Zažívame „revolúciu dlhovekosti“: Najstarší ľudia sveta odhaľujú, ako žiť dlho a spokojne
- Pri dlhovekosti možno hovoriť aj o plusoch
- Práve teraz zažívame to, čo Organizácia Spojených národov nazýva „revolúciou dlhovekosti“
- Pri dlhovekosti možno hovoriť aj o plusoch
- Práve teraz zažívame to, čo Organizácia Spojených národov nazýva „revolúciou dlhovekosti“
Podľa niektorých vedcov sa očakáva, že do roku 2050 sa takmer 3,7 milióna ľudí dožije viac ako 100 rokov. Niektorí odborníci sa pýtajú, čo by sme mali robiť už teraz, aby sme z „bonusových“ rokov vyťažili čo najviac.
Mnohí si pod starobou predstavujú osamelosť, fyzické obmedzenia, kognitívny pokles a vysokú chudobu. Nemusí to však byť len o tých nevýhodách.
Pri dlhovekosti možno hovoriť aj o plusoch. William J. Kole, novinár a zároveň autor knihy The Big 100: The New World od Super-Aging, tvrdí, že práve dnes zažívame to, čo Organizácia Spojených národov nazýva „revolúciou dlhovekosti“.
Uviedol, že minimálne polovica všetkých momentálne žijúcich päťročných detí sa dožije 100 rokov. Čo môžeme urobiť, aby sme z bonusových rokov vyťažili maximum? Tu je niekoľko tipov od tých, ktorí sa tohto veku dožili, píše The Guardian.
Keby sme sa opýtali až donedávna najstaršieho muža na svete, Juana Vicente Pérez Moraeho, prečo žil tak dlho, rýchlo by odpovedal: „Miluj Boha a vždy ho nos vo svojom srdci.“
Juan bol oddaný katolík, ktorý sa modlil ruženec dvakrát denne a najviac si cenil „lásku k Bohu, lásku k rodine“. (Juan zomrel len pred pár týždňami vo veku 114 rokov.)
100-ročná Martha Bailey z Fort Washingtonu hovorí, že „tajomstvom je Božia milosť, ktorá žije vo mne a ja sa snažím žiť ten najlepší život, aký len môžem“.
Spiritualita je ich putom
Práve spiritualita je podľa portálu putom, ktoré spája viacerých storočných a viac ako storočných ľudí. National Geographic a organizácia Blue Zones vykonali rozhovory s 263 ľuďmi vo veku 100 a viac rokov, pričom všetci okrem piatich patrili k náboženskej komunite. Následný výskum naznačil, že návšteva bohoslužieb štyrikrát do mesiaca môže predĺžiť život aspoň o štyri roky.
Táto štúdia je v súvislosti so zisteniami, ktoré nasvedčujú tomu, že pravidelné navštevovanie bohoslužieb ti môže predĺžiť život. Tím z Harvard TH Chan School of Public Health skúmal údaje zozbierané počas 20-ročného obdobia od takmer 75 000 amerických žien v strednom veku, ktoré v čase začiatku štúdie netrpeli kardiovaskulárnymi chorobami a rakovinou.
Bez ohľadu na rasu či etnickú príslušnosť mali tí, ktorí navštevovali chrám, synagógu, mešitu alebo kostol aspoň raz týždenne, o 33 % nižšie riziko úmrtia, no najmä srdcového infarktu, mŕtvice či rakoviny, v porovnaní s tými, ktorí bohoslužby nenavštevujú.
„Náboženstvo a spiritualita môžu byť nedoceneným zdrojom, ktorý by lekári mohli skúmať so svojimi pacientmi,“ tvrdia vedci. Niektorí vedci si myslia, že abstinencia od drog a alkoholu, čo je „spoločné pre mnohé náboženstvá“, môže pomôcť vysvetliť výhody dlhšieho života, spolu so silou modlitby a meditácie, ktorá zmierňuje stres.
Nezabudni na smiech a lásku
Najstaršia osoba na svete, ktorá kedy žila, pripísala dlhovekosti smiech. Jeanne Calment z Francúzska, ktorá sa dožila 122 rokov a 164 dní, stratila zrak a sluch, no zmysel pre humor si zachovala až do konca. „Nikdy nenosím maskaru… príliš často sa smejem, až plačem,“ povedala Calmentová.
Herlda Senhouse z Wellesley v štáte Massachusetts, ktorá práve oslávila svoje 113. narodeniny, nemala, ako černoška, ľahký život. Pri rozhovoroch sa však stále smeje a považuje ho za dokonalý spôsob boja proti toxickému stresu, nepriateľovi dlhovekosti.
Okrem toho viacero z týchto ľudí tvrdí, že za všetkým stojí láska. Výskumníci tvrdia, že ženatí/vydatí ľudia majú tendenciu žiť dlhšie ako slobodní, a to muži až o dva a pol roka, ženy o niečo menej, no tiež majú väčšiu šancu dožiť sa 100 rokov.
Nie sú to daňové úľavy, ba dokonca ani spolužitie. Hlboké priateľstvá môžu mať rovnaký účinok.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: The Guardian , NCBI, toronto sun