Meteorológovia svoje prognózy príliš podcenili: Tohtoročné horúčavy udrú viac, ako sme si mysleli

  • Na Európu sa valí ešte hrozivejšia prognóza, než pôvodne predpovedali
  • Vedci varujú, že letné horúčavy doteraz podceňovali
letné horúčavy budú ešte drastickejšie, než si vedci prvotne mysleli.
Teplo, letné horúčavy, ilustračný obrázok Archív Canva
  • Na Európu sa valí ešte hrozivejšia prognóza, než pôvodne predpovedali
  • Vedci varujú, že letné horúčavy doteraz podceňovali

Vedci naznačujú, že našu zem čaká nesmierne ťažké leto. Problémy starému kontinentu môže narobiť topenie grónskeho ľadovca, informovali sme. V súčasnosti však odborníci prichádzajú so zisteniami, že situácia je ešte vážnejšia, než si prvotne mysleli, a letné horúčavy môžu prekonať očakávania, upozornil portál TN CZ.

Ako sa píše na portáli New Scientist, súčasné regionálne klimatické modely, na ktoré sa spoliehajú predpovede počasia, silno podceňujú hroziaci nával tepla. Nezohľadňujú totiž intenzívnejšie slnečné žiarenie. Paradoxne, to na našu zem dopadá kvôli tomu, že na svete klesá miera znečistenia ovzdušia.

Podľa Dominika Schumachera z univerzity ETH v Zürichu ide o výrazný problém pre množstvo štátov. Európske krajiny sa totiž pri prípravách na najbližšie leto často spoliehajú práve na tieto modely. Odborník sa však domnieva, že pokým sa v predpovediach nezohľadní efekt lepších hodnôt znečistenia vzduchu, nebudú presné.

„Regionálne modely sa používajú na informovanie o budúcich zmenách v mnohých krajinách. Pri zachytení pozorovaného otepľovania by teda mali fungovať skutočne dobre,“ hovorí Schumacher. Odborník teda upozorňuje, že Európa (vrátane Slovenska) môže ostať v lete príliš zaskočená skutočným návalom horúčav.

Vedecké zistenia

S kolegami porovnával skutočné letné otepľovanie medzi rokmi 1980 a 2022 a jeho projekcie. Vedci zistili, že regionálne modely podceňovali skutočné zmeny v klíme v priemere o viac ako 1 stupeň Celzia. Drahšie a časovo náročnejšie globálne modely, ktoré ale množstvo krajín nevyužíva, boli o niečo presnejšie a mýlili sa v priemere o 0,5 stupňa.

Odborníci podotýkajú, že vo všetkých modeloch chýbajú štatistiky o zmenách cirkulácie vzduchu. Tie pritom do meranej oblasti prinášajú viac tepla. Keď Schumacherov tím reálny vplyv cirkulácie vylúčil z merania, výsledky globálnych modelov boli takmer presné. Regionálne sa mýlili približne o 0,5 stupňa Celzia.

Tím taktiež skúmal predpoklady o intenzite slnečného žiarenia, ktoré modely brali do úvahy. Väčšina regionálnych modelov pritom vôbec nezohľadnila fakt, že v Európe v súčasnosti intenzita narastá. Modely, ktoré tak robili, pritom presnejšie predpovedali prichádzajúce oteplenie.

„Kľúčovým dôvodom, prečo tieto regionálne klimatické modely nedokázali reprodukovať otepľovanie spôsobené ľudskou činnosťou, je, že väčšina z nich predpokladá, že znečistenie ovzdušia je konštantné,“ hovorí Schumacher. 

Regionálne modely teda podceňujú oteplenie, ktoré nás v budúcnosti čaká. Mýliť sa podľa vedcov môžu o viac ako 2 stupne. Všetky tieto modely sa teda upravia tak, aby zohľadňovali klesajúce znečistenie ovzdušia. Takýto zákrok si však vyžiada čas.

Tohtoročné leto

Ako sme už informovali v tomto článku, očakáva sa, že pre letné horúčavy tento rok umrú desiatky tisíc Európanov. Posledná štúdia z novembra 2023, ktorá analyzovala leto 2022, totiž hovorí, že v dôsledku letných extrémov zomrelo 70 066 Európanov.

Prejavy extrémneho počasia nezahŕňajú len povodne, suchá, požiare, búrky, tornáda, vlny horúčav či ochladenia. Očakáva sa, že tieto javy sa budú pre dôsledky globálneho otepľovania objavovať čoraz častejšie a narastie s nimi aj počet úmrtí.

Okrem toho bude ľudstvo čeliť aj ďalším negatívnym faktorom, ako je nedostatok potravy, pitnej vody, nárast infekčných chorôb a rozšírenie plesní a vírusov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: New Scientist, TN CZ

Najnovšie videá

Trendové videá