Bývalého námestníka SIS Borisa Beňu mali zadržať muži zákona v Kongu. Slovenska polícia to neeviduje
- Beňa bol kľúčovým svedkom vo veľkých kauzách
- Dostal päťročnú podmienku
- Teraz ho mala zadržať polícia v Kongu
- Beňa bol kľúčovým svedkom vo veľkých kauzách
- Dostal päťročnú podmienku
- Teraz ho mala zadržať polícia v Kongu
Boris Beňa je právoplatne odsúdený za prijímanie úplatkov, dostal päťročnú podmienku. O jeho zadržaní v stredu večer (17. apríla) informovala televízia Joj.
„Môžem potvrdiť, že môj klient Boris Beňa bol zadržaný v Konžskej demokratickej republike. V Afrike pracoval legálne a o jeho práci boli vopred informované aj slovenské úrady vrátane mediačného úradníka. Pán Beňa sa mal zo zahraničia vrátiť späť na Slovensko v najbližších dňoch. Môj klient nie je aktuálne stíhaný v žiadnej trestnej veci,“ pre TV JOJ to uviedol advokát Borisa Beňu Peter Kubina.
Pre Aktuality.sk sa však hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová vyslovila, že takúto žiadosť neevidujú.
Beňa bol jedným z kľúčových svedkov vo veľkých kauzách, vypovedal napríklad proti bývalému šéfovi tajných Vladimírovi Pčolinskému. Je právoplatne odsúdený za prijímanie úplatkov, dostal päťročnú podmienku.
„Takúto žiadosť neevidujeme,“ reagovala policajná hovorkyňa na otázku, či konžské orgány činné v trestnom konaní požiadali o súčinnosť slovenských kolegov. Slovenský policajný zbor nemá dôvod kontaktovať konžské orgány.
Advokát Peter Kubina priblížil, že Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov.
„V Konžskej demokratickej republike je legálne, pracovne, približne pol roka. Slovenské úrady boli o vycestovaní vopred informované, lebo má v rámci podmienečného trestu uložený probačný dohľad,“ podotkol s tým, že sa Beňa plánoval najbližšiu nedeľu vrátiť na Slovensko.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky pre TASR uviedlo, že s otázkou o zadržaní odporúča kontaktovať orgány činné v trestnom konaní. Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová pre TASR uviedla, že policajti informáciou o Beňovom zadržaní nedisponujú. V prípade dôvodov zadržania sa podľa nej je potrebné obrátiť na príslušné orgány africkej krajiny.
V roku 2021 bol Beňa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov. Dostal aj peňažný trest 14-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd vtedy schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a Beňom za zločin prijímania úplatku a prečiny ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Zadržaný bol v rámci akcie Judáš začiatkom decembra 2020.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Aktuality.sk, Televízia Joj , TASR