzv. „cloud brightening“
- Vychádza zo snahy odraziť slnečné lúče v atmosfére
- Odborníci navrhujú iné riešenia
Globálne otepľovanie je čoraz častejšie témou vedeckých a novinových článkov, keďže každým rokom zažívame teplejšie počasie, k čomu v nemalej miere prispieva ľudská činnosť. O tom svedčí aj fakt, že rok 2023 bol najteplejší rok v histórii merania, uvádza portál First Post.
Americký The New York Times v tejto súvislosti informuje o tom, že začiatkom apríla sa v Spojených štátoch amerických uskutočnil vonkajší test technológie, ktorá bola navrhnutá tak, aby zosvetlila mraky a odrazila časť slnečných lúčov späť do vesmíru, čo je spôsob dočasného ochladenia planéty, ktorá sa už niekoľko rokov nebezpečným spôsobom prehrieva.
Test prebiehal tak, že inžinier menom Matthew Gallelli sa prikrčil na palube vyradenej lietadlovej lode v zálive San Francisco Bay, dal si na uši chránič sluchu a prepol vypínač. O pár sekúnd neskôr začalo hrkotať zariadenie pripomínajúce stroj na výrobu snehu a následne vydalo veľké a ohlušujúce syčanie. Z otvoru mu vyšla jemná hmla drobných čiastočiek aerosólu, ktorá cestovala vzduchom stovky stôp.
Portál The Economic Times píše, že išlo o prvý takýto test technológie v USA. Vedci chceli zistiť, či stroj, ktorého vytvorenie trvalo roky, dokáže dôsledne rozprašovať soľné aerosóly správnej veľkosti cez otvorený vzduch mimo laboratória.
Ak bude test úspešný, ďalšou fázou bude mieriť na nebo
Tím pod vedením fyzika Roberta Wooda, ktorého špecializáciou sú meteorologické procesy, bude v prípade, že bude táto fáza úspešná, pokračovať ďalším krokom, ktorým bude nasadenie systému v oblakoch nad oceánom.
Univerzity, nadácie, súkromní investori a federálna vláda začali financovať rôzne aktivity, od vysávania oxidu uhličitého z atmosféry až po pridávanie železa do oceánu v snahe ukladať oxid uhličitý na morskom dne.
„Každý rok, keď máme nové záznamy o klimatických zmenách a rekordných teplotách, horúčavách, to poháňa náš odbor hľadať ďalšie alternatívy. Aj také, ktoré možno kedysi boli relatívne extrémne,“ vysvetlil Robert Wood, hlavný vedec pre tím z University of Washington, ktorý prevádzkuje projekt „cloud brightening“, teda zosvetľovanie mrakov.
Je to jeden z niekoľkých nápadov, ako vytlačiť slnečnú energiu späť do vesmíru, niekedy sa nazýva modifikácia slnečného žiarenia, solárne geoinžinierstvo alebo zásah do klímy. V porovnaní s inými možnosťami, ako je vstrekovanie aerosólov do stratosféry, zosvetľovanie morských oblakov by bolo lokalizované a na rozdiel od iných chemikálií by využívalo relatívne neškodné aerosóly morskej soli.
Odborníci sú voči tomuto prístupu skeptickí
The New York Times podotýka, že keďže ľudia pokračujú v spaľovaní fosílnych palív a pumpovaní čoraz väčšieho množstva oxidu uhličitého do atmosféry, cieľ udržať globálne otepľovanie na relatívne bezpečnej úrovni, 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi časmi, sa zatiaľ nedarí napĺňať. To posunulo myšlienku zámerného zasahovania do klimatických systémov bližšie k realite. Napriek všetkému je však táto myšlienka veľmi sporná.
Hoci Bidenova administratíva financuje výskum rôznych klimatických zásahov, vrátane zosvetľovania mrakov, Biely dom sa dištancoval od kalifornskej štúdie a v oficiálnom vyhlásení deklaroval, že: „Vláda USA nie je zapojená do modifikácie slnečného žiarenia (SRM), experimentu prebiehajúceho v kalifornskej Alamede alebo kdekoľvek inde.“
Zatiaľ čo niektorí navrhli, že postup môže pôsobiť proti otepľovaniu spôsobenému stúpajúcim CO2, iní vedci sa domnievajú, že by bolo ťažké predvídať účinky metódy solárnej modifikácie.
Pre portál Business Standard David Santillo, vedec z environmentálnej skupiny Greenpeace International, vyjadril pochybnosti o uskutočniteľnosti zmeny slnečného žiarenia v boji proti klimatickým zmenám. „Mohli by ste meniť klimatické vzorce nielen nad morom, ale aj nad pevninou. Toto je desivá vízia budúcnosti, ktorej by sme sa mali snažiť za každú cenu vyhnúť.“
https://twitter.com/EconomicTimes/status/1775984184437157945
Skeptický postoj zaujala aj Karen Orensteinová, riaditeľka programu Climate and Energy Justice Program v organizácii Friends of the Earth U.S., neziskovej environmentálnej skupiny. Tá označila modifikáciu slnečného žiarenia za „mimoriadne nebezpečné rozptýlenie“. Povedala, že najlepším spôsobom, ako riešiť klimatické zmeny, by bolo rýchle odklonenie sa od spaľovania fosílnych palív.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The New York Times, The Economic Times , First Post, Business Standard