Šimkovičová predstavila zákon o reorganizácii RTVS. Okrem názvu dôjde k ďalším zmenám

  • Podľa ministerky kultúry už RTVS dávno opustila atribúty verejnoprávnosti
  • K téme Slovenskej televízie sa vyjadril aj premiér Robert Fico
RTVS, ministerka kultúry
Martina Šimkovičová TASR/Pavel Neubauer
  • Podľa ministerky kultúry už RTVS dávno opustila atribúty verejnoprávnosti
  • K téme Slovenskej televízie sa vyjadril aj premiér Robert Fico

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová predstavila zákon o rozdelení Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) na dve samostatné inštitúcie – Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas.

Tento krok by mal podporiť rozvoj kvalitnej slovenskej tvorby v televízii a rozhlase, pričom by sa zvýšila aj ich nezávislosť.

„Návrh zákona a úprava procesov reaguje predovšetkým na podnety verejnosti, odborných organizácií, združení, orgány samosprávy a mimovládny sektor,“ píše sa v dôvodnej správe. „Podľa nich vysielacia verejnoprávna inštitúcia nenapĺňa svoje verejnoprávne poslanie a tieto základné atribúty verejnoprávnosti opustila.“

RTVS po novom

Predložený návrh ruší programovú radu a zachováva funkciu generálneho riaditeľa, ktorého bude vyberať nová deväťčlenná rada.

„V RTVS sa vytvorilo názorovo unifikované prostredie s veľkým zúžením oponentúry a tvorivej diskusie, čo viedlo k postupnému vytláčaniu až odstráneniu plurality v tvorbe, k presadzovaniu jednotného názoru, ale najmä k úplnému potlačeniu serióznej vnútornej diskusie a prezentácii rozličných názorov a postojov,“ pokračuje odôvodňovanie navrhovaných zmien.

Návrh zákona navrhuje zriadiť poradný orgán rady – etickú komisiu. „Etická komisia bude dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR a zároveň navrhovať príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť dodržiavanie týchto etických noriem.“

Ďalším dôležitým momentom pre médiá verejnej služby bol rok 2023, keď došlo k zrušeniu koncesionárskych poplatkov. Od tohto momentu sa financovanie verejnoprávnych médií začalo zabezpečovať plne z rozpočtu Slovenskej republiky.

Táto zmena sa odrazila aj v novej legislatíve, ktorá upravuje fungovanie kontrolných, správnych a riadiacich orgánov týchto médií. Zákon stanovuje, ako sa má vytvárať rozpočet a ako sa má financovanie kontrolovať s pomocou expertov z Rady pre Slovenskú televíziu a rozhlas.

Taktiež berie do úvahy konkurenciu medzi verejnoprávnymi médiami a súkromnými mediálnymi spoločnosťami či online platformami.

Rozsah činností Slovenskej televízie a rozhlasu

Navrhovaný zákon vymedzuje hlavné činnosti televízie, ktoré zahŕňajú napríklad: „Vysielanie najmenej dvoch televíznych programových služieb a najmenej štyroch rozhlasových programových služieb, terestriálne vysielanie aspoň jednej televíznej programovej služby, poskytovanie audiovizuálnych mediálnych služieb na požiadanie, tvorbu, výrobu.

Takisto aj: „Nákup programov a ich šírenie, vysielanie väčšinového podielu programov vo verejnom záujme, vysielanie do zahraničia, regionálne vysielanie, vysielanie pre národnostné menšiny a etnické skupiny žijúce na území Slovenskej republiky, ako aj vysielanie pre špecifické sociálne skupiny.“

Okrem týchto činností Slovenská televízia a rozhlas zriaďuje trebárs aj „umelecké telesá a súbory, chráni a archivuje programy“.

Návrh zákona vymedzuje okrem iného aj postavenie generálneho riaditeľa

„Generálny riaditeľ je štatutárnym orgánom Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorý riadi jej činnosť a koná v jej mene. Generálny riaditeľ menuje dvoch svojich zástupcov, jedného pre Slovenský rozhlas a jedného pre Slovenskú televíziu. Títo, v čase od skončenia výkonu funkcie generálneho riaditeľa až do zvolenia nového, vykonávajú spoločne funkciu generálneho riaditeľa.“

Premiér Robert Fico kritizoval RTVS za narušovanie objektívnosti a obvinil ju z porušovania ľudských práv, čo podľa neho vyžaduje nové vedenie a legislatívu, uvádza sa v článku denníku Pravda. Návrh tiež zahŕňa zavedenie etickej komisie, ktorá má za úlohu dohliadať na dodržiavanie etických noriem v médiách.

Ministerka tiež upozornila na problematické vnímanie názvu RTVS, ktorý podľa nej znižuje štátotvorný charakter Slovenska. Nový zákon by mal taktiež zrušiť koncesionárske poplatky a financovanie verejnoprávnych médií bude zabezpečené priamo zo štátneho rozpočtu. Dôraz sa kladie na transparentnosť a kontrolu využívania finančných prostriedkov.

Zmeny, ktoré zákon prináša, sú zamerané na zlepšenie nezávislosti a objektívnosti verejnoprávnych médií, s dôrazom na to, aby verejnoprávna televízia a rozhlas plnili svoje poslanie bez politického a ideologického vplyvu.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Úrad vlády SR, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá