Európska komisia si posvietila na čínskeho giganta. Obľúbený obchod Slovákov môže mať problémy
- Ak chce spoločnosť aj naďalej podnikať v rámci Európskej únie, musí začať dodržiavať rôzne pravidlá
- Prínosom budú hlavne pre spotrebiteľov
- Ak chce spoločnosť aj naďalej podnikať v rámci Európskej únie, musí začať dodržiavať rôzne pravidlá
- Prínosom budú hlavne pre spotrebiteľov
Internetový obchod Shein si získal popularitu medzi nakupujúcimi aj na Slovensku. Jeho rastúci vplyv si všimla aj Európska komisia, ktorá mu nariadila dodržiavať prísnejšie pravidlá. Tieto zmeny prinesú viacero benefitov pre spotrebiteľov.
Ako sme ťa už informovali, komisia už skôr zasiahla voči e-shopu AliExpress a teraz sa zameriava na Shein. Cieľom je posilniť ochranu spotrebiteľov a zamedziť šíreniu nelegálneho tovaru.
Shein pod lupou
Európska komisia na svojom webe informovala, že Shein oficiálne zaradila medzi veľmi veľké online platformy (VLOP) v rámci aktu o digitálnych službách (DSA). Dôvodom je pôsobivý počet užívateľov – viac ako 45 miliónov mesačne v EÚ.
Spoločnosť Shein sa tak ocitla po boku gigantov ako AliExpress, Amazon, Apple, Booking, Google, Meta, Pinterest a Zalando. Tie už od 17. februára 2024 podliehajú prísnejším pravidlám.
„Po označení za VLOP bude musieť spoločnosť Shein dodržiavať najprísnejšie pravidlá podľa aktu o digitálnych službách do štyroch mesiacov od jeho oznámenia (t. j. do konca augusta 2024). Ide o povinnosť prijať osobitné opatrenia na posilnenie postavenia používateľov online vrátane maloletých osôb a ich ochranu, a riadne posúdiť a zmierniť všetky systémové riziká vyplývajúce z ich služieb,“ priblížila Európska komisia.
Aké pravidlá musí dodržiavať?
Ak chce Shein pokračovať v bezproblémovom fungovaní v rámci EÚ, musí sa podriadiť novým reguláciám. Tie kladú dôraz na dôslednejšiu kontrolu nelegálneho tovaru, posilnenie ochrany spotrebiteľov a celkovú transparentnosť a zodpovednosť platformy.
Shein musí zaviesť prísnejšie kontroly a mechanizmy na zamedzenie predaja falšovaného, nebezpečného a napodobneného tovaru.
Platforma tiež musí implementovať opatrenia na ochranu užívateľov pred škodlivým obsahom, online podvodmi a zneužitím. Taktiež aj informácie o produktoch a cenách musia byť jasné, presné a ľahko dostupné pre spotrebiteľov. Shein taktiež zverejní archív všetkých reklám zobrazených na jeho platforme.
Platforma musí tiež upraviť štruktúru vrátane používateľských rozhraní, odporúčacích algoritmov a podmienok poskytovania služieb s cieľom minimalizovať riziká pre bezpečnosť a blaho spotrebiteľov.
Dodržiavanie týchto pravidiel bude Komisia pozorne sledovať. V prípade porušenia hrozia Sheinu pokuty až do výšky 6 % z celosvetového obratu.
Po označení Shein za VLOP získava Komisia silnú pozíciu pri dohliadaní na dodržiavanie aktu o digitálnych službách (DSA) v spolupráci s írskym koordinátorom digitálnych služieb. Komisia sa zameria najmä na implementáciu opatrení na ochranu spotrebiteľov a zamedzenie šíreniu nelegálnych produktov na platforme Shein.
„Poľovačka“ na AliExpress
Európska komisia na svojej webovej stránke oznámila, že skúma, či AliExpress porušil pravidlá zákona o digitálnych službách, ktoré platia pre všetky online platformy v EÚ od 17. februára.
Po tom, čo AliExpress uviedol, že má v EÚ mesačne 104,3 milióna aktívnych používateľov, ho 25. apríla 2023 zaradili medzi veľké online platformy.
Od tohto označenia musel AliExpress začať spĺňať určité požiadavky zákona o digitálnych službách do štyroch mesiacov.
Komisia kontroluje, ako AliExpress hlási nelegálny obsah a ako funguje ich systém na riešenie sťažností. Dohliada sa aj na to, či sú informácie od predajcov spoľahlivé a úplné. Skúma, ako AliExpress vysvetľuje používanie kľúčových pravidiel v odporúčacích systémoch, ako udržiava prehľadné a spoľahlivé reklamy na svojej stránke a či dáva výskumníkom prístup k svojim verejným dátam.
Ak sa ukáže, že tieto porušenia naozaj existujú, znamenalo by to, že AliExpress nedodržal niekoľko pravidiel z aktu o digitálnych službách. Komisia sa teraz sústredí na dôkladné preskúmanie tejto záležitosti.
Zdroje: Európska komisia, Archív SIU, Európska komisia 1