Rakovinu odhalí v rekordnom čase: Nový krvný test za pár minút identifikuje jej najbežnejšie typy

  • Na testovanie má postačiť kvapka krvi
  • Predbežné testovanie identifikovalo rakovinu s presnosťou medzi 81,2 % až 100 %
rakovina testovanie
Ilustračná fotografia Unsplash/National Cancer Institute, Freepik
  • Na testovanie má postačiť kvapka krvi
  • Predbežné testovanie identifikovalo rakovinu s presnosťou medzi 81,2 % až 100 %

Nový krvný test, ktorý vyvinuli vedci z Číny, má potenciál diagnostikovať tri z najsmrteľnejších typov rakoviny – rakovinu pankreasu, žalúdka a hrubého čreva. Odhaliť to má použitím len malej vzorky sušenej krvi, informoval o tom zahraničný portál livescience.com

Test bol vyvinutý za pomoci umelej inteligencie a v predbežných testoch odhalil bežné typy rakoviny v raných fázach s veľmi vysokou presnosťou. Výskum publikovaný v časopise Nature Sustainability ukazuje, že tento nástroj identifikoval rakovinu s presnosťou medzi 81,2 % až 100 %. Navyše mu k tomu stačilo len 0,05 mililitrov krvi.

Tento test pracuje na princípe využívania umelej inteligencie na analýzu špeciálnych chemikálií v krvi, ktoré sa nazývajú biomarkery. Tieto biomarkery môžu prezradiť, či v tele začína vznikať rakovina. Test je navrhnutý tak, aby dokázal rozpoznať rakovinu skôr, než sa objavia prvé príznaky ochorenia.

Na testovanie by mala postačiť kvapka sušenej krvi

Vedci vo výskume zistili, že metóda s použitím sušenej krvi funguje tak dobre ako klasické metódy s tekutou krvou. V jednom experimente im pomocou sušených krvných škvŕn umožnilo odhaliť 81,2 % prípadov rakoviny pankreasu v porovnaní so 76,8 % pri použití tekutých vzoriek krvi. 

V porovnaní s tekutou krvou môže byť sušené sérum „zbierané, skladované a prepravované s oveľa nižšími nákladmi a s oveľa jednoduchším zariadením“, povedal Dr. Chaoyuan Kuang, odborný asistent na Albert Einstein College of Medicine a onkológ v Montefiore Health System.

krv odber vzorka test
zdroj: Pixabay/Annett_Klingner

Kuang tiež povedal, že tento nástroj je „skvelým začiatkom“, no je potrebné, aby sa ešte viac testoval, najmä vo veľkých a rôznorodých populáciách. V štúdii bolo testovaných len niekoľko stoviek vzoriek krvi, preto je nejasné, či budú výsledky reprezentatívne pre širšie populácie.

Výskumný tím zatiaľ použil algoritmus strojového učenia len na údajoch pacientov s diagnostikovanou rakovinou. Potrebné bude ďalšie testovanie na zistenie jeho reálnej diagnostickej schopnosti.

Kuang poznamenal, že potenciál tohto nástroja je obrovský. Povedal, že s ďalším vývojom by sa tento nástroj mohol teoreticky využiť na skoré zistenie rôznych druhov rakoviny alebo iných ochorení, ako aj na monitorovanie vývoja choroby u pacientov, u ktorých už bola diagnóza potvrdená.

Ďalším nástrojom na odhalenie rakoviny je špongia 

Ako sme ťa nedávno informovali, vedci z Univerzity Cambridge odhalili nové metódy detekcie rakoviny v ešte ranom štádiu. Medzi inovácie patrí tzv. „cytošpongia“, nový diagnostický nástroj, ktorý Rebecca Fitzgeraldová, riaditeľka Inštitútu pre včasnú diagnostiku rakoviny, opisuje ako „špongiu na šnúrke“, ktorá dokáže odhaliť včasné príznaky rakoviny pažeráka.

„Prehltne sa ako pilulka, v žalúdku sa roztiahne na špongiu a potom sa ťahá pažerákom, pričom zbiera bunky pažeráka,“ vysvetlila. Tento jednoduchý postup môže odhaliť predrakovinové stavy, čo znamená skok k možnostiam masového skríningu, píše The Times.

Výskum inštitútu sa zaoberá aj vzorkami krvi odobratými počas minulých skríningov na rakovinu vaječníkov. Jamie Blundell, vedúci výskumnej skupiny, zdôraznil hodnotu týchto vzoriek: „Máme približne 200 000 takýchto vzoriek a sú zlatou baňou.“

Prostredníctvom genetickej analýzy tím identifikoval markery poukazujúce na predispozíciu k rakovine krvi desiatky rokov pred objavením sa príznakov, čo ponúka „dlhé okno príležitostí“ na preventívnu liečbu, píše The Guardian.

Zdroje: livescience.com, Nature Sustainability, The Times, The Guardian , archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá