Konflikt v Izraeli naberá na obrátkach. Armáda vyzvala obyvateľov na „okamžitú evakuáciu“
- Časť obyvateľov mesta Rafah evakuovali
- Bezpečnosť ľuďom garantovať nevedia
- Izrael očakáva intenzívne boje v evakuovanej oblasti
- Časť obyvateľov mesta Rafah evakuovali
- Bezpečnosť ľuďom garantovať nevedia
- Izrael očakáva intenzívne boje v evakuovanej oblasti
Konflikt v Izraeli graduje. Podľa najnovších informácií, ktoré priniesla TASR, izraelská armáda v pondelok vyzvala obyvateľov vo východnej časti mesta Rafah, aby sa dočasne presunuli do „humanitárnej oblasti“. Mesto leží na juhu Pásma Gazy. Agentúra o tomto kroku informovala na základe správy denníka Times of Israel. Portál tvrdí, že ide o opatrenie pred očakávanou inváziou.
Pre médiá sa vyjadril aj hovorca armády. Hovorí, že ide o evakuáciu v obmedzenom rozsahu a týka sa len niektorých štvrtí východného Rafahu, nie celého mesta. Podľa odhadov armády sa evakuácia týka približne 100-tisíc ľudí.
Dostupné zdroje podľa TASR hovoria, že do oblasti už začali zhadzovať letáky. Začali aj posielať textové správy a telefonovať Palestínčanom s inštrukciami o zónach, ktoré treba evakuovať, a o trasách, ktorými sa majú dostať do určenej humanitárnej zóny. Tá sa má nachádzať v utečeneckom tábore al-Mawásí a meste Chán Júnis.
„Táto záležitosť sa bude vyvíjať postupne podľa priebežného hodnotenia situácie,“ píše sa vo vyhlásení izraelskej armády.
Okamžitá evakuácia
Podľa toho, čo píše CNN, nejde o nečakanú udalosť. Izraelská armáda totiž vyzvala na evakuáciu len deň po tom, ako tamojší minister obrany povedal vojakom v Gaze, aby v blízkej budúcnosti očakávali „intenzívne akcie v Rafahu“.
Avichay Adraee, vedúci arabskej mediálnej divízie jednotky hovorcu IDF, napísal: „Pre vašu bezpečnosť vás obranná armáda vyzýva, aby ste sa okamžite evakuovali do rozšírenej humanitárnej oblasti na kontrolných stanovištiach.“
Týkalo sa to ľudí, ktorí žijú v obci Al-Shawka a v susedných štvrtiach – Al-Salam, Al-Jneina, Tiba Zaraa a Al-Bayouk v oblasti Rafah, informuje CNN.
Izraelské útoky v Gaze od 7. októbra zdevastovali obkľúčenú enklávu a zmenili celé štvrte na trosky. Mnohí z tých, ktorí hľadali úkryt v Rafahu, boli počas siedmich mesiacov vojny viackrát vysídlení. Humanitárne agentúry podľa portálu pred rozsiahlou pozemnou inváziou do Rafahu varovali Izrael už skôr.
Povedali tiež, že „akákoľvek pozemná operácia by znamenala viac utrpenia a smrti“ pre 1,2 milióna vysídlených Palestínčanov. Tí sa ukrývali v najjužnejšom meste pásma a okolo neho, čo novinárom potvrdil hovorca OCHA Jens Laerke v Ženeve.
Svetový potravinový program varoval, že už teraz Severná Gaza zažíva hladomor. Ten sa podľa nich sa po takmer siedmich mesiacoch vojny rýchlo šíri po celom pásme.
Plukovník Nadav Shoshani, medzinárodný hovorca IDF, v pondelok na brífingu uviedol, že ide o „operáciu s obmedzeným rozsahom na dočasnú evakuáciu“ a „nie o rozsiahlu evakuáciu“. Izrael opakovane signalizoval plány vyslať vojakov do Rafahu, mesta na juhu na hranici s Egyptom.
Bezpečnosť nie je zaručená
Už v nedeľu ráno obrany Yoav Galant povedal vojakom, aby očakávali „intenzívnu akciu v Rafahu v blízkej budúcnosti a na iných miestach v celom pásme“. CNN pripomína, jeho slová, kedy povedal, že Ham*s nemá v úmysle dosiahnuť dohodu o rukojemníkoch ani prímerie.
Evakuácia prišla deň po tom, čo Izrael podľa IDF uzavrel hraničný priechod Kerem Shalom pre humanitárne kamióny po tom, čo ho v nedeľu ráno zasiahlo najmenej 10 rakiet. Prechod bol kľúčový pre získanie pomoci do Gazy. Traja vojaci IDF boli zabití a traja vážne zranení. K raketovému útoku sa prihlásilo vojenské krídlo brigády Al-Qassam.
Nebolo jasné, či výzva na evakuáciu bola reakciou na útok v Kerem Shalom. Hraničný priechod zostal v pondelok uzavretý. IDF tiež neuviedla presný časový rámec, ako dlho sa budú musieť ľudia vo východnom Rafahu skrývať. Rovnako nevedia poskytnúť záruky, že oblasť, do ktorej sa presťahujú, nebude ostreľovaná.
„Ľudia majú aspoň čas na to, aby sa presťahovali. Ako som povedal, robíme situačné hodnotenia v reálnom čase a vyhodnocujeme situáciu,“ povedal Shoshani z IDF. Prízvukoval, že súčasná evakuácia sa týka približne 100-tisíc ľudí.
Na otázku CNN o operačnom dôvode tohto kroku Shoshani povedal, že to súčasť ich plánov, ako rozložiť Ham*s. Chcú tiež získať späť svojich rukojemníkov.
Predchádzajúce príkazy Izraela na evakuáciu častí Gazy pred vojenskými operáciami sa stretli s kritikou zo strany OSN a humanitárnych skupín, ktoré opakovane uviedli, že v pásme nie je bezpečný priestor, do ktorého by ľudia mohli utiecť.
Zdroje: CNN, TASR