Obľúbené potraviny Slovákov výrazne stúpajú na cene. Čo stojí za nárastom potravinovej inflácie?

  • Ceny niektorých potravinových komodít začali v reakcii na svetové dianie a klímu stúpať
  • Maloobchodníci na Slovensku už predpovedajú zdražovanie
Základné potraviny stúpajú na cene, čo je za nárastom potravinovej inflácie?
Ilustračná snímka Canva/PixelsEffect
  • Ceny niektorých potravinových komodít začali v reakcii na svetové dianie a klímu stúpať
  • Maloobchodníci na Slovensku už predpovedajú zdražovanie

Európa zápasí s prudkým nárastom cien potravinárskych komodít, čo sa výrazne prejavuje aj na Slovensku, kde dochádza k výraznému nárastu cien základných potravín, ako je ryža, kakao a káva.

Príčiny sú mnohostranné a zahŕňajú dynamiku globálneho trhu, geopolitické napätie a environmentálne faktory, takže spotrebitelia a podniky sa musia orientovať v zložitých podmienkach rýchlo sa meniaceho hospodárskeho prostredia.

Potravinová inflácia neustupuje

V posledných mesiacoch dosiahla cena kakaa historické maximum, pričom tento trend analytici pripisujú kombinácii nepriaznivých poveternostných podmienok v západnej Afrike, ktorá produkuje viac ako 70 % svetovej produkcie kakaa a zvýšenému dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch.

Podľa správy Euronews je tento nárast cien pripravený výrazne zdražiť čokoládu, ktorá je obľúbenou pochúťkou na celom svete. Toto zdražovanie sa netýka len spotrebiteľov, ale má aj širšie dôsledky pre výrobcov potravín a maloobchodníkov, ktorí sa spoliehajú na kakao pri výrobe celého radu výrobkov.

Nárast cien kakaa je len jedným z aspektov širšieho trendu, ktorý ovplyvňuje rôzne potravinové komodity v celej Európe. Svetová banka zdôrazňuje, že svetové trhy s potravinami v súčasnosti čelia zvýšeným rizikám z viacerých strán – v poslednej dobe je najviac ohrozená cena kávy.

K týmto problémom ďalej patria narušenia dodávateľského reťazca, ktoré sú sčasti podporované pretrvávajúcim geopolitickým napätím, ako je napríklad vojna na Ukrajine, ktorá má zásadný vplyv na ceny komodít vrátane základných obilnín a kuchynských olejov, píše Euronews.

Portál Economic observatory to potvrdzuje a konštatuje, že vojna viedla k dramatickému nárastu svetových cien potravín, čo ovplyvnilo nielen krajiny vyvážajúce komodity, ale aj krajiny závislé od dovozu, ako napríklad Slovensko.

Ako to pocítime na Slovensku?

Pre Slovensko, krajinu, ktorá dováža značnú časť potravinových komodít, predstavuje súčasná situácia náročný ekonomický rébus. Rastúce náklady na dovoz, napríklad ryže a kávy, zvyšujú inflačné tlaky, ktoré by následne mohli viesť k zvýšeniu celkových životných nákladov slovenských spotrebiteľov, informuje Euronews.

Podľa Svetovej banky je táto inflácia sa neobmedzuje len na ceny potravín, ale rozširuje sa na širší ekonomický vplyv, ktorý môže ovplyvniť mzdové nároky a výdavkové návyky.

potraviny obchod supermarket
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Jonhap

Slovenská vláda a miestne podniky tak stoja pred dvojitou výzvou, a to zvládnuť tieto okamžité nákladové tlaky a zároveň vytvoriť stratégiu pre dlhodobú potravinovú bezpečnosť.

Situácia si vyžaduje inovatívne riešenia, ako napríklad diverzifikáciu zdrojov dovozu a investície do domáceho poľnohospodárstva s cieľom znížiť závislosť od globálnych trhov, píše Economic observatory.

Káva ako hlavný „ťahač“ potravinovej inflácie

Okrem toho sa čoraz viac hovorí o potrebe udržateľných postupov v poľnohospodárstve na zmiernenie vplyvov zmeny klímy, ktorá sa čoraz viac uznáva ako rozhodujúci faktor pri výrobe a tvorbe cien potravín.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, táto situácia má vplyv na kaviarenský a reštauračný priemysel na Slovensku, ktorý sa už vyrovnáva s pandemickou obnovou.

Zvýšenie cien kávy, ktoré je súčasťou širšieho inflačného trendu, znamená vyššie prevádzkové náklady pre tieto podniky, ktoré budú možno musieť tieto náklady preniesť na spotrebiteľov, čo môže utlmiť oživenie sektora pohostinstva.

Na záver možno konštatovať, že zvyšovanie cien potravinárskych komodít, ako je ryža, kakao a káva, v celej Európe, ktoré je spôsobené zložitou svetovou dynamikou, má na Slovensko citeľný vplyv.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: World Bank, Euronews, Economic Observatory

Najnovšie videá

Trendové videá