Optimalizuje imunitný systém a zbaví ťa stresu. Nenápadná bylinka z čínskej medicíny je označovaná za „všeliek“
- Ženšen pravý je niečo ako prírodný zázrak
- Má aj preukázateľné benefity pre imunitný systém a naše duševné zdravie
- Ženšen pravý je niečo ako prírodný zázrak
- Má aj preukázateľné benefity pre imunitný systém a naše duševné zdravie
Ženšen pravý, známy aj ako Panax ginseng, sa už odpradávna považuje za jeden z pilierov tradičnej čínskej medicíny, kde je označovaný za „všeliek“. Je to vďaka jeho mnohostranným liečebným účinkom.
Táto bylinka, ktorá sa pestuje hlavne v Kórei, Číne a Sibíri, sa vyznačuje svojimi adaptogénnymi vlastnosťami, čo znamená, že pomáha telu adaptovať sa na rôzne stresory a zlepšuje celkovú odolnosť organizmu.
Výskumy naznačujú, že ženšen má významný vplyv na imunitný systém. Obsahuje aktívne zložky, známe ako ginsenozidy, ktoré podporujú funkcie imunitného systému tým, že zvyšujú produkciu imunitných buniek.
Ženšen pravý sa podľa výskumu publikovaného v časopise Journal of Ginseng Research ukázal byť účinným aj v zlepšovaní imunitného systému a zvyšovaní odolnosti proti respiračným infekciám. Tento výskum poukázal na to, ako ženšen pozitívne ovplyvňuje naše obranné mechanizmy na bunkovej úrovni, čo znamená, že pomáha našim obranným bunkám lepšie pracovať proti chorobám.
Hlavnou zložkou ženšenu sú ginsenozidy, ktoré sú zodpovedné za posilnenie našej imunity. Tieto látky pomáhajú aktivovať a zvyšovať počet bielych krviniek, ako sú makrofágy a prírodné zabíjačské bunky, ktoré sú nevyhnutné pre boj proti vírusom a baktériám. Vďaka tomu môže ženšen prispieť k lepšej ochrane pred vírusmi, ktoré spôsobujú bežné respiračné ochorenia, ako je napríklad chrípka.
Výskum tiež ukázal, že ženšen zvyšuje produkciu ochranných proteínov zvaných cytokíny, ktoré pomáhajú telu čeliť infekciám tým, že obmedzujú množenie vírusov a aktivujú ďalšie obranné mechanizmy. To môže znamenať, že pravidelné užívanie ženšenu môže pomôcť nielen predchádzať chorobám, ale aj zmierňovať ich príznaky a skrátiť ich trvanie, ak už choroba vypukne.
Štúdia taktiež naznačila, že ženšen môže zlepšiť činnosť špecifických imunitných buniek zvaných dendritické bunky, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v imunitnej odpovedi tým, že pomáhajú rozpoznať a bojovať proti infekciám.
Bylinka proti stresu
Ženšen pravý sa navyše ukazuje byť mimoriadne účinný aj v boji proti stresu. Jeho schopnosť pomáhať nám zvládať stresové situácie spočíva predovšetkým v tom, že dokáže ovplyvniť hladiny hormónov v našom tele, najmä hormónu zvaného kortizol. Práve ten sa často označuje ako stresový hormón a vysoké hladiny kortizolu sú spojené s pocitmi úzkosti a nepokoja.
Výskumy potvrdzujú, že ženšen má adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že pomáha telu prispôsobiť sa stresu a zmierňovať jeho negatívne účinky.
Výsledky štúdie publikovanej v časopise Psychiatry Investigation naznačili, že pravidelné užívanie ženšenu môže mať pozitívny vplyv na našu psychiku. Podľa tejto štúdie ženšen zlepšuje činnosť mozgu, čo viedlo k zvýšenej mentálnej činnosti a lepšej nálade u účastníkov. Tieto zistenia poukazujú na možnosť, že ženšen môže byť prospešný nielen pre fyzické zdravie, ale aj pre mentálne a emocionálne zdravie.
Aby si zo ženšenu vyťažil maximum, je dôležité zvoliť správny spôsob jeho užívania. Ženšen sa predáva vo viacerých formách, vrátane sušených koreňov, prášku, tabletiek a čajov. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je odporúčané užívať ženšen v cykloch, napríklad dva až tri mesiace užívania a potom mesiac pauzu, aby sa predišlo potenciálnemu vyčerpaniu efektu byliny.
Dávkovanie by malo byť prispôsobené individuálnym potrebám a v prípade neistoty je dobré poradiť sa so zdravotníckym odborníkom.
Na záver sa zíde pripomenúť, ženšen pravý nie je len starobylá bylinka s bohatou históriou, ale aj moderný doplnok, ktorý môže ponúknuť významné zdravotné prínosy, najmä čo sa týka imunitného systému a riadenia stresu v dnešnej uponáhľanej dobe. Jeho využitie v každodennom živote by však malo byť vždy zvážené a zodpovedné, s dôrazom na správne dávkovanie.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Frontiersin, Journal of Ginseng Research