Zomrel legendárny spevák Dušan Grúň

  • Viac ako týždeň ležal spevák v jednej z bratislavských nemocníc
  • Smutnú správu potvrdila aj jeho manželka
Dušan Grúň
Dušan Grúň Wikimedia Commons/Bojars
  • Viac ako týždeň ležal spevák v jednej z bratislavských nemocníc
  • Smutnú správu potvrdila aj jeho manželka

Spevák Dušan Grúň strávil viac ako týždeň v jednej z bratislavských nemocníc, kde napokon prehral svoj boj o život. Informáciu priniesol portál pluska.sk.

​„S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dnes 22.4.2024 v skorých ranných hodinách o 5:05 zomrel spevák Dušan Grúň v bratislavskej nemocnici potom, čo ho hospitalizovali a uviedli ho do umelého spánku dňa 11.4.2024 – zlyhanie orgánov,“ informovala portál Anna Olvecká.

Smutnú správu potvrdila portálu aj jeho manželka Majka Grúňová. 

Mrazivý status na fanúšikovskom profile

Známy spevák Dušan Grúň už vyše týždňa pobudol na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici. O tejto skutočnosti informovala verejnosť správa na sociálnej sieti.

Minulú sobotu ale zostali všetci fanúšikovia Dušana Grúňa v nemom úžase. Na sociálnej sieti sa objavila správa, že spevák sa lúči so životom.

„Priatelia. Modlite sa prosím za mňa, je so mnou zle, lúčim sa s vami,“ znel mrazivý status na sociálnej sieti na fanúšikovskom profile Dušana Grúňa.

Majka Grúňová, manželka speváka, prezradila pre portál Nový Čas, že Dušan bojuje so silným zápalom pľúc a jeho orgány zlyhávajú.

Hviezda Repete

Do povedomia poslucháčov a televíznych divákov sa Dušan Grúň zapísal ako spevák populárnych piesní. Bol však aj vynikajúcim hudobníkom, ktorý ovládal hru na niekoľkých nástrojov. Vystupoval napríklad v hudobno-zábavnom programe Repete. Neodmysliteľnou súčasťou jeho programov sa stala pieseň Starý rodný dom, ale aj May way so skvelým textom Zora Laurinca – Žiť za to stálo.

Medzi jeho hity patria aj Plavovláska či Malvína, ale aj hudobné melódie pochádzajú z bývalej Juhoslávie, napríklad Kde si bola, keď tu hrmelo alebo Kam pláva naša loď.

„V Nemecku som desať rokov hrával na barytón, ale nemám problém zahrať na husliach, trúbku, basovú gitaru či ústnu harmoniku,“ prezradil Dušan Grúň v rozhovore pri príležitosti svojej osemdesiatky v máji v roku 2022.

„Tieto nástroje aj vlastním a vďaka tomu si na ne kedykoľvek môžem zahrať, aj keď už len doma, pretože na koncertoch sa odo mňa očakáva spev. Nie vždy tomu tak bolo, keď som hrával s orchestrami, občas sa stalo, že muzikant ochorel a vypadol, dokázal som ho zastúpiť,“ povedal vtedy.

Dušan Grúň sa narodil v deň svojich menín – 26. mája 1942 v Žiline. Už ako dieťa sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde v roku 1959 aj zmaturoval. Po maturite študoval na hutníckej fakulte VŠB v Ostrave, kde hrával v dixielande na trúbku. Neskôr začal spievať s orchestrom Iva Pavlíka. S orchestrom Josefa Vobrubu nahrával piesne v Prahe.

V roku 1965 po návrate do Bratislavy vystupoval viac ako tridsať rokov s Orchestrom Juraja Velčovského. V roku 1966 sa oženil s manželkou Majkou.

Účinkoval v zahraničí so spevákmi Karolom Duchoňom, s ktorým ho spájalo pevné priateľstvo až do jeho skorého odchodu. Spieval s Janou Kociánovou, Oľgou Szabovou, tiež aj s českými spevákmi Karlom Gottom, Waldemarom Matuškom, Helenou Vondráčkovou, s ktorými vystupoval v Nemecku.

Z dlhoročného pôsobenia v zahraničí sa vrátil kvôli účinkovaniu v hudobno-zábavnom programe Repete. Vďaka tejto relácii sa etabloval opäť doma, kde sa mu doslova hrnuli ponuky na vystúpenia s rôznymi speváckymi a hudobnými formáciami. Informovala o tom Anna Olvecká z Media Art Promo Agency.

Zdroje: pluska.sk, Nový Čas, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá