Nová štúdia odhalila významné nebezpečenstvo vapingu. Na pozore sa musia mať hlavne ženy
- Takmer štvrtina žien, ktoré sa snažia počať dieťa, fajčí elektronické cigarety
- Negatívny vplyv to má aj na mužov
- Takmer štvrtina žien, ktoré sa snažia počať dieťa, fajčí elektronické cigarety
- Negatívny vplyv to má aj na mužov
Je to síce nepríjemný fakt, ale v dnešnej uponáhľanej dobe má čoraz viac žien, respektíve párov problém s počatím. Dôvody tejto skutočnosti sú rôzne, ale odborníci sa zhodujú, že stres, nezdravá výživa a celkovo životný štýl sú závažnými faktormi.
V tejto súvislosti britský The Guardian zdôrazňuje, že podľa najnovšej štúdie by sa ženy, ktoré chcú otehotnieť, mali vzdať vapingu, teda elektronických cigariet. Podľa výskumníkov totiž ovplyvňuje ich plodnosť.
Plodnosť a vapovanie
The Times uvádza, že analýza vzoriek krvi od tisícok žien odhalila, že tie, ktoré siahajú po elektronických, ale aj klasických cigaretách, majú trvalo nižšie hladiny antimulleriánskeho hormónu (AMH). Ten udáva, koľko vajíčok ženám zostalo vo vaječníkoch, čo poskytuje užitočný ukazovateľ plodnosti. Ide vôbec o prvý prípad, kedy sa hladiny tohto hormónu spájajú s e-cigaretami.
Napriek rizikám vapingu nové údaje ukazujú, že jedna z piatich britských žien sa snaží otehotnieť – s vysokým podielom sa tiež zapája do ďalších „nerestí“ životného štýlu, ako je alkohol, drogy a fajčenie. Správa od ženskej zdravotníckej firmy Hertility bola založená na údajoch od 325-tisíc žien, väčšinou vo veku medzi dvadsiatkou a tridsiatkou. Polovica z nich si plánovala v budúcnosti založiť rodiny.
Asi 22 percent tých, ktoré sa aktívne snažia otehotnieť, uviedlo, že pravidelne alebo príležitostne vapujú, zatiaľ čo 27 percent, ktoré dúfali, že budú mať v budúcnosti deti, uviedlo, že vapujú. Podobný počet uviedol, že fajčia tabakové cigarety, o ktorých už bolo dokázané, že majú negatívny dopad na plodnosť.
„Toto je prvý dôkaz, ktorý ukazuje spojenie medzi plodnosťou a vapingom v rámci veľkej populácie. Ukazuje, že AMH je u vaperov potláčaný v porovnaní s nevapermi podobným spôsobom, ako sa to už ukázalo u klasických fajčiarov. AMH je hormón používaný na hodnotenie ovariálnej (vaječnej) rezervy, a teda aj plodnosti,“ vysvetlila pre The Standard doktorka Helen O’Neillová, lektorka reprodukčnej a molekulárnej genetiky na University College London.
Najlepšie je prestať
Štúdia zahŕňala analýzu vzoriek krvi od 8 340 žien, ktorá odhalila, že vo všetkých vekových skupinách boli hladiny AMH u vaperov nižšie ako u nevaperov, čo naznačuje, že tento zlozvyk by mohol urýchliť pokles rezervy vajíčok súvisiaci s vekom.
Správa analyzovala návyky životného štýlu žien v období pred počatím, teda pár mesiacov pred otehotnením. Zistilo sa, že týždenne sedem percent berie rekreačné drogy a 40 percent pije alkohol.
„Väčšina ľudí si neuvedomuje žiadnu súvislosť medzi neresťami životného štýlu a plodnosťou. Je však dôležité, aby ľudia pochopili, že je možné urobiť veľa, aby ste zvýšili svoju šancu mať rodinu, a to predovšetkým tri mesiace pred otehotnením. A to tak v prípade mužov, ako aj žien. Pokúšať sa piť s mierou môže byť šikmá plocha, pokiaľ ide o objemy a príjem vína alebo alkoholu za týždeň. Najlepšou radou je prestať, na rozdiel od obmedzovania sa alebo skúšania s mierou,“ dodala O’Neillová.
Negatívny vplyv aj na mužov
The Times podotýka, že predchádzajúce výskumy ukázali, že pitie, aj to s rozumnou mierou, znižuje šancu na počatie v porovnaní s tými ľuďmi, ktorí nepijú.
Môže tiež narušiť hormóny u mužov, čo vedie k zníženiu kvality spermií. Početné štúdie tiež ukázali, že fajčenie ovplyvňuje plodnosť, pričom u fajčiarok je dvakrát vyššia pravdepodobnosť neplodnosti ako u nefajčiarok. Medzitým sa chemikálie používané v elektronických cigaretách spájajú s poškodením spermií.
Zdroje: The Guardian, The Standard, The Times