Špičkový ukrajinský generál prezradil, čo vie ukončiť vojnu. Samotné opotrebovanie Rusov nestačí
- Šéf ukrajinských pozemných síl Oleksandr Pavljuk už prestáva dúfať, že samotné opotrebovanie ruských síl bude stačiť
- Generál tvrdí, že vojna sa radikálne zmenila
- Šéf ukrajinských pozemných síl Oleksandr Pavljuk už prestáva dúfať, že samotné opotrebovanie ruských síl bude stačiť
- Generál tvrdí, že vojna sa radikálne zmenila
Nevyprovokovaná ruská agresia na Ukrajine trvá už vyše dvoch rokov, pričom experti neočakávajú, že v skorom období našich východných susedov čaká zásadný zvrat.
Ukrajinský generál Oleksandr Pavljuk v rozhovore pre britský denník The Times uviedol, že samotné opotrebovanie ruských síl nemusí stačiť.
Pavljuk, ktorý v súčasnosti šéfuje ukrajinským pozemným silám, tvrdí, že Rusi v súčasnosti využívajú hlavne mužov z provincií. Často ide o najchudobnejších obyvateľov Ruskej federácie, ktorí nemusia byť nevyhnutne zmobilizovaní, ale do armády vstupujú aj sami. Kremeľ ich láka na ukrajinský front prostredníctvom finančných bonusov, ktoré prevyšujú mzdy v provinciách. Obyvatelia týchto lokalít navyše trpia vysokou nezamestnanosťou.
Ukrajinský generál si myslí, že dokiaľ budú umierať práve muži z provincií, nič sa nezmení, lebo skutočné straty tak ostávajú ruskému ľudu zahalené.
„Teraz si myslíme, že je možné, že sa vojna zmení, ak budú Rusi nútení zmobilizovať mužov zo svojich mestských centier, z miest ako Moskva a Petrohrad. Ak uvidia svojich vojakov vracať sa do týchto miest v rakvách, mohlo by to zmeniť chápanie vojnovej reality v Rusku,“ uviedol generál.
Generál prezradil, aké ciele majú Rusi na tento rok
V súčasnosti majú ruské sily oveľa viac vojakov, ako keď na Ukrajinu vpadli. Vtedy sa ich počet odhadoval na 169 000 – 190 000 príslušníkov armády. Dnes má byť na Ukrajine okolo 510 000 Rusov, ktorí okupujú územia Ukrajiny.
Pavljuk tvrdí, že v nasledujúcich mesiacoch sa toto číslo môže zvýšiť, pretože Rusi plánujú spustiť ofenzívu. Nevylučuje ani ďalšiu vlnu mobilizácie.
„Veríme, že Rusi chcú zmobilizovať ďalších 100 000 vojakov a že ich použijú na posilnenie svojich síl na Ukrajine už v júni a júli,“ vysvetlil.
Ukrajinec si myslí, že do konca roka môže v ruských štruktúrach pribudnúť až 300 000 ľudí. Okupačné jednotky pritom stále zažívajú obrovské straty. Mesačne prídu o 25 000 až 30 000 vojakov, ktorí sú ranení alebo usmrtení. Ruské ciele sa na Ukrajine ale nemenia. Kremeľ stále túži po ovládnutí celej Ukrajiny.
„Hlavným cieľom Ruska zostáva zničiť Ukrajinu ako národ,“ povedal generál. Ukrajinci veria, že Rusi majú tento rok operačný cieľ ovládnuť celé územie Doneckej a Luhatskej oblasti. Ak budú úspešní, tak aj ovládnutie Záporožskej oblasti. Všetky tri regióny ilegálne Rusko anektovalo.
Generál je odhodlaný zabrániť ruskému dobytiu obce Časiv Jar, ktoré majú ruské jednotky dobyť k 9. máju, kedy oslavujú Rusi Deň víťazstva. Teda štátny sviatok, ktorý pripomína víťazstvo nad fašizmom.
„Skúšame všetko, čo môžeme urobiť, aby sme zastavili ruský plán na dobytie Časiv Jar do 9. mája,“ povedal. „Ale Rusi tam majú pomer delostreleckej prevahy desať k jednej a úplnú prevahu vo vzduchu.“
Pavljuk priznal, že problémy narobili aj rozpory v americkej straníckej politike, vďaka čomu Kongres schválil balíček pomoci pre Ukrajinu až po mesiacoch. Tento výpadok munície je na fronte veľmi citeľný.
Ukrajinci priznávajú, že zaznamenali ruské plány na dobytie mesta Charkov. Nevedia ale, nakoľko sú tie plány vážne, a či Rusi disponujú dostatkom síl na jeho dobytie.
Ukrajina môže prebrať iniciatívu, myslí si Pavljuk
Generál ale vyjadril optimizmus, že vďaka kombinovanej európskej a americkej pomoci by jeho sily mohli mať dostatok prostriedkov, aby prebrali iniciatívu. „S dobrou protivzdušnou obranou a delostrelectvom na veľké vzdialenosti by sme mohli získať túto strategickú prevahu od Rusov na bojisku,“ povedal.
Pavljuk uvádza, že vojna sa za dva roky výrazne zmenila, a to až do takej miery, že to pôsobí ako dve rozdielne vojny. Teraz sú najväčším problémom vojakov na oboch stranách práve drony.
„Drony zabíjajú viac vojakov na oboch stranách ako čokoľvek iné v súčasnosti,“ povedal Pavljuk.
Bezpilotné prostriedky sa tak podpisujú pod smrť vojakov viac ako delostrelectvo či letecké útoky. Navyše vďaka dronom je možné vidieť oblasť medzi 10 až 15 kilometrami. Pohyb väčších útočných oddielov ako sú prápory či roty je nemožný.
„Už nie je možné, aby žiadna zo strán vytvorila veľkú údernú silu v tomto pásme územia bez toho, aby ju nevideli a nezasiahli drony a delostrelectvo s dlhým doletom,“ vysvetlil.
Generál tvrdí, že samotné opotrebovanie kremeľských síl nemusí stačiť. „Koniec vojny nastane vďaka technologickej prevahe a skutočnej izolácii Ruska,“ vysvetlil generál. V súčasnosti ale podľa neho veľa krajín čaká zo založenými rukami na to, ako vojna dopadne.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: The Times