Slovenské lietajúce auto AirCar dosiahlo obrovský úspech. Zviditeľnil ho svetový hudobník
- Lietajúce AirCar od slovenských inovátorov má za sebou veľký úspech
- Previezol sa v ňom Jean-Michel Jarre
- Lietajúce AirCar od slovenských inovátorov má za sebou veľký úspech
- Previezol sa v ňom Jean-Michel Jarre
Slovenské lietajúce auto si prechádza veľkými úspechmi. Projekt zvaný AirCar len nedávno získal čínsky investor Hebei Jianxin Flying Car Technology, Ltd. Licenciu na tento vynález odkúpil od slovenskej spoločnosti KleinVision s. r. o. a v súčasnosti hlási dôležitý míľnik. Auto po prvýkrát vzlietlo aj s pasažierom.
Šlo pritom o osobnosť svetovej hudobnej scény. Známy inovátor v elektronickej hudbe Jean-Michel Jarre sedel vedľa konštruktéra a pilota auta Štefana Kleina, upozornil portál oPeniazoch.
Zahraničný web Argophilia píše, že sa tak stalo pred otváracím koncertom festivalu Starmus. Toho sa má zúčastniť aj legenda kapely Queen Brian May. Jarre si let v aute vyskúšal na letisku v Piešťanoch a šlo o skutočne prelomovú udalosť.
Celý let zverejnila spoločnosť KleinVision aj na platforme YouTube na tomto odkaze.
„Neskutočný zážitok“
Klein a Jarre leteli vo výške 760 metrov a podľa hudobníka šlo o čosi neuveriteľné. „Vyzerá to nemožne. Ako by to robilo niečo, čo by robiť nemalo,“ poznamenal.
Od získania osvedčenia o letovej spôsobilosti v januári 2022 už AirCar absolvoval neuveriteľných 130 letových hodín a viac ako 520 vzletov.
„Je to ako v knihe Julesa Verna, ale naozaj. Jednu sekundu sa rozprávate s vodičom, a potom ste tam hore vo vzduchu – úžasný zážitok,“ poznamenal.
Umelec sa futuristickému zážitku čudoval a svoje nadšenie nedokázal udržať, podotýka Argophilia. Dokonale to totiž odráža tému jeho pripravovanej inauguračnej show festivalu Starmus (12. mája 2024). Tá sa nazýva „Most z budúcnosti“ a poháňa ju ESET.
Vzťah AirCar a Starmusu
AirCar je podľa Argophilie pre Starmus skvelým doplnkom. Odzrkadľuje cestu, na ktorú sa vydávame, počnúc monumentálnym koncertom Jeana-Michela a Briana Maya. Festival ideologicky „poháňa do nových výšin“ po boku umelcov a inšpiratívnych mysliteľov „a vracia sa na Zem“ s múdrosťou astronauta Chrisa Hadfielda.
AirCar
Ako sme už informovali, lietajúce AirCar má dve miesta, dokáže sa premeniť z auta na lietadlo za menej než tri minúty, pýši sa dojazdom 1 000 kilometrov a letieť dokáže rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu. Lietajúce auto AirCar úspešne absolvovalo úplný testovací program.
V roku 2023 získalo od slovenských úradov certifikát letovej spôsobilosti. Slovenskí vývojári považujú obchod s čínskymi investormi za prelomový. Predaj licencie bol umožnený aj vďaka dlhoročným vzťahom spoluinvestora transakcie spoločnosti United Industries a. s. a jej prezidenta Eduarda Šeba s čínskymi partnermi. Hlavným aktérom na strane čínskeho konzorcia je Zhu Shouchen.
Shouchen je nadšenec leteckého priemyslu, dokonca vlastní a prevádzkuje veľké letisko a leteckú školu v čínskom meste Cangzhou. Súčasťou Shouchenovho portfólia je aj závod na výrobu ultraľahkých lietadiel Shark pre čínsky trh. Tieto lietadlá majú rovnako, ako AirCar, korene na Slovensku.
Zdroje: oPeniazoch, Argophilia, YouTube/KleinVision