Poslanci definitívne schválili 13. dôchodky. Seniori si pred Vianocami prilepšia, dávky sa zvýšia
- Prebieha tretí rokovací deň 12. schôdze
- Poslanci schválili 13. dôchodky
- Neskôr bude nasledovať hodina otázok
- Prebieha tretí rokovací deň 12. schôdze
- Poslanci schválili 13. dôchodky
- Neskôr bude nasledovať hodina otázok
Vo štvrtok poslanci definitívne schválili aj vyšší trinásty dôchodok. Pred tohtoročnými Vianocami si tak dôchodcovia polepšia. Okrem toho na dnešnej schôdzi odhlasovali aj obmedzenie zvýhodnených predčasných penzií po 40 odpracovaných rokoch. Trináste dôchodky boli súčasťou novely zákona o sociálnom poistení a „za“, v jej prípade, nehlasovali len koaliční poslanci, ale aj KDH a hnutie Slovensko.
Je to definitívne
Schválenie zvýšenia trinásteho dôchodku nie je žiadnym prekvapením. Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš už v stredu oznámil, že koalícia sa na zmenách dohodla, nechcel len konkretizovať o aké opatrenia šlo. Šéf rezortu tiež povedal, že očakáva druhú vlnu odchodov do predčasnej penzie, napísal Denník N. Počet priznaných predčasných dôchodkov vlani podľa neho stúpol z predvlaňajších zhruba 12-tisíc na 37-tisíc, informovali.
Za novelu hlasovalo 104 poslancov. Zdržali sa strany PS a SaS. Koalícia však získala aj podporu opozície, za hlasovali poslanci z KDH aj hnutia Slovensko.
Čo sa mení
Okrem toho, že dôchodky budú vyššie, čaká nás aj pár zmien. Denník N informuje, že podmienku odpracovania 40 rokov poslanci naviazali na zmenu strednej dĺžky života. Tak to dnes platí aj pri všeobecnom dôchodkovom veku. Znamená to, že počet 40 rokov sa bude postupne zvyšovať.
Meniť sa bude aj predčasná penzia, ktorá sa bude znižovať o 0,5 percenta za každý chýbajúci mesiac do riadneho dôchodku. Všetky tieto zmeny by mali vstúpiť do platnosti od 15. mája. Tento dátum je dôležitý, záleží od neho tvoj dôchodok. Ten, kto si požiada o predčasnú penziu pred 15. dňom budúceho mesiaca, bude mať vypočítaný dôchodok ešte podľa starých pravidiel.
Parlament tieto návrhy schválil v pozmeňujúcom návrhu poslankyne Zdenky Mačicovej, Dagmar Kramplovej a Michala Stušku z Hlasu.
Ako sa bude dôchodok zvyšovať
Rovnako bude mať svoje pravidlá aj zvyšovanie dôchodku. „Sumy 13. dôchodku pre jednotlivé druhy dôchodkových dávok by mali byť každoročne určené osobitne pre každý druh dôchodku vo výške priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku za predchádzajúci rok,“ napísal Denník N.
Podľa dostupných údajov bude starobný dôchodok 606,30 eura. To však neplatí, ak je priemerná výška daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur. V takom prípade by bola suma 13. dôchodku 300 eur. Ak má niekto nárok na viaceré dôchodkové dávky, mal by dostať len jeden trinásty dôchodok. Poberateľ má automaticky nárok na ten v najvyššej sume. Ako príklad sa dá uviesť invalidný dôchodca, ktorý dosiahne dôchodkový vek. Štát mu potom vyplatí 13. dôchodok vo výške starobného 13. dôchodku. To znamená sumu 606,30 eura.
Prichádza ale aj novinka. V prípade trinástych dôchodkov už nepôjde o štátnu sociálnu dávku, ale o novú dôchodkovú dávku, ktorú bude vyplácať Sociálna poisťovňa. Podľa novely zákona o sociálnom poistení ho do konca roka namiesto štátu vyplatí Sociálna poisťovňa, dopĺňa denník.
Spokojnosť na strane koalície
Minister práce na tlačovej konferencii, ktorá sa konala takmer bezprostredne po hlasovaní, neskrýval nadšenie. „Dámy a páni, je to tu. Skutočný trinásty dôchodok sa po rokoch konečne a definitívne stáva realitou. Chcem, aby si seniori tento moment zapamätali z dvoch dôvodov,“ povedal hneď v úvode. Ako prvý dôvod uviedol, že to bol Hlas-SD a vládna koalícia, kto sľub seniorom dal a aj ho splnil. Druhý dôvod, prečo si to majú zapamätať je podľa neho ten, že 13. dôchodok v tejto podobe nemusí byť samozrejmosťou.
Opäť kritizoval predchádzajúcu vládnu garnitúru, ktorá ho podľa Tomášových slov zrušila napriek sľubom. „Trinásty dôchodok bude prvýkrát dôchodkovou dávkou a bude stanovený ako priemerný dôchodok za predchádzajúci rok,“ uviedol. Zdôvodnil, že priemerný dôchodok zaviedli preto, aby skombinovali zásluhovosť aj solidaritu. Rovnakú sumu tak dostanú seniori s nižšími aj vyššími príjmami. „Takto je to podľa nás spravodlivé, rovnaká suma pre všetkých,“ dodal. Poďakoval sa aj do Bruselu Robertovi Ficovi, či opozičným poslancom z KDH a Slovenska.
Rovnako Ján Richter zopakoval, že plnia sľuby, ktoré dali. Tiež skritizoval Matovičovu, Hegerovu aj Ódorovu vládu a povedal, že súčasná koalícia len „vrátila ľuďom to, čo im predtým zobrali predošlé vlády“. Povedal, že by sa mali dôchodcom ospravedlniť za to, že nedostávali štyri roky to, na čo mali nárok.
Predseda strany SNS Andrej Danko Erika Tomáša pochválil a povedal, že okrem podpory koalície je dôležitý aj jeho „ťah na bránu a snaha bojovať o podporu dôchodcov.“ „Tak, ako sme to ukázali po parlamentných voľbách, ale aj v prezidentských, ale aj dnes v sále, že bez jednoty Smeru a SNS nie je ďalej pokračovať. Som veľmi rád, že sa v tom vedie ďalšia debata,“ uzavrel.
Námietky opozície
Podpredsedníčka Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík vysvetlila, prečo PS novelu zákona nepodporilo. „Progresívne Slovensko nemohlo podporiť zákon o trinástych dôchodkoch, pretože minister práce Tomáš ani minister financií Kamenický nevysvetlili, odkiaľ chcú na ne vziať peniaze,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú rozposlalo Progresívne Slovensko.
„Len tento rok pritom ide o 830 miliónov eur. V PS chceme, aby seniori a seniorky mali dôstojné peniaze nielen raz za rok, ale každý mesiac. Za svoje odpracované roky si to zaslúžia. Spôsob, ktorý si zvolila táto vláda, však povedie gréckou cestou k bankrotu,“ hodnotí politička.
Poslankyňa doplnila, že ak chce štát zachrániť verejné financie, musíme konsolidovať ešte minimálne v objeme 1,4 miliardy eur. Vláda podľa nej doteraz nepredstavila dôveryhodný plán konsolidácie. Petrík hovorí, že akurát znížili percento odvodov do druhého piliera, čo iba oberie budúcich dôchodcov o veľké sumy na dôchodkoch. „Toto ani zďaleka nie je dobrá sociálna politika pre všetkých,“ skritizovala.
Poslanci Národnej rady (NR) SR začali vo štvrtok ráno tretí rokovací deň 12. schôdze. Prebrali návrh na zmeny v zložení parlamentných výborov, voľbu overovateľa a vymenovanie náhradného člena stálej delegácie NR SR. Dôvodom je nastúpenie nových poslancov do parlamentu.
Nasledovala séria návrhov z dielne podpredsedu vlády Petra Kmeca (Hlas-SD). Prerokovali napríklad vládnu novelu zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ako aj novelu zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.
Zdroje: TASR, Denník N, Denník N, TS Progresívne Slovensko, YouTube/Startitup