Cena „tekutého zeleného zlata“ bude čoraz vyššia. Môže za to extrémne počasie a zlá úroda

  • Produkcia olivového oleja je v ohrození, jeho ceny stúpajú
  • Dôvodom je extrémne počasie aj zlá úroda
potraviny, zdrazovanie
Ilustračná foto Canva/margouillatphotos, Canva/grinvalds
  • Produkcia olivového oleja je v ohrození, jeho ceny stúpajú
  • Dôvodom je extrémne počasie aj zlá úroda

Pestovatelia olív v celej Európe bojujú s kombináciou extrémneho počasia, inflácie a vysokých úrokových sadzieb. Giles Henschel, majiteľ spoločnosti Olives et Al uviedol, že „nie je nepravdepodobné, že by cena olivového oleja klesla – bude ho nedostatok“.

Posledné týždne strávil Henschel na motocyklovom turné po celej Európe, kde robil rozhovory s farmármi a pestovateľmi olív. Najväčší španielsky výrobca olivového oleja Deoleo tento týždeň varoval, že odvetvie čelí jednému z najťažších momentov v histórii tohto sektora.

Produkcia v Španielsku sa znížila

Španielsko dodáva viac ako 40 % olivového oleja na celom svete. Počas roka sa produkcia v tejto krajine však znížila takmer na 50 %. Dôvodom boli extrémne horúčavy a málo zrážok. V roku 2024 sa však očakáva mierny nárast. S nízkou produkciou sa cena olivového oleja zvýšila, a to najmä v britských supermarketoch.

Na konci apríla sa jeho cena vyšplhala na 7,38 libier za liter, čo bolo o 42 % viac ako v rovnakom období minulého roka. Odborníci sa tiež obávajú, že nízka ponuka by mohla nielen negatívne ovplyvniť ceny, ale na trhu by mohlo rásť množstvo falošného olivového oleja.

Analytik Kyle Holland uviedol, že extrémne počasie poháňané výrazne ovplyvnilo produkciu olivového oleja v južnej Európe, najmä v stredomorských krajinách ako sú Španielsko, Taliansko a Grécko. Od Španielska, ktoré dodáva viac ako 40 % svetovej produkcie podľa Centra pre podporu dovozu, by sa zvyčajne dalo očakávať, že vyprodukuje 1,3 milióna až 1,5 milióna metrických ton olivového oleja pri každej úrode.

Oficiálne údaje však ukázali, že Španielsko v rokoch 2022/2023 vypestovalo len približne 666 000 metrických ton. Ceny extra panenského olivového oleja v španielskej Andalúzii boli k 19. aprílu na úrovni 7,8 eura za kilogram, čo je pokles z niečo vyše 8 eur na konci marca. Pokles prišiel po tom, čo ceny olivového oleja dosiahli v januári bezprecedentný vrchol 9,2 eura.

V Grécku stúpli ceny o 70 % 

Gréci patria k najväčším spotrebiteľom olivového oleja v Európskej únii. K polovici apríla tohto roka platili za tento produkt o takmer 70 % viac ako pred rokom. Za liter štandardného olivového oleja sa v Grécku platí od 12 do 15 eur.

Gréci pritom skonzumujú ročne približne 12 litrov olivového oleja na osobu, čo je najvyššia priemerná spotreba v rámci krajín EÚ. Zlá úroda olív bola aj v Taliansku. Pestovatelia olív poukazujú najmä na klimatickú zmenu, ktorá prináša mierne zimy, extrémne vysoké teploty v čase kvitnutia a následne slabé zrážky.

K tomu sa pridali zvýšené výrobné náklady v dôsledku vysokých cien energií a pohonných látok. Aj v súvislosti s očakávaniami v tomto roku sú grécki farmári pesimisti. Zima bola opätovne vo viacerých oblastiach krajiny mimoriadne teplá a jar priniesla menej zrážok než farmári dúfali.

Klimatická kríza bude mať katastrofické dôsledky

V regionálnej analýze rizík súvisiacich s klímou svojho druhu Európska environmentálna agentúra v marci uviedla, že európske krajiny by sa mali pripraviť na katastrofické dôsledky, keďže prehlbujúca sa klimatická kríza v tomto storočí zasiahne každú časť ekonomík.

V správe EEA sa uvádza, že klimatické vplyvy na produkciu potravín by mohli tento región tvrdo zasiahnuť, najmä v južnej Európe, keďže extrémne horúčavy sú čoraz častejšie a zrážky sa menia. Odborníci tiež varujú, že olivovníky sú, pokiaľ ide o klimatické zmeny, veľmi citlivé. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Telegraph.com, CNBC, TASR, European Environment Agency

Najnovšie videá

Trendové videá