Festival Starmus koncertom Jeana-Michela Jarrea nekončí. Uvidíš na ňom zadarmo známe mená
- Festival Starmus potrvá do 17. mája
- Ponúka koncerty známych kapiel aj prednášky o klíme
- Festival Starmus potrvá do 17. mája
- Ponúka koncerty známych kapiel aj prednášky o klíme
Koncertom francúzskeho hudobníka Jeana-Michela Jarra s názvom Bridge from the Future sa v nedeľu (12. 5.) začal v Bratislave medzinárodný festival vedy, hudby a umenia Starmus. Spolu s ním na Incheba Expo Open Air ako hosť vystúpil aj gitarista skupiny Queen Brian May, informuje TASR.
V pondelok (13. mája) doobeda sa zároveň konala tlačová konferencia, kde sa zišli viacerí rečníci, ktorí tvoria poradnú radu festivalu.
Environmentálne problémy musíme riešiť hneď
Zakladateľ Starmusu a astrofyzik Garik Israelian oznámil, že všetky nasledujúce ročníky festivalu budú mať vyčlenené jeden až dva dni, ktoré budú venované iba podujatiam a panelovým diskusiám o Zemi. Starmus je totiž podľa neho známy tým, že sa sústreďuje na problematiku vesmíru, preto sa chce začať zameriavať aj na situáciu na Zemi a využiť pri tom dosiaľ získané organizačné skúsenosti.
Na festivale sa okrem iných zúčastňuje aj Jane Goodallová, britská biologička, ktorú preslávilo skúmanie šimpanzov v afrických džungliach. Po Jarreovi sa nedávno stala členkou poradnej rady (Advisory Board) festivalu.
Goodallová vo svojom príhovore v Bratislave upozornila, že environmentálne problémy, ktoré planéta Zem zažíva, vrátane otepľovania, sucha, lesných požiarov, topenia ľadovcov či záplav je potrebné riešiť už v súčasnosti, inak je ľudstvo odsúdené na zánik.
„Klimatická zmena nie je niečo, čo sa môže stať v budúcnosti. Klimatická zmena je tu s nami,“ uviedla primatologička.
V tejto súvislosti poukázala na skutočnosť, že keď sa teplota zvyšovala v takej krajine ako Bangladéš, neupriamila sa na to taká pozornosť, ako keď sa začali otepľovať bohaté a vyspelé krajiny. Na zmiernenie chudoby je podľa nej potrebné zbaviť sa neudržateľných životných štýlov, pretože iba tak je možné zaistiť budúcnosť pre nasledujúce generácie.
Zároveň vyzvala médiá, aby neinformovali iba o tragických udalostiach, ale šírili aj pozitívne správy. „Keď ľudia počúvajú len pochmúrne príbehy, dostávajú sa do depresie,“ dodala.
Starmus spája vedu a umenie
Brian May ako spoluzakladateľ Starmusu na tlačovej konferencii vyzdvihol konanie v poradí už siedmeho ročníka festivalu. Cieľom Starmusu bolo podľa neho vždy spájať vedu a umenie.
V spojitosti so slovami Goodallovej pripomenul aj dôležitosť biosféry Zeme, respektíve časti zemského povrchu, ktorá je svojimi podmienkami vhodná pre život.
„Domnievam sa, že všetci sme už prekonali myslenie, že človek je to jediné, na čom na tejto planéte záleží,“ uviedol May s tým, že je potrebné dbať na každú rastlinu či živý organizmus.
Na tlačovej konferencii bol aj Jean-Michel Jarre, ktorý povedal, že je hrdý, že môže byť súčasťou takéhoto festivalu.
„Je na nás všetkých, aby sme sa postarali o našu planétu zo sebeckých dôvodov, nielen byť veľkorysý. Je to tiež naša jediná podmienka, aby sme prežili. Potrebujeme ľudí, ktorí sú schopní formovať budúcnosť iným spôsobom. Starmus je o zhromažďovaní ľudí, ktorí myslia inak. Nie je to len zoznam umelcov alebo vedcov. Som hrdý, že som toho súčasťou.“
Tony Fadell zase povedal, že je investor vo viac ako dvesto spoločnostiach po celom svete. Drvivá väčšina je zameraná na klímu.
„Máme technológiu, schopnosti, neuveriteľné tímy po celom svete s nádejou a riešeniami, ktoré môžeme priniesť na túto planétu, aby sme vyriešili problémy, ktoré spôsobili predchádzajúce generácie. Nemusíme byť záhubou pre planétu, máme vôľu, potrebujeme len politickú vôľu prijať tieto technológie.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR