Čaká nás drastický pokles úrody obľúbeného ovocia. Čoskoro môže celkom zmiznúť z tvojho jedálnička
- Obľúbené ovocie si možno už v najbližších rokoch nevychutnáš
- Farmári a experti bijú na poplach a žiadajú bohaté krajiny, aby konali
- Obľúbené ovocie si možno už v najbližších rokoch nevychutnáš
- Farmári a experti bijú na poplach a žiadajú bohaté krajiny, aby konali
Nová správa organizácie Christian Aid poukazuje na ničivý vplyv klimatickej zmeny na pestovanie avokáda, ovocia, ktoré je cenené pre svoje zdraviu prospešné účinky a je základom moderných obedových menu po celom svete.
Avokádo je známe svojím vysokým obsahom vlákniny a zdravých tukov počas rastu potrebuje značné zdroje vody, takže je veľmi citlivé na problémy, ktoré prináša čoraz suchšia a otepľujúca sa planéta.
Keďže avokádo v roku 2010 prudko vzrástlo na celosvetovej popularite a často symbolizovalo stravovacie preferencie tisícročia, poľnohospodárske odvetvia v hlavných pestovateľských krajinách, ako sú Burundi, Čile, Peru, Španielsko, Južná Afrika a Mexiko, v súčasnosti čelia poklesu výnosov, informuje portál Sky News.
Náročné na vodu
Aktivisti bijú na poplach a požadujú zvýšenú pomoc pre pestovateľov avokáda po zverejnení správy, ktorá podrobne opisuje závažné dôsledky zmeny klímy na túto široko konzumovanú superpotravinu.
Avokádo, ktoré je bohaté na vlákninu a zdravé tuky, je pri pestovaní vo veľkej miere závislé od vody, čo ho robí obzvlášť citlivým na prostredie, ktoré sa vyznačuje rastúcimi teplotami a dlhotrvajúcimi suchami. Vypestovanie iba jedného avokáda podľa expertov spotrebuje až 320 litrov vody, píše The Independent.
V štúdii sa predpovedá výrazné zníženie vhodných pestovateľských plôch do roku 2050. Očakávaný pokles sa bude pohybovať od 14 % do 41 % v závislosti od tempa znižovania globálnych emisií.
Konkrétne v Mexiku, ktoré je najväčším svetovým producentom avokáda, by sa mohol počet potenciálnych pestovateľských oblastí znížiť až o 31 %, ak sa nárast globálnych teplôt udrží pod 2 °C.
Toto zníženie by sa mohlo zvýšiť až na 43 %, ak by teplota stúpla na 5 °C, čo poukazuje na kritickú situáciu, ktorá by mohla narušiť dodávateľské reťazce avokáda a globálne trhy s potravinami, píše Sky News.
Farmári to majú ťažké
Jolis Bigirimana, pestovateľka avokáda a predsedníčka organizácie Farmer’s Pride Burundi, vykresľuje krutý obraz problémov, ktorým čelia pestovatelia avokáda v krajine v dôsledku klimatických zmien.
„V Burundi zápasíme s ťažkými klimatickými podmienkami – prudkým nárastom teplôt, intenzívnymi dažďami a výraznou eróziou. Tieto faktory drasticky znižujú našu poľnohospodársku produktivitu a následne aj naše príjmy,“ vysvetľuje Bigiriman v rozhovore pre The Independent.
Mariana Paoliová, vedúca globálnej advokačnej kampane v organizácii Christian Aid, upozornila na kritickú zraniteľnosť avokáda, ktoré je často označované za superpotravinu: je veľmi citlivé na zmenu klímy.
Paoliová zdôrazňuje, že poľnohospodárske komunity, najmä v rozvojových krajinách, sú v prvej línii klimatickej krízy, pretože sú veľmi závislé od stabilného počasia, aby si udržali živobytie a uživili svoje rodiny.
„Je nevyhnutné, aby tieto komunity dostali značnú finančnú pomoc na orientáciu a prispôsobenie sa týmto environmentálnym zmenám,“ tvrdí Paoli pre Sky News.
V súlade s týmto názorom farmárka Bigirimana vyzýva bohaté krajiny s vysokými emisiami na urýchlené prijatie opatrení na zníženie produkcie oxidu uhličitého a na financovanie adaptačného úsilia v zraniteľných regiónoch. Táto výzva zdôrazňuje naliehavú potrebu podpory v rozvojových oblastiach, ktoré sú najviac postihnuté klimatickými extrémami, dodáva The Independent.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Sky News, The Independent