OpenAI predstavila revolučnú novinku. Model GPT-4o je rýchlejší a inteligentnejší
- Lepšie pracuje s textom, obrazom aj zvukom
- Vieme, kedy bude nový model dostupný
- Lepšie pracuje s textom, obrazom aj zvukom
- Vieme, kedy bude nový model dostupný
OpenAI predstavil GPT-4o, novú verziu svojho populárneho jazykového modelu. Podľa technickej riaditeľky OpenAI Miry Murati má písmeno „o“ na konci názvu odkazovať na latinské slovo „omni“, teda „všetko“. To naznačuje, že GPT-4o je v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami rýchlejší a lepšie pracuje s textom, obrazom aj zvukom.
Predplatitelia aplikácie ChatGPT budú aj naďalej mať až päťkrát vyšší limit pre zadávané otázky ako neplatiaci používatelia. Model bude dostupný aj pre neplatiacich, avšak s nižším limitom. Nový model GPT-4o bude dostupný v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Informuje o tom český portál CzechCrunch.
Bezproblémová prekladateľská schopnosť
OpenAI predviedol schopnosti GPT-4o na živom deme, kde najviac zaujal konverzačný mód. Model v ňom pomohol zástupcom amerického startupu vyriešiť jednoduchú lineárnu rovnicu a v reálnom čase im dával spätnú väzbu ohľadom ich postupu.
GPT-4o ohromil publikum svojou plynulou a bezproblémovou prekladateľskou schopnosťou. Model bez zaváhania a s minimálnym oneskorením prekladal krátku konverzáciu z angličtiny do taliančiny a naopak, píše Techfeed. Tvorcovia tvrdia, že si GPT-4o poradí s celkovo 50 jazykmi.
Okrem prekladu model dokáže prispôsobiť svoj hlas rôznym situáciám. Na demonštráciu March Chen a Barret Zoth, vedúci výskumníci z OpenAI, požiadali GPT-4o, aby rozprával rozprávku. Ženský hlas modelu sa postupne menil, nadobúdal dramatickosť a nakoniec napodobňoval aj robotický hlas.
Odozva modelu bola počas prezentácie mimoriadne rýchla, konverzácia plynula v reálnom čase. Či bude takáto plynulá aj pri bežnom používaní, ukáže čas. Model bude v priebehu nasledujúcich týždňov sprístupnený verejnosti. K dispozícii bude nielen vo webovom rozhraní, ale aj ako samostatná počítačová aplikácia.
Zaujímavé načasovanie
Ako informuje portál CzechCrunch, pred uvedením GPT-4o sa objavili nepotvrdené správy, podľa ktorých malo OpenAI oznámiť internetový vyhľadávač s umelou inteligenciou, ktorý by konkuroval tomu od Googlu, hlasového asistenta zabudovaného do modelu GPT-4 alebo úplne nový a vylepšený model GPT-5, nič z toho ale uvedené nebolo.
„Zaujímavé je načasovanie, ktoré startup na demonštráciu nového produktu zvolil: koná sa totiž konferencia Google I/O, kde by mal technologický obor a konkurent OpenAI aj jeho najväčšieho investora Microsoftu ohlásiť vlastné novinky zo sveta AI,“ uvádza portál.
Ako pripomína Indianexpress, ChatGPT používa na učenie, tvorbu a prácu viac ako 100 miliónov ľudí. Doteraz boli pokročilé nástroje dostupné len pre platených používateľov. S príchodom GPT-4o a jeho vylepšenou efektivitou však teraz všetci používatelia zažijú silu nástrojov OpenAI.
Od dnešného dňa budú môcť používatelia využívať značky GPT z obchodu GPT, čím získajú prístup k viac ako miliónu značiek GPT. To otvorí nové možnosti pre vývojárov, ktorí tak budú mať k dispozícii oveľa širšie publikum.
GPT-4o prináša aj novú funkciu s názvom Vízia, ktorá umožňuje používateľom nahrávať fotografie a dokumenty a následne s nimi začať konverzácie. Vďaka funkcii pamäte je možné prehliadať informácie v reálnom čase priamo počas konverzácie. OpenAI navyše zlepšila kvalitu a rýchlosť prekladu v 50 rôznych jazykoch.
Zdroje: Techfeed, Indianexpress, CzechCrunch