Dnes ťa čaká výnimočné vesmírne divadlo: Akvaridy dosiahnu vrchol, môžu byť najsilnejšie za celé storočie

  • V noci bude možné pozorovať maximu meteorického roja – Eta Aquaridy
  • Podmienky na pozorovanie budú dobré
vesmirny objav
Unsplash/Greg Rakozy
  • V noci bude možné pozorovať maximu meteorického roja – Eta Aquaridy
  • Podmienky na pozorovanie budú dobré

Nočnú oblohu v týchto dňoch rozžiari prekrásne vesmírne divadlo. Meteorický roj Eta Aquaridy dosiahne v noci z nedele na pondelok svoje maximum. Na niektorých miestach bude možné vidieť až 60 padajúcich hviezd za hodinu.

Podmienky pre pozorovanie meteorického roja budú na Slovensku dobré a padajúce meteory bude možné pozorovať aj voľným okom. Podľa vedcov dokonca môže byť tento úkaz najsilnejší v 21. storočí.

Meteorický roj Eta Aquaridy pochádza z Halleyho kométy, ktorá je jeho materským telesom.

Tohtoročný úkaz môže byť mimoriadny 

Dobré pozorovacie podmienky sú spojené z fázou Mesiaca. Náš prirodzený satelit bude takmer v nove, čiže nebude nočnú oblohu osvetľovať svojou žiarou. Vďaka tomu budú noci tmavé a pozorovanie tak bude výrazne ľahšie.

Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že Aquaridy môžu byť najsilnejšie v tomto storočí.

„Vedci, ktorí modelujú správanie roja Eta Aquaridy za posledných niekoľko desaťročí, našli vzrušujúce náznaky, že tento rok by mohli výrazne zvýšiť svoj rozsah. V skutočnosti naznačujú, že meteorický roj Eta Aquaridy by mohol byť v roku 2024 najsilnejší z celého 21. storočia,“ uviedli astrofyzik Jonti Horner a astronómka Tanya Hillová v článku pre The Conversation

Padajúcich meteorov teda možno uvidíme viac ako zvyčajne.

Žena pri ohni pozoruje nočnú oblohu.
zdroj: Freepik/@ArtPhoto_studio

Odborníci ale odporúčajú vyhľadať miesta bez svetelného znečistenia, ako napríklad Park tmavej oblohy Veľká Fatra alebo Poloniny na východe Slovenska.

Nadšenci pozorovania nočnej oblohy by mali v tme ostať aspoň pol hodiny, aby si ich zrak privykol, uvádza NASA. Vtedy ich zrak dokáže padajúce „hviezdy“ zachytiť rýchlejšie. Astronómia tiež odporúčajú dobre sa obliecť a vyčkať na obdobie nad ránom. Najviac častíc je viditeľných v období pred východom Slnka.

Na nočnej oblohe bude možné na Slovensku a v okolí pozorovať približne 20 meteorov za hodinu. V prípade väčšej aktivity sa môže tento počet zvýšiť. Eta Aquaridy sa objavujú v blízkosti súhvezdia Vodnár, kde je jeho radiant.

Problémom je ale, že radiant dosahuje len malú výšku nad obzorom, čo výrazne skracuje čas, kedy sú pozorovania, na približne hodinu až dve pred východom Slnka.

Väčšie šťastie majú obyvatelia Južnej hemisféry, ktorí môžu pozorovať až 60 meteorov za hodinu, teda približne jeden každú minútu.

Eta Aquaridy sú jedným z hlavných meteorických rojov

Aj keď sa môže zdať, že ide o padajúce hviezdy, v skutočnosti ide o drobné ľadovo-prachové častice uvoľnené z jadra Halleyho kométy.

Predpokladá sa, že častice, ktoré vidíme ako súčasť roja Eta Aquaríd, sa od Halleyho kométy oddelili pred stovkami rokov. Dnes už táto kométa neprechádza dostatočne blízko, aby bola zdrojom meteorickej aktivity.

Častice vstúpia do zemskej atmosféry, pričom zhoria a nechávajú za sebou žiarivú stopu – meteor. Výnimočne môžeme sledovať aj premenu úlomkov na ohnivé gule. Ohnivé gule môžu mať rôznu veľkosť od golfovej loptičky po gauč v obývačke.

„(Ohnivé gule) môžu byť také jasné, že môžu na Zemi vytvárať tiene. Môžu vyzerať, ako keby horia aj s dymovou stopou,“ povedal pre ABC 7 vedecký publicista z National Geographic Andrew Fazekas. „Niekedy, len zriedka, sú dokonca spojené so zvukovým treskom.“

Šírka prúdu meteorov dosahuje 56 miliónov km. „Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom s geocentrickou rýchlosťou 64 km/s,“ uvádza Slovenská akadémia vied (SAV) na svojom webe.

„Je to spôsobené tým, že Halleyho kométa a, samozrejme, aj meteory z nej uniknuté, obiehajú okolo Slnka po dráhe v opačnom smere ako obieha okolo Slnka naša Zem,“ dodáva.

Okrem toho je Halleyho kométa aj zdrojom októbrového roja Orionidov.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Conversation, NASA, ABC 7, SAV

Najnovšie videá

Trendové videá