Kedy a ako udrie La Niña na Slovensku? Priprav sa na anomáliu, varujú meteorológovia (PREHĽAD)

  • La Niña je klimatický jav, ktorý ovplyvňuje počasie na celom svete
  • Očakáva sa, že prudké zmeny počasia nastanú už o pár mesiacov
počasie
Reprofoto:FB/Slovenský hydrometeorologický ústav, Freepik/@prostooleh
  • La Niña je klimatický jav, ktorý ovplyvňuje počasie na celom svete
  • Očakáva sa, že prudké zmeny počasia nastanú už o pár mesiacov

Podľa informácií z portálu iMeteo súčasné zmeny teplôt v Tichom oceáne naznačujú, že po rekordne silnom El Niño prichádza opačný fenomén – La Niña.

El Niño a La Niña sú dva protichodné klimatické javy. Zatiaľ čo El Niño predstavuje teplú fázu oceánskej oscilácie v rovníkovej oblasti Tichého oceánu, La Niña je jej studenou fázou. Obidve fázy majú globálny vplyv na počasie, požiare, ekosystémy aj ekonomiky.

Zmeny nastanú už počas leta

Ako sme ťa informovali v tomto článku, fenomén La Niña obvykle spôsobuje prudký pokles teplôt a silné obdobia sucha v oblastiach blízko Tichého oceánu. Tento klimatický jav trvá niekoľko mesiacov a jeho najintenzívnejší výskyt bol zaznamenaný v rokoch 1988 – 1989.

La Niña spôsobuje zosilnenie vetrov, ktoré znižujú hladinu mora pri pobreží Kolumbie, Ekvádoru a Peru. V rovníkovej tichomorskej zóne je koncentrácia vysokej teploty, čo vedie k väčšej oblačnosti a intenzívnejším zrážkam.

Najväčší dopad sa zvyčajne dostaví v prvých mesiacoch jeho výskytu. Na rozdiel od El Niño sa La Niña vyskytuje menej často, približne v intervale každých 4 až 7 rokov, no je oveľa intenzívnejší a má významné dôsledky na globálne poveternostné podmienky.

iMeteo uvádza, že La Niña prinesie prudké zmeny počasia už o pár mesiacov. Podľa Národných centier pre environmentálne predpovede je až 60 % šanca, že podmienky La Niña sa vyskytnú medzi júnom a augustom, keďže ochladzovanie oceána v rovníkovej oblasti už začalo.

Príchod javu La Niña je teda v plnom prúde. Podľa predpovede z Climate Prediction Center začne tento fenomén ovplyvňovať počasie už počas leta a najviac zosilnie počas jesene. Tento vplyv bude pretrvávať hlavne v druhej polovici tohto roka a na začiatku budúceho roka, čo môže mať výrazné dopady na globálne klimatické podmienky.

Počasie v Európe

La Niña má výrazný vplyv na množstvo zrážok. Počas zimy sa nad Pacifikom očakáva tlaková výš, čo podľa meteorológov spôsobí v strednej a južnej Európe vznik tlakovej níže. Ak sa predpovede odborníkov naplnia, nad Európou sa objaví chladná anomália, ktorá prinesie suchšiu zimu.

Tento fenomén spôsobí v mnohých častiach strednej a západnej Európy nižšie priemerné teploty. Ak hovoríme o zrážkach, počas zimy je v pevninskej Európe všeobecne menej zrážok. Na juhu a v niektorých častiach severnej Európy však môže byť zrážok viac.

La Niña výrazne ovplyvňuje aj tlakové a zrážkové podmienky v trópoch, čo má zásadný vplyv na atlantickú hurikánovú sezónu. Očakáva sa, že táto sezóna bude prudšia a silnejšia v porovnaní s obdobiami počas El Niña.

iMeteo na záver uvádza, že všetky tieto predpovede sú založené na minulých skúsenostiach s La Niña. Treba si uvedomiť, že žiadne dve udalosti La Niña nie sú úplne rovnaké. Hoci máme k dispozícii historické údaje a vzory, príroda môže priniesť rôzne odchýlky, ktoré sa nedajú presne predvídať.

Zdroje: iMeteo, PBS

Najnovšie videá

Trendové videá