Vedú biznisy s miliónmi v investíciách a ovplyvňujú masy. Títo mladí ľudia sú nádejou Slovenska
- Miliónové investície, státisíce sledovateľov a svetové prvenstvá či medaily
- Aj tak by sa dal v skratke zhrnúť rebríček Forbes 30 pod 30 2024
- Miliónové investície, státisíce sledovateľov a svetové prvenstvá či medaily
- Aj tak by sa dal v skratke zhrnúť rebríček Forbes 30 pod 30 2024
V novom vydaní prestížneho rebríčku Forbes 30 pod 30 pre rok 2024 nájdeš tridsiatku mladých Slovákov a Sloveniek, ktorí už teraz významne ovplyvňujú svet biznisu, vedy, umenia či športu. Každý z týchto nadaných jedincov predstavuje svieži príval inovácií a angažovanosti, čím neustále posúvajú hranice možného v ich oblastiach.
V rebríčku sa ocitlo množstvo impozantných osobností od startupistov, ktorí získali miliónové investície, cez umelcov, ktorí nadobudli medzinárodné uznanie, až po vedecké talenty, ktoré menia svet.
Forbes predstavuje v poradí už dvanásty rebríček Forbes 30 pod 30 mladých a úspešných Slovákov a Sloveniek. Tento rok redakcia slovenského Forbesu zhodnotila rekordný počet prihlásených, pričom s výberom finálovej tridsiatky im po prvý raz v každej kategórii pomohli aj laureáti tohto ocenenia z minulých ročníkov.
„Celkovo sme tento rok vyhodnocovali zhruba 600 prihlášok, z ktorých väčšina prišla prostredníctvom online formulára. Drvivá väčšina mien, ktoré sa nachádzajú vo výbere, pochádza práve z týchto nominácií,“ vysvetľuje redaktorka slovenského Forbesu Simona Gulisová, ktorá rebríček tento rok zastrešovala ako celok a ktorá je zároveň moderátorkou rovnomenného biznisového podcastu.
Miliónoví startupisti aj inovátori
Ocenenie Forbes 30 pod 30 udeľujú v šiestich kategóriách, pričom v každej z nich je pätica ocenených. Sú to kategórie biznis, startupy a technológie, veda a vzdelávanie, umenie a kreatívny priemysel, sociálni inovátori a verejná správa a šport.
„Tento rok sa nám podarilo kopírovať aj výber európskeho Forbes 30 pod 30, ktorý zostavuje americký Forbes, a do kategórie startupy zachytiť dvojicu v zložení Miroslav Gašpárek a Marián Kupčulák, ktorí stoja za biotech startupom Sensible biotechnologies, a ktorý podľa odborníkov čaká svetlá budúcnosť, o čom svedčí aj ich schopnosť vyzbierať za dva roky na trhu vyše 10 miliónov v investíciách,“ dodáva redaktorka slovenského Forbesu Simona Gulisová.
Ďalšími ocenenými sú napríklad Jakub Šuster s jeho startupom Elv.ai, ktorý bojuje proti šíreniu dezinformácií a do ktorého zainvestoval napríklad podnikateľ Milan Dubec, alebo Martin Šlosárik, ktorý s jeho startupom Picogrid vyzbieral od investorov koncom marca 12 miliónov, pričom medzi ich klientov patrí aj americká vláda, ukrajinské bezpečnostné zložky či NATO.
Medzi ocenenými umelcami je aj jedna z najstreamovanejších slovenských interpretiek súčasnosti Simona Hégerová, známa ako „Sima“, ktorej podobizeň svietila aj na bilborde na Times Square, keďže si ju Spotify vybral do kampane na zrovnoprávnenie žien v hudobnom priemysle.
Ďalšími ocenenými sú napríklad influencer a podnikateľ Filip „Jovinečko“ Jovanovič, ekonóm a autor youtubového vzdelávacieho kanálu Ekonómia ľudskou rečou Martin Lindák, aerospace vedkyňa Michaela Brchnelová či špičkový slovenský chirurg René Novysedlák, ktorý pôsobí v pražskej nemocnici Motol v tíme, ktorý vykonáva transplantácie pľúc ako jediný v Česku a na Slovensku.
Do rebríčka zaradili aj Huga Repáňa, ktorého firma EcoButt recykluje tabakový odpad a ako prvá na svete postavila v jeho rodnom Žiari nad Hronom cestu z tohto materiálu, čo zaujalo aj lídrov na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose.
Športové úspechy reprezentuje v rebríčku šprintérka Viktória Forster, útočník hokejového tímu Calgary Flames Martin Pospíšil či najúspešnejší slovenský krasokorčuliar za celé desaťročia Adam Hagara.
Výber talentov
Do rebríčka vyberajú ľudí, ktorí v deň jeho publikovania neprekročia 30 rokov. S cieľom priblížiť sa čo najviac metodike amerického Forbesu zaviedli pravidlo, že raz ocenená osoba už nemôže byť v rebríčku opakovane.
Pri každej kategórii sa prihliada na merateľné parametre úspechu, v prípade biznisu a startupov ide o finančné ukazovatele ako tržby, zisky či investície, alebo o zdravé pozadie peňazí, v ďalších kategóriách o ocenenia či úspechy v súťažiach z domova i zahraničia. Taktiež berú do úvahy aj vplyv na celkový ekosystém, v ktorom členovia rebríčka pôsobia, a na to, ako ho inovujú či ako vracajú niečo späť spoločnosti.
Medzi porotcami, ktorí tento rok pomáhali s výberom finalistov, boli napríklad aj futbalista Marek Hamšík, hokejista Tomáš Tatar, herečka Natália Germáni, investor Andrej Kiska, výskumník umelej inteligencie Jakub Mačina, Denis Kováč známy z podcastu Mozgová atletika či influencerka Sandra Sviteková s jej iniciatívou Dejepis Inak.
„Bolo zaujímavé pozorovať, že sa z veľkej časti na menách zhodli v každej kategórii, čo môže svedčiť aj o kvalite jednotlivých zástupcov rebríčka,” poznamenáva Simona Gulisová.
Zdroj: Forbes