Porovnanie armád Izrael vs Irán: Jedna má jadrové zbrane a vyspelé technológie, druhá brutálnu silu (ANALÝZA)
- Situácia na Blízkom východe môže eskalovať
- Porovnali sme preto sily izraelskej a iránskej armády
- Kto má navrch a v čom?
- Situácia na Blízkom východe môže eskalovať
- Porovnali sme preto sily izraelskej a iránskej armády
- Kto má navrch a v čom?
Irán v noci zo soboty na nedeľu vypálil na Izrael 170 dronov, 30 riadených striel a 120 balistických rakiet. Izraelskej protivzdušnej obrane spoločne so spojencami v regióne sa podarilo zlikvidovať 99 % z týchto hrozieb.
Otázkou však ostáva, ako zareaguje Izrael. Rozhodujúce bude, aká rozsiahla bude odpoveď a na koho alebo na čo bude mierená. Obavy, že reakcia vyvolá ďalšiu eskaláciu v regióne, sú veľké. Aj Biely dom preto apeluje na Izrael, aby od rozsiahlej vojenskej reakcie upustil.
Dôvodom sú práve obavy, že by sa konflikt na Blízkom východe mohol rozšíriť ďalej. Vojna by tak pohltila dve krajiny, ktorých armády sa považujú za jedny z najsilnejších armád na Blízkom východe.
Irán a Izrael sú úhlavnými nepriateľmi už celé dekády, pričom obe mocnosti sa zapojili do „nepriamych vojen“ napríklad v Sýrii, Libanone či Iraku. Nechýbali ani praktiky hybridnej vojny ako atentáty, sabotáž a kyberútoky. Nikdy však nedošlo k priamej vojne.
Na to, aké kapacity má iránska a izraelská armáda, sme sa pozreli v našom článku.
Irán má viac ľudských zdrojov
Hlavná výhoda iránskej armády spočíva v ľudských zdrojoch, ktoré sú takmer desaťnásobne väčšie ako izraelské. Irán má populáciu 88,5 milióna, kým Izrael obýva 9,5 milióna ľudí. Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie (IISS) vo svojej každoročnej publikácii Vojenská bilancia 2024 uvádza, že Irán má v aktívnej vojenskej službe 587 000 vojakov a 200 000 záložníkov.
Oproti tomu má Izrael 169 500 vojakov v aktívnej službe a 465 000 záložníkov. V Židovskom štáte navyše väčšina populácie prešla povinnou vojenskou službou. Tá zahŕňa mužov, rovnako ako aj ženy. Líši sa jedine dĺžkou, kým muži musia odslúžiť dva roky a osem mesiacov, ženy o niečo menej, dva roky. Vojenskú službu môžu odmietnuť Izraelčania arabského pôvodu či ortodoxní Židia.
Z Ukrajiny vieme, že väčšia armáda vždy neznamená lepšia armáda a tiež automatické víťazstvo, i keď vo vojne u našich susedov nie sú kvantitatívne rozdiely až také veľké. V pomere na populáciu ide o trojnásobnú prevahu.
Dôležitým faktorom je tiež kvalita výcviku a morálka vojska. Aj keď iránske vojsko a hlavne iránske revolučné gardy sú oveľa lepšie vycvičené ako jeho spojenci z radov Hamasu či Hizballáhu, Izraelčania majú stále majú navrch vďaka moderným výcvikovým metódam aj skúsenostiam z vojenských operácií v okolí Izraela.
Izrael má v letectve klenoty
Najväčšou výhodou Židovského štátu sú jeho sofistikované technológie, hlavne letectvo, ktoré ľahko prekoná iránsky zastaraný náprotivok. Izraelské letectvo má 612 lietadiel, Irán má 551. Aj keď rozdiel v počte nie je markantný, čo je badateľné, je kvalita lietadiel.
Izrael disponuje modernými stíhačkami F-15 Eagle, ktorých má 66. Ďalej stíhačkami štvrtej generácie F-16 Fighting Falcon v počte 175 kusov. A dokonca má aj 39 stíhačiek piatej generácie F-35 Lightning II, ktoré disponujú technológiou stealth, vďaka čomu sú veľmi ťažko zachytiteľné pre iránske radary.
Schopnosť stealth ilustruje aj ich „testovací“ let z roku 2018, keď tri stroje preleteli nad Teheránom bez povšimnutia protivzdušnej obrany.
Okrem týchto „klenotov“ disponujú aj modernými vrtuľníkmi Apache AH-64 v počte 48 kusov a Sikorsky UH-60 Black Hawk v počte 50 kusov.
Netreba azda ani len pripomínať, že všetky tieto stroje dokážu niesť bohatú paletu munície od striel vzduch-vzduch cez protitankové strely až po riadené strely.
Najväčšou slabosťou Iránu je práve jeho zastarané letectvo, ktorého kostru tvoria americké F-14 a sovietske MiGy-29. Ich počty sa líšia v závislosti od zdroja, je veľmi ťažké určiť, koľko strojov je naozaj letuschopných, keďže Iránu chýbajú súčiastky. Odhaduje sa, že z F-14 môže byť letuschopných 10 až 20 kusov.
Pri MiGoch ide o väčší počet, okolo 35 kusov, a to vďaka ruským dodávkam súčiastok a možno aj samotných lietadiel, výmenou za iránske samovražedné drony a balistické rakety, ktoré Rusko používa na Ukrajine.
Okrem týchto lietadiel disponuje Irán aj staršími západnými stíhačkami, ako je Mirage F1, ktorých by mal mať vo výzbroji okolo 20. Ďalej prevádzkuje F-4 Phantom II či Northrop F-5, z ktorých majú mať v oboch prípadoch 50 či 60 kusov.
Problémom Teheránu je tiež vzdušná obrana i zastarané tanky
Neporovnateľné sú tiež schopnosti protivzdušnej obrany. Kým tá iránska sa spolieha na dosť zastarané sovietske systémy S-300, izraelská protivzdušná obrana patrí k najuznávanejším na svete. Dôvodom je viacvrstvová obrana pozostávajúca zo systémov Železná kopula, Šíp či Železný lúč.
Každý z nich plní svoju úlohu a ničí ciele vo svojej kategórii, napríklad Železná kopula si dokáže poradiť s klasickou delostreleckou muníciou alebo riadenými strelami, systém Šíp zas s balistickými raketami. Práve vďaka spôsobu, akým dokážu Izraelčania chrániť svoje nebo, sa z izraelskej protivzdušnej obrany stáva žiadaný exportný artikel, ktorý zamýšľa zakúpiť Nemecko či Slovensko.
Rovnaká situácia trápi aj iránskych tankistov, ktorí síce počtom tankov prevyšujú svoje izraelské náprotivky, no kvalitou techniky nie. Irán má 4 071 tankov a 8 500 obrnených vozidiel. Izrael má 2 200 tankov a 7 000 obrnených vozidiel.
V prípade Teheránu ale ide o staré sovietske tanky ako T-72 a T-55 či britský tank Chieftain a americký tank M60A1 Samsam. Irán má aj vlastné tanky Karrar a Zulfiqar. Pri týchto tankoch využili iránski inžinieri reverzné inžinierstvo, čiže ich poskladali z viacerých sovietskych a západných tankov. Rovnaký osud majú aj iránske obrnené vozidlá, ktoré pozostávajú z mixu západných, sovietskych a domácich zdrojov.
Oproti tomu izraelské tanky Merkava či obrnený transportér Namer patria k najlepším, najmodernejším a nebezpečnejším svojho druhu.
Izrael má v rukáve ale ďalší veľký triumf, a tým je jadrový arzenál, konkrétne má mať okolo 90 jadrových hlavíc, uvádza Federácia amerických vedcov.
Izrael má jadrové hlavice i platformy na odpálenie
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.