Tisíce Slovákov prichádzajú pre banálnu chybu o stovky eur. Prvý rok živnosti nemáš „zadarmo“, celé je to inak
- Slováci si zakladajú živnosť s predstavou, že sa tak vyhnú povinnostiam voči štátu
- Nie je to také jednoduché, nestačí si len činnosť pozastaviť
- Slováci si zakladajú živnosť s predstavou, že sa tak vyhnú povinnostiam voči štátu
- Nie je to také jednoduché, nestačí si len činnosť pozastaviť
Mnohí začínajúci podnikatelia na Slovensku si zakladajú živnosť s mylnými predstavami o jej obrovských výhodách. Je totiž pravda, že počas prvého roka podnikania nemusia platiť žiadne odvody (ani dane). Platí to z toho dôvodu, že v minulosti ešte ako SZČO nedosiahli zárobok, z ktorého sa počíta minimálny vymeriavací základ.
Ako vieme, v súčasnosti minimálne mesačné odvody do zdravotnej poisťovne pre samoplatiteľov predstavujú 97,80 eura pre osoby bez zdravotného postihnutia a 48,90 eur pre osoby so zdravotným postihnutím. Mesačné sociálne poistenie ich vychádza na 216,13 eura.
Pozastavenie živnosti
Slováci na začiatku podnikania fungujú v rôznych omyloch. Áno, počas prvého roka podnikania neplatia odvody, no to sa mení po podaní prvého daňového priznania. To od budúceho roka platí v prípade, že za rok 2024 samoplatiteľ zarobil viac ako 8 580 eur. Vždy totiž ide o 12-násobok minimálneho mesačného vymeriavacieho základu a ten v súčasnosti predstavuje 715 eur.
Chyby sa Slováci dopúšťajú, keď si myslia, že sa tejto povinnosti vyhnú pozastavením živnosti. Majú na to síce právo a kým ich živnosť zostáva pozastavená, odvody skutočne neplatia odo dňa jej pozastavia po zaslaní čestného prehlásenia do Sociálnej poisťovne SR a oznámení zdravotnej poisťovni, ale keď si ju neskôr obnovia, povinnosť sa im razom vráti.
Živnosť si môžeš pozastaviť, napríklad keď:
- sa znížil dopyt po tebou ponúkanom tovare či službách,
- nastupuješ do zamestnania,
- má tvoja živnosť sezónny charakter a si v období mimo sezóny,
- si kvôli chorobe či úrazu v pracovnej neschopnosti na dlhšiu dobu a nemáš nárok na nemocenské, píše iDoklad.
Čo robiť potom?
Keď si živnosť pozastavíš, nezabudni zaplatiť posledné preddavky na poistenie, pripomína iDoklad. To platí aj pri zdravotnom, aj sociálnom poistení. Taktiež, ak si bol aj platiteľom DPH a na základe tvojej žiadosti a rozhodnutia daňového úradu došlo k zrušeniu registrácie pre DPH, podaj tiež posledné daňové priznanie k DPH.
Tí, čo museli platiť preddavky na daň z príjmov, ich už po poslednej platbe platiť nemusia. K poslednej platbe dochádza po dni pozastavenia živnosti.
Taktiež treba podať daňové priznanie k dani z príjmov. Nezabudni, že zdravotné poistenie si musíš platiť aj naďalej sám, a to v prípade, že nenastupuješ do zamestnania alebo nie si registrovaný na úrade práce.
Obnovenie živnosti
Živnosť si Slováci môžu obnoviť prakticky kedykoľvek. Je jedno, či tak urobíš po pár dňoch alebo rokoch. Po obnovení ti okamžite pokračuje povinnosť platiť odvody. Ak sa živnosť obnoví pred 1. júlom, odvody sa platia v pôvodnej výške, k 1.7. už v novej, podľa výsledkov v daňovom priznaní.
Ak ale SZČO podala daňové priznanie za predošlý v predĺženej lehote do konca júna, tak je prelomovým dátumom až 1. október.
Odporúčanie: V prípade, že si si živnosť pozastavil počas roka 2024 a neprekonal si pred jej pozastavení či po jej obnovení hranicu príjmov 8 580 eur, dostávaš sa do istej výhody. To platí, ak si ju obnovíš po prvom júli, respektíve októbri. Vtedy ti totiž nevznikne povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne na rok 2025.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: VšZP, iDoklad, Super Faktúra