Škandál na majstrovstvách sveta v hokeji. Slováci môžu mať problém, v obehu sú stovky falošných lístkov

  • Na zápas v Česku sa mnohí nedostali
  • Podvodníci so vstupenkami majú sviatok
Hokej
Archív Canva, TASR/Michal Runák
  • Na zápas v Česku sa mnohí nedostali
  • Podvodníci so vstupenkami majú sviatok

Celý svet zachvátila horúčka zvaná Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Kým sa všetci hokejoví fanúšikovia pozerajú na to, ako hrajú jeho favoriti, na periférii sa deje niečo úplne iné. Podvodníci využili jedinečnú príležitosť, kedy sa celá krajina pozerá na televízne obrazovky na to, aby si prihodili do vlastných vreciek. Dávaj si pozor, od koho si kupuješ vstupenky. 

Naši susedia z Česka, kde sa na nedávny zápas nedostali desiatky fanúšikov varujú pred podvodníkmi. Podľa Polície ČR evidujú už stovky prípadov podvodu s lístkami na hokejové podujatie. Informoval o tom portál Seznam Zprávy.

Falošné vstupenky sú tohtoročný hit

Hovorkyňa českej polície, Eva Kropáčová pre Seznam Zprávy uviedla, že tieto podvody očakávali. Tvrdí, že hoci je internetová kriminalita na vysokej úrovni, stíhajú sa prispôsobovať trendom. Práve preto sa pred pražskou O2 arénou zabývali policajti, ktorí riešia prípady falošných vstupeniek. Keď sa ukáže, že návštevníkov lístok je falošný, policajti mu dajú vypísať formulár, aby zistili čo najviac informácií. 

„Sú tu ľudia, ktorí si priniesli lístky a už vedeli, že sú falošné. Už doma naskenovali QR kód a ten ich nasmeroval do zubnej ambulancie alebo nákupného centra. Ostatní to však zistili až pri vstupe, keď naskenovali QR kód a bolo im povedané, že ich nepustili dovnútra,“ povedala policajná hovorkyňa pre Seznam.

Ďalej tvrdí, že hoci evidujú viac než sto povedených ľudí, predpokladané číslo sa pohybuje v stovkách. Väčšina ľudí totiž podvod nenahlási a jednoducho odídu sklamaní domov. Podľa Kropáčovej niektorí ľudia dokonca zakúpili od podvodníkov viac vstupeniek. Jednou z nich je aj pani, ktorá má škodu viac ako 1 500 eur. 

„Prišli sem rodiny s malými deťmi, deti plačú. Jeden chlapec to dostal ako darček k narodeninám a je to pre neho strašná tragédia. Sme tu na mieste a snažíme sa týmto ľuďom aspoň trochu pomôcť a zároveň, samozrejme, okamžite začíname riešiť, odkiaľ lístky dostali, a snažíme sa zabrániť tomu, aby sa tento zločin opakoval,“ povedala Kropáčová pre Seznam.

Slováci by si mali pri kúpe cez internet dávať tiež pozor. Odporúčame si vstupenku vždy zaobstarať u autorizovaných predajcov. Aj takéto „posúvanie“ lístkov je totiž priestupkom samo osebe. 

Ak si si však kúpil vstupenky mimo oficiálnych kanálov, môžeš si jeho platnosť overiť len v pokladni predajcu. Načítanie kódu pomocou vlastnej čítačky funguje len vtedy, ak podvodník použil existujúci a funkčný QR kód.

Pozor na internetové podvody

Na sociálnej sieti polícia Bratislavského kraja informovala o prípade ženy, ktorá poslala 18 560 eur na falošný internetový investičný účet. Poškodená bola viac ako mesiac klamaná údajnými zamestnancami maklérskej firmy. „Ponúkali jej neexistujúce investičné služby. Poškodená komunikovala so zločincami výhradne prostredníctvom mobilných aplikácií a e-mailov,“ upozornili policajti.

Upozorňujú, že ide o podvod, ak ľudí kontaktuje spoločnosť, ktorú nepoznajú a nikdy u nej neinvestovali, a chce im vyplatiť výnosy. Polícia odporúča radiť sa a pýtať sa známych alebo na úradoch. „Neinvestujte bezhlavo s prísľubom vysokého a rýchleho zisku. Nikto vám nedá peniaze za nič,“ zdôrazňujú.

Zdroje: Seznam Zprávy, Polícia SR

Najnovšie videá

Trendové videá