V roku 2003 zabila cez 50 % infikovaných. WHO varuje pred šírením vtáčej chrípky, ktorou sa nakazujú ľudia
- WHO varuje pred možnou pandémiou vtáčej chrípky
- Pre ľudí by mohla znamenať smrteľné nebezpečenstvo
- WHO varuje pred možnou pandémiou vtáčej chrípky
- Pre ľudí by mohla znamenať smrteľné nebezpečenstvo
WHO sa obáva ďalšej svetovej pandémie, ktorú by mohla mať na svedomí práve vtáčia chrípka. Vírus, mimoriadne smrtiaci podtyp H5N1, spôsobil po svojom objavení sa v Európe v roku 2020 zničujúci pokles populácií vtákov.
Odvtedy preskočil na cicavce, ako sú kravy, mačky, tulene a teraz aj na ľudí. Tým sa zvyšuje riziko, že vírus zmutuje a stane sa prenosnejším. Hoci neexistujú žiadne dôkazy o prenose z človeka na človeka, vedci varovali, že by bol oveľa smrteľnejší ako koronavírus.
Ako píše denník Daily Mail, odborníci z WHO uviedli, že ak by sa kmeň uchytil, ľudia by čelili „mimoriadne vysokej“ úmrtnosti. V súčasnosti toto ochorenie zabíja viac ako polovicu infikovaných zvierat. Zatiaľ ale neexistujú dôkazy o tom, že by sa vírus, zodpovedný za smrť desiatok miliónov kusov hydiny a voľne žijúcich vtákov, šíril aj medzi ľuďmi.
Tento kmeň chrípky prvýkrát zistili u vtákov v roku 1996 a bol predovšetkým hrozbou pre chovné a voľne žijúce vtáctvo. V posledných dvoch rokoch sa zvýšil počet cicavcov s pozitívnym testom na vírus, čo naznačuje, že hľadá nových hostiteľov a môže sa priblížiť až k ľuďom.
„Veľkým problémom je, samozrejme, to, že pri infikovaní kačíc a sliepok sa tento vírus teraz vyvíja a rozvíja schopnosť infikovať ľudí. A potom, čo je kritické, môže vykazovať schopnosť prechádzať z človeka na človeka,“ povedal pre CNN doktor Jeremy Farrar, britský medicínsky výskumník a hlavný vedecký pracovník WHO od roku 2023.
WHO dvíha varovný prst
Hoci sa H5N1 neprenáša z človeka na človeka, ľudia ho môžu chytiť, keď sú vystavení infikovaným zvieratám. V USA bola tento rok jedna osoba v Texase pozitívne testovaná na H5N1. Pracovala s kravami, keď boli pozitívne testované. Predpokladá sa, že daný pacient ochorenie chytil práve od infikovanej kravy.
Hoci sa vtáčia chrípka na ľudí nerozšíri ľahko, výskumníci sa jej obávajú, pretože tieto infekcie môžu byť smrteľné. Od roku 2003 bolo hlásených 889 prípadov u ľudí a 463 úmrtí z 23 krajín.
„Je to niečo, čo by som nerád videl u ľudí,“ povedal Dr. Richard Webby, riaditeľ koordinačného centra WHO pre štúdie o ekológii chrípky a vedec z Detskej výskumnej nemocnice St. Jude. Zároveň dodal, že vírus H5N1 je teraz aktívnejší ako kedykoľvek predtým. Stále sa u neho ale nevyvinuli kľúčové mutácie, ktorých sa vedci obávajú, a ktoré by mu mohli pomôcť infikovať ľudí.
Vtáčia chrípka úraduje aj na Slovensku
Ako sme ťa už informovali, vtáčia chrípka sa nevyhla ani našim farmám. V súvislosti s bezpečnostnými opatreniami bolo potrebné zmárniť viac ako 40 000 kusov hydiny. Ochorenie zaznamenali na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove (okres Komárno).
Samotný vírus vtáčej chrípky spôsobuje infekčné ochorenie, ktoré sa zvyčajne prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Klinický priebeh ochorenia u ľudí závisí od charakteristík vírusu a od zdravotného stavu pacienta pred nákazou. Často sa začína horúčkou a kašľom, s rýchlym vývojom do ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie môže tiež postupovať k respiračnému zlyhaniu, náhlemu poškodeniu pľúc a zlyhaniu vnútorných orgánov.
Prenos vírusu na človeka z infikovaných vtákov môže nastať buď priamo, pri kontakte s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou, alebo nepriamo. Takmer všetky nákazy u ľudí sú spojené s tesným kontaktom s infikovanými alebo chorými vtákmi, alebo s ich fekáliami.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Daily Mail, CNN, Archív Startitup, Svetová zdravotnícka organizácia