Obľúbený elektroreťazec Slovákov krachuje. Prevádzkuje 120 pobočiek po celej krajine

  • Spoločnosť prevádzkuje predajne na slovenskom, ale aj českom trhu
  • Má otvorených viac ako 120 pobočiek
Žena si v predajni prehliada mobilný telefón.
Ilustračné foto Freepik/@senivpetro
  • Spoločnosť prevádzkuje predajne na slovenskom, ale aj českom trhu
  • Má otvorených viac ako 120 pobočiek

Už koncom minulého roka sme ťa informovali, že známa sieť predajní s elektronikou OKAY, ktorá figuruje v Česku aj na Slovensku a dovedna prevádzkuje vyše 120 obchodov, má vážne problémy.

Známy predajca na Slovensku síce prežil, no hľadá investora, ktorý by do firmy priniesol kapitál alebo ju možno celú odkúpil. Informáciu priniesol portál Aktuality s odvolaním sa na české Hospodárske noviny.

„Zároveň z trhu presakujú správy o tom, že firma má záväzky po splatnosti na nájomnom aj voči niekoľkým dodávateľom a poisťovne jej obmedzujú takzvaný kreditný rámec, teda objem peňazí, za ktoré si predajca môže objednávať tovar a brať si ho na sklad,“ píšu Hospodárske noviny.

Nejasná budúcnosť 

Spoločnosť sa snaží nájsť nového investora čím skôr. Vedenie predajní OKAY pre české Hospodárske noviny uviedlo, že dokončenie celého procesu by mohlo trvať do dvoch mesiacov.

Vedenie ale nespresnilo, či plánujú predať celú firmu, alebo len jej časť.

Podľa uvedených informácií existuje viacero záujemcov, pričom s každým z nich sa údajne rokuje o inom modeli.

V problémoch sa topí aj iná známa spoločnosť

Spoločnosť OKAY nie je jediná, ktorá má problémy. Ako sme ťa už informovali, firma Beta, ktorá vyrába nábytok v Trenčíne, pôsobí na trhu už 29 rokov. Pred svojím 30. výročím však musí čeliť obrovským dlhom. Tie sú také veľké, že ich firma nedokáže splatiť a rozhodla sa preto sama požiadať o konkurz.

Firma, ktorá vznikla v roku 1995, sa špecializovala na výrobu postelí a sedačiek na mieru. V najlepších obdobiach zamestnávala viac ako 70 ľudí. V ťažkých časoch však firma skolabovala a musela sa pod ochranou súdov oddlžiť, aby prežila. Tentokrát je však situácia oveľa horšia.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Firma dlhuje štátu takmer 1,4 milióna eur na daniach a odvodoch a sama sa preto poslala do konkurzu. Je pravdepodobné, že súd jej konkurz vyhlási a nariadi rozpredaj majetku, aby splatila aspoň časť dlhov.

Denník N dodáva, že zatiaľ nie je jasné, či firma skončí a prepustí zamestnancov, alebo bude pokračovať aj počas konkurzu, pretože na otázky nereaguje.

Ak by firma so svojimi približne 40 zamestnancami konkurz prežila, stalo by sa tak pod novým vlastníkom.

Zasiahnutý bol aj drevársky priemysel

Problémy má aj najväčší výrobca nábytku Decodom tiež čelí veľkým dlhom a musí predávať časť svojho majetku, aby zachránil výrobu.

Spoločnosť zažívala finančné problémy už v minulosti, predovšetkým počas pandémie COVID-19, ktorá mala výrazný vplyv na jej operácie a ohrozila zamestnanosť v regióne.

Aj napriek vyhláseným prepúšťaniam sa však Decodomu podarilo udržať viac ako 800 pracovných miest. V roku 2022 však firma opäť zaznamenala straty, tentokrát vo výške vyše 2,8 milióna eur, a jej dlhy voči Sociálnej poisťovni prekročili 500-tisíc eur.

Drevársky a nábytkársky priemysel bol v posledných rokoch zasiahnutý viacerými nepriaznivými faktormi, vrátane pandémie, inflácie, zvýšenia cien dreva o viac ako 40 % a dopadov vojny na Ukrajine.

Len v septembri minulého roka sa situácia na trhu s drevom opäť dramaticky zhoršila. Ceny rapídne padajú pre neschopnosť drevospracujúceho priemyslu realizovať spracované drevo na trhu. Najmä v stavebníctve a pomaly sa vracajú na úroveň roku 2019 pred pandémiou COVID-19.

Pre agentúru SITA to v tom čase uviedol predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník.

„Máme signály o dramatickom útlme drevospracujúcich malých a stredných podnikov, dokonca o zatváraní lokálnych prevádzok,“ povedal.

Zdroje: Aktuality, Hospodárske noviny, Archív SIU, Denník N, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá