Na Slovensku pribudnú nové nabíjacie stanice pre elektromobily. Projekt Cross-E buduje dobíjacie miesta po Európe

  • Nové dobíjacie miesta pribudnú až v ôsmich krajinách Európy
  • Cieľom projektu Cross-E je rozvoj infraštruktúry a posilnenie spolupráce medzi krajinami
elektromobil
Ilustračná fotografia freepik
  • Nové dobíjacie miesta pribudnú až v ôsmich krajinách Európy
  • Cieľom projektu Cross-E je rozvoj infraštruktúry a posilnenie spolupráce medzi krajinami

V rámci projektu Cross-E, podporovaného Európskou úniou, sa plánuje vybudovanie 911 vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektromobily na dôležitých dopravných miestach v ôsmich členských štátoch EÚ, vrátane Slovenska.

Projekt má zásadný význam pre podporu cezhraničného prepojenia a rozvoj infraštruktúry pre elektrické vozidlá v regióne, informovala TASR.

Boris Bukovský z GreenWay Infrastructure informoval, že do projektu boli vybrané spoločnosti Allego, Emobility Solutions, GreenWay a Petrol Group, aby vybudovali nabíjaciu infraštruktúru pre elektrické vozidlá na kľúčových koridoroch TEN-T (Transeurópska dopravná sieť).

Konkrétne pôjde o krajiny: Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Belgicko, Taliansko a Holandsko. Jedným z hlavných cieľov projektu Cross-E je posilniť spoluprácu medzi krajinami na východe a západe Európy a vybudovať nové koridory pre elektrické nákladné vozidlá na dôležitých dopravných trasách.

Projekt sa tiež zameriava na zníženie čakacích dôb na nabíjacích staniciach, najmä v oblastiach, kde sa očakáva vyššia frekvencia návštev, a tak zlepšenie celkovej efektivity dopravy.

Investície vo výške 130 miliónov

V rámci projektu budú do infraštruktúry vysokovýkonného nabíjania realizované investície vo výške 130 miliónov eur s celkovým grantom 34,45 milióna eur od EÚ. Jeho ukončenie sa plánuje na október 2026.

Spoločnosti vybrané na realizáciu projektu nainštalujú spolu 911 vysokovýkonných nabíjacích bodov (150 kW a 350 kW) na 239 lokalitách určených pre ľahké aj ťažké úžitkové elektrické vozidlá (eLDV a eHDV).

Nabíjanie elektromobilov a hybridov.
zdroj: Unsplash/ Chuttersnap

Celkovo to bude 838 dobíjacích miest pre eLDV (150 – 350 kW) a 73 dobíjacích miest pre eHDV (350 kW). Cieľom EÚ je radikálne znížiť emisie oxidu uhličitého (CO2) z dopravy, pretože v roku 2035 má vstúpiť do platnosti legislatíva, ktorá nariaďuje predaj výlučne bezemisných vozidiel. 

Dôležitá výhoda pre majiteľov elektromobilov končí

Ako sme ťa nedávno informovali, nabíjanie elektromobilov doma už nebude také výhodné. Väčšina Slovákov si svoje elektromobily nabíjala doma, pretože je to z finančného hľadiska výhodnejšie. Využívať mohli dotované ceny energií na domáce nabíjanie svojich vozidiel, čo znížilo náklady na ich prevádzku.

Tento benefit však bude ukončený, pretože Slovensko plánuje konsolidovať verejné financie a zrušiť plošné dotovanie energií. Od roku 2025 sa očakáva zvýšenie cien energií, čo priamo ovplyvní náklady na prevádzku elektromobilov.

Vláda zvažuje zachovanie určitej formy podpory, no tá by bola cielená predovšetkým na nízkopríjmové domácnosti, informoval o tom portál Topspeed.

Napriek tomu, že Slovensko ako jedna z mála vyspelých krajín Európy, nemá zavedenú žiadnu dotáciu na kúpu elektromobilov, plánuje ju čoskoro zaviesť. Na ceny energií pri nabíjaní sa to ale nevzťahuje. 

Jedným z hlavných aspektov, vďaka ktorým sa podarilo udržať ceny elektriny na nízkej úrovni, je spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. 

Vďaka tomu sa ceny energií stabilizovali, avšak analytici predpovedajú rast cien energií od plynu po elektrinu, pričom zdražovanie elektriny bude najnižšie vďaka memorandu so Slovenskými elektrárňami.

Štátni analytici predpovedajú, že s prechodom na trhové ceny môže plyn zdražieť až o 20 % od budúceho roka. Cena tepla by mala stúpnuť o 14 %, zatiaľ čo nárast cien elektriny by mal byť najnižší, odhadovaný na približne 7 %.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, Startitup archív, Topspeed

Najnovšie videá

Trendové videá