Jarjabek o RTVS: Vadí mi vysielacia štruktúra, jej prázdnota, keď ju porovnám s tou pred rokom 1989
Vláda Slovenskej republiky prijala návrh Martiny Šimkovičovej, ministerky kultúry, ktorý zásadne mení štruktúru verejnoprávnej televízie a rozhlasu RTVS. Podľa tohto návrhu by sa RTVS transformovalo na STVR.
Pri príležitosti týchto rozsiahlych zmien sa Startitup rozhodol v relácii Zo zákulisia politiky privítať poslanca zo strany SMER-SD – Dušana Jarjabeka. Ten sa s naším moderátorom Martinom Čeligom zhováral o tom, ako celú situáciu vníma on, ako aj o mnohom ďalšom.
Zamestnanci RTVS sú znepokojení, že zmeny týkajúce sa rozhlasu a televízie môžu viesť k politickému ovládnutiu médií.
Vo verejne dostupnom videu uviedli: „Ak politici ovládnu verejnoprávne médiá, spravia si z RTVS slúžku svojej moci a záujmov, obávame sa, že už nebudeme vedieť zaručiť objektivitu, nezávislosť a pravdivosť, ktorú nám stanovuje nielen zákon a etické kódexy, ale predovšetkým naša morálka.“
Návrh legislatívy musí ešte prejsť parlamentným schvaľovaním, a ak bude úspešný, podpíše ho nový prezident Peter Pellegrini. Zmeny by mali viesť k zriadeniu novej Rady STVR a odstúpeniu súčasného generálneho riaditeľa Ľuboša Machaja. Jeho funkčné obdobie pritom malo trvať až do roku 2027.
Táto rada, ktorej členov by menovali zástupcovia ministerstva kultúry, financií a parlamentu, by mala zodpovedať aj za výber nového riaditeľa STVR. Okrem toho by mala vzniknúť etická komisia, ktorá by pôsobila ako poradný orgán s členmi z cirkví, organizácií zastupujúcich menšiny a ďalších inštitúcií, ako stee ťa informovali v inom článku.
V parlamente sa o tejto situácii diskutovalo
Poslanec Smeru Dušan Jarjabek vyjadril nespokojnosť s doterajšou štruktúrou RTVS. Spomenul, že „RTVS je nešťastný názov, a to, čo sa stalo pred rokmi, bola nešťastná situácia, lebo prišlo k umelému spojeniu týchto inštitúcií.“
Jarjabek taktiež kritizoval obsah niektorých zábavných programov a uviedol, že „zábavné relácie nemôžu byť také, že sa bavia len herci a účastníci, ale aj diváci.“ Medzi kritizované relácie nepomenoval konkrétne, ale narážal na všeobecnú kvalitu vysielania.
Kritika sa ozýva aj z opozičných strán. Opozičná strana SaS vyjadrila obavy, že tieto zmeny predstavujú krok späť do čias tvrdého socializmu, a že koalícia sa snaží zbaviť sa aktuálneho vedenia.
Jarjabek dodal, že zrušenie koncesionárskych poplatkov malo negatívny dopad na nezávislosť RTVS. Tiež sa sťažoval, že „oni spravili jedným hlasovaním z verejnoprávnej televízie štátnu, lebo sa dostala do závislosti na štátnom rozpočte.“
Ak by sa tento návrh schválil, znamenalo by to významné zmeny nielen v štruktúre, ale aj v správe a možnom smerovaní obsahu verejnoprávneho vysielania na Slovensku. Tento krok vyvoláva obavy z možného politického zasahovania do redakčnej nezávislosti.
V exkluzívnom 40-minútovom rozhovore, ktorý si po odomknutí môžeš celý pozrieť, Dušan Jarjabek vysvetlil aj to, čo si myslí o obavách, že televízia bude vysielať vládnu propagandu. Hovoril aj o tom, prečo má štát kontrolovať, ktorým umelcom idú peniaze z fondov a čo si myslí o tlačovke premiéra Fica, podľa ktorého ministerstvo „nerobí kultúru pre transse*uálov“.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.