Vedci odhalili, ako si predĺžiš život o 5 rokov. Stačí dodržiavať pár jednoduchých vecí
- Zdravý životný štýl sa snaží dodržiavať väčšina ľudí
- Podľa najnovšej štúdie môže dokonca predĺžiť život o niekoľko rokov
- Zdravý životný štýl sa snaží dodržiavať väčšina ľudí
- Podľa najnovšej štúdie môže dokonca predĺžiť život o niekoľko rokov
Zdravý životný štýl je všeobecne často skloňovanou témou. Zahŕňa veci ako pravidelné cvičenie, dobrý spánok, vyváženú stravu a vyhýbanie sa fajčeniu či pitiu alkoholu. Podľa najnovšej štúdie publikovanej v časopise BMJ Evidence-Based Medicine môže mať jeho dodržiavanie na zdravie človeka doslova zázračné účinky.
Výsledky štúdie poukázali na fakt, že práve zdravý životný štýl dokáže predĺžiť život o viac ako päť rokov. Výskumníci z Zhejiang University School of Medicine v Číne a University of Edinburgh v Škótsku analyzovali údaje od viac ako 353 000 ľudí.
Analyzovali ich genetiku, vzdelanie, socioekonomický stav, životný štýl a históriu chorôb. Následne im pridelili takzvané polygenetické skóre, ktoré sa používa na určenie toho, ako vybrané gény ovplyvňujú dĺžku života. Účastníkov výskumu sledovali v priemere 13 rokov a počas tejto doby došlo k 24 239 úmrtiam.
Štúdia zistila, že ľudia, ktorí žili nezdravým životným štýlom, mali o 78 % vyššiu šancu na skorú smrť, a to bez ohľadu na to, aké bolo ich genetické riziko.
Tí, ktorí dodržiavali zdravú výživu, pravidelne výrazne cvičili a nikdy nefajčili, zvýšili svoje šance na zdravší a dlhší život. „Účastníci s vysokým genetickým rizikom by si mohli predĺžiť približne 5,22 roka života vo veku 40 rokov s priaznivým životným štýlom,“ napísali autori.
„Genetické faktory a faktory životného štýlu boli nezávisle spojené s dĺžkou života. Dodržiavanie zdravého životného štýlu by mohlo do značnej miery zmierniť genetické riziko kratšej dĺžky života alebo predčasného úmrtia. Optimálna kombinácia zdravého životného štýlu by mohla priniesť lepšie výhody pre dlhšiu životnosť bez ohľadu na genetické pozadie,“ dodali vedci.
Zdravý životný štýl nadovšetko
Ako uvádza The Guardian, ľudí zoskupili do troch geneticky podmienených kategórií dĺžky života vrátane dlhej (20,1 %), strednej (60,1 %) a krátkej (19,8 %) a troch kategórií skóre životného štýlu vrátane priaznivého (23,1 %), stredného (55,6 %) a nepriaznivého (21,3 %).
Výskumníci použili spomínané skóre polygénneho rizika, aby dospeli k celkovej genetickej predispozícii človeka na dlhší alebo kratší život. Ďalšie skóre sa zaoberalo tým, či ľudia fajčili, pili alkohol, cvičili, aký mali tvar tela, stravu a spánok.
„Tento nový výskum ukazuje, že napriek genetickým faktorom nám zdravý životný štýl (vrátane vyváženej a výživnej stravy a udržiavania sa v aktivite) môže pomôcť žiť dlhšie,“ zhodnotil Matt Lambert, manažér pre zdravotné informácie a propagáciu vo Svetovom fonde pre výskum rakoviny.
Štúdia taktiež dodala, že nezdravý životný štýl a kratšia životnosť génov viac ako zdvojnásobili riziko predčasnej smrti v porovnaní s ľuďmi so šťastnejšími génmi a zdravým životným štýlom.
Dlhovekosť je v súčasnosti „v móde“
Nedávno sme informovali o tvrdeniach vedcov, podľa ktorých sa očakáva, že do roku 2050 sa takmer 3,7 milióna ľudí dožije viac ako 100 rokov. Mnohí si pod starobou predstavujú osamelosť, fyzické obmedzenia, kognitívny pokles a vysokú chudobu. Nemusí to však byť len o tých nevýhodách.
Život môže človeku predĺžiť napríklad aj pravidelné navštevovanie bohoslužieb. Netreba však zabúdať ani na smiech či lásku. Najstaršia osoba na svete, ktorá kedy žila, pripísala dlhovekosti smiech. Jeanne Calment z Francúzska, ktorá sa dožila 122 rokov a 164 dní, stratila zrak a sluch, no zmysel pre humor si zachovala až do konca.
Okrem toho viacero ľudí tvrdí, že za všetkým stojí láska. Ženatí/vydatí ľudia majú tendenciu žiť dlhšie ako slobodní, a to muži až o dva a pol roka, ženy o niečo menej, no tiež majú väčšiu šancu dožiť sa 100 rokov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: BMJ Evidence-Based Medicine, The Guardian, YouTube/Med Today, Archív Startitup