Vojna štátu o lacné energie: Saková ide meniť Sulíkovo memorandum s elektrárňami

  • Ministerstvo hospodárstva rokuje so Slovenskými elektrárňami
  • Šéfka rezortu Denisa Saková chce zvrátiť vysoké ceny
  • Chcú zmenu memoranda
Na snímke ministerka hospodárstva Denisa Saková a elektrárne.
Ilustračné foto TASR/ Pavol Zachar, Pavel Neubauer
  • Ministerstvo hospodárstva rokuje so Slovenskými elektrárňami
  • Šéfka rezortu Denisa Saková chce zvrátiť vysoké ceny
  • Chcú zmenu memoranda

Ministerstvo hospodárstva chce krotiť ceny elektriny. Podľa zistení HNonline, rezort rokuje so Slovenskými elektrárňami o zmene memoranda zabezpečujúceho nižšie ceny elektriny. Memorandum, ktoré aktuálne platí, s elektrárňami dohodli ešte bývalí ministri Richard Sulík a Igor Matovič. Táto dohoda pôvodne sľubovala lacnú energiu pre domácnosti len na roky 2023 a 2024.

Minulý rok ale memorandum predĺžili, a to do roku 2027. Háčikom však je, že sme akceptovali, že ceny budú od budúceho roka rásť. Ministerka ale teraz komunikuje úplný opak.

„Chcete lacnejšie energie?“

Presne tieto heslá lemovali naše ulice celé týždne. Pred voľbami sa slogany o lacnejších potravinách a energiách vynímali vedľa tváre budúceho prezidenta Petra Pellegriniho. Hlas v parlamentných voľbách skončil tretí, no je vo vláde. Teraz je teda rad na nich. Dokážu splniť, čo sľúbili? Budeme mať skutočne lacnejšie energie?

So stavom štátneho rozpočtu to nebude jednoduché. Ako pripomína aj portál, je verejným tajomstvom, že naše financie nie sú v najlepšej kondícii. Ministerka Denisa Saková tak zobrala situáciu do svojich rúk a rozhodla sa dať Slovákom nádej.

Na tento rok sa jej ešte ceny energií zmraziť podarilo. Ako to však bude ďalej, jasné ešte nie je. Aj keď šéfka rezortu sľubuje pomoc aj na budúci rok, štátny rozpočet to nenafúkne. Ekonómovia totiž počítajú s tým, že ak by sme mali energie ďalej dotovať, zo štátnej kasy by na to bolo treba stovky miliónov eur. Tento rok nás dotovanie bude odhadom stáť vyše miliardy eur.

Saková si tak vyhrnula rukávy a začala rokovať so Slovenskými elektrárňami. „Diskusie sú zatiaľ iba v začiatkoch a nič nie je konkretizované. V každom prípade Slovenské elektrárne budú naďalej podporovať riešenie dodávok elektriny pre domácnosti,“ povedal v marci pre HN riaditeľ elektrární Branislav Strýček. V kontakte s elektrárňami je aktuálne aj Denisa Saková, čo potvrdila spoločnosť aj pre portál.

Ministerka hovorí, že distribučné poplatky by sa budúci rok mohli uvoľňovať na princípe adresnej pomoci. Znamená to, že by nezdraželi obyvateľom, ktorí napríklad bojujú s energetickou chudobou. Ako to bude v praxi vyzerať, zatiaľ jasné nie je. Rokovať majú totiž aj s Európskom úniou, ktorej sa zmeny veľmi nezdajú.

Predĺžené memorandum

Vlani koncom marca vláda oznámila, že sa dohodli so Slovenskými elektrárňami (SE). Oznámili, že domácnostiam budú dodávať lacný prúd až do roku 2027. Novinárom to vtedy oznámili generálny riaditeľ SE Branislav Strýček a teraz už bývalý minister hospodárstva Karel Hirman.

Dohodli sa však, že cena sa bude postupne zvyšovať a dodané množstvo za túto cenu klesne. Vďaka memorandu, ktoré malo pôvodne platiť len v rokoch 2023 a 2024, tak boli ceny za elektrinu len mierne vyššie, píše O peniazoch.

„Medzi spoločnosťou Slovenské elektrárne a akcionármi, ktorým je aj štát, došlo k dohode o predĺžení memoranda, čo znamená, že Slovenské elektrárne budú dodávať energiu pre domácnosti za bezkonkurenčne nízke ceny,“ informoval Strýček. Firma na oplátku získala záruku, že vláda nezaťaží SE novými daňami či reguláciami.

Aktuálne znenie memoranda predpokladá, že elektrárne dodajú silovú elektrinu za 61,2 eura za megawatthodinu, na budúci rok by však suma stúpla na 66,7 eura, v roku 2026 na 72,7 eura a o rok neskôr na 79,3 eura. Štát by chcel zachovať cenu 61,2 eura aj na budúci rok, prepočítal Denník N.

Žiadny extrémny nárast

Len pred pár dňami Správy RTVS priniesli informáciu, že štát v budúcom roku pravdepodobne nebude plošne dotovať ceny energií pre domácnosti. Priznal to minister financií, ktorý povedal, že spoločne s regulačným úradom pripravujú nástroje, ktoré by prípadné nárasty faktúr mohli tlmiť.

Vlani na zníženie cien plynu a elektriny v domácnostiach štát minul takmer dve miliardy a v prvých troch mesiacoch tohto roka zas 400 miliónov.

„Zatiaľ máme pozitívne informácie a dúfam, že to všetko vydrží a nebudeme musieť v energopomoci pomáhať. Nebude ten extrémny nárast o 120 percent, o ktorom sme hovorili,“ ozrejmil minister financií Ladislav Kamenický. Dôležité je poznamenať, že domácnosti nakupujú energie od dodávateľov. Tí zas nakupujú elektrinu aj plyn na burzách. Ako to teda bude vyzerať pre nás cenovo?

„V prípade elektriny máme v súčasnosti obsiahnuté v cenách účtovaných pre domácnosti ceny na úrovni 61 eur za megawatthodinu. Po 6 mesiacoch referenčného obdobia je index URSO na úrovni 100 eur za megawtthodinu,“ citoval portál analytika z energie-portal.sk Radovana Potočára.

O cenách ale nerozhoduje len ministerstvo. Určitú mieru zodpovednosti má v rukách aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktoré uvažuje o zmene takzvaného referenčného obdobia. Znamená to, že zo vzorca, ktorým sa vypočítavajú ceny pre konečných odberateľov, vypustí mesiace, keď boli elektrina a plyn drahé.

„Úrad pre reguláciu sieťových odvetví momentálne pripravuje nové cenové vyhlášky. Tie budú účinné od 1. júla tohto roka a prinesú pozitívny vplyv na ceny elektriny, plynu i tepla pre slovenské domácnosti a zároveň prinesú stabilitu pre všetkých účastníkov trhu,“ povedal pre RTVS hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Zdroje: Denník N, HNonline, HNonline, O peniazoch, Správy RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá