Na Slovensku vznikol nový park tmavej oblohy. Za tisíckami hviezd a nezabudnuteľným zážitkom cestujú ľudia z celej krajiny
- Jedinečný zážitok láka aj zahraničných turistov
- Organizované podujatia pripravujú hvezdári
- Jedinečný zážitok láka aj zahraničných turistov
- Organizované podujatia pripravujú hvezdári
Na území Muránskej planiny vznikol nový park tmavej oblohy, ktorý má slúžiť na ochranu nočnej oblohy a hviezdneho neba v tejto oblasti.
Slávnostné podpísanie memoranda o vzniku parku sa konalo v piatok (3. mája) v sedle Zbojská pri príležitosti 30. výročia medzinárodného dňa Slnka. TASR o tom informovala marketingová manažérka oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Gemer Estera Žilková. Na Slovensku pritom nejde o unikát, takýto park by si našiel v Poloninách, Horných Kysuciach aj vo Veľkej Fatre.
Región láka na jedinečnú atmosféru
Vznik parku tmavej oblohy na Muránskej planine je podľa signatárov dôležitým míľnikom k zachovaniu jedinečnej tmavej atmosféry pre pozorovanie hviezd na tomto území. Cieľom vyhlásenia parku je zachovať a chrániť oblasť vhodnú pre pozorovanie nočnej oblohy pre súčasné i budúce generácie.
„Vidieť hviezdnu oblohu nad Muránskou planinou je očarujúci zážitok. Mnohí si ani nevedia predstaviť tie tisíce hviezd, Mliečnu cestu či padajúce perzeidy, ktoré sa dajú v úplnej tme pozorovať. Je to zároveň skvelá príležitosť na rozvoj cestovného ruchu,“ priblížil výkonný riaditeľ OOCR Gemer Jaroslav Hric.
Zároveň potvrdil, že park tmavej oblohy na Muránskej planine je na Slovensku štvrtým miestom s týmto označením.
Vyhlásenie parku tmavej oblohy na území Národného parku Muránska planina je výsledkom spolupráce miestnej samosprávy, ochranárov a astronómov. Organizované podujatia zamerané na pozorovanie nočnej oblohy tu pripravujú pracovníci hvezdárne v Rimavskej Sobote.
Výhodou Muránskej planiny je najmä vzdialenosť od svetelného smogu mestských oblastí. Signatári memoranda veria, že park tmavej oblohy bude lákať návštevníkov nielen zo Slovenska, ale i zahraničia.
Podujatia s hvezdármi
Pozorovanie nočnej oblohy na Muránskej planine ťa vtiahne do vzrušujúceho sveta astronómie. Stačí vypnúť rušivé vplyvy moderného sveta – telefón aj umelé svetlo – a upriamiť zrak na temnú oblohu. Odmení ťa pohľad na milióny hviezd, rozprestierajúcich sa nad tebou ako nekonečný svetelný koberec.
Muránska planina je skutočne ideálnym miestom pre pozorovanie nočnej oblohy. Môžeš sa zúčastniť organizovaných podujatí s hvezdármi, ktorí ti sprostredkujú hlboké znalosti o vesmíre a jeho tajomstvách. Alebo ak túžiš po dobrodružstve a spojení s prírodou, vezmite si stan a prespi na Veľkej lúke, ktorá je ideálnym miestom pre nočné pozorovanie.
„Už po prvých pozorovaniach, ktoré sme absolvovali s hvezdármi z rimavskosobotskej hvezdárne na Veľkej lúke sme zistili, že podmienky sú tu najlepšie na Slovensku. Obloha bola taká tmavá, že sme sa doslova strácali v hviezdach,“ prezradila Žilková pre denník SME.
Založenie parku je vyvrcholením hviezdnych aktivít z minulosti. Ako prezrádza Hric, pozorovania na Veľkej lúke potvrdili, že o tento druh zážitku je veľký záujem nielen z radov domácich, ale aj zahraničných návštevníkov Muránskej planiny.
„Teraz budú ešte zaujímavejšie, pretože na Veľkej lúke išlo v podstate len o samotné pozorovania. Na Prednej Hore a Zbojskej sa môžu záujemcovia o akciu zdržať, pretože sa tu budú môcť ubytovať a pozorovania nočnej oblohy budú pre nich atraktívnym spestrením ich pobytu. Tiež budú viac dostupnejšie deťom, pretože na Veľkú lúku, kde hviezdy pozorujeme v júli a auguste, vyrážame v nočných hodinách. V spomínaných dvoch lokalitách sú akcie naplánované na jar a jeseň, kedy sa zotmie skôr,“ ozrejmil Hric.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: SME, TASR, Facebook/Národný park Muránska planina