Významnej slovenskej firme hrozí veľký krach. 1 500 zamestnancov je v ohrození, štát reaguje

  • Spoločnosť sa sama posiela do konkurzu
  • Je kľúčová pre vykurovanie a dodávku teplej vody v meste Humenné
  • Finančné problémy má aj iný známy podnik
Žena pracuje vo firme a radiátor.
Ilustračné foto TASR/Tomáš Doboš, Freepik/@freepik
  • Spoločnosť sa sama posiela do konkurzu
  • Je kľúčová pre vykurovanie a dodávku teplej vody v meste Humenné
  • Finančné problémy má aj iný známy podnik

Rodina Molnárovcov, ktorá vlastní Chemes, kľúčovú spoločnosť pre vykurovanie a teplú vodu v Humennom, podáva návrh na konkurz. Ak Chemes prestane dodávať energiu, môže sa zastaviť výroba v priemyselnom parku, kde pracuje 1 500 ľudí.

Ministerka hospodárstva preto navrhuje rýchle zmeny v energetických zákonoch bez odbornej diskusie, aby zabránila najhoršiemu. Informuje o tom Denník N.

Nutné zmeny v energetickej legislatíve

Chemes nemôže splatiť svoje dlhy, takže podáva návrh na konkurz. Tepláreň Chemesu dodáva teplo viac ako 70 percentám domácností a verejným budovám v Humennom. Je tiež zdrojom tepla a elektriny pre firmy v dvoch priemyselných parkoch.

V dôsledku toho hrozí zastavenie výroby v priemyselnom parku Chemesu, kde pracuje okolo 1 500 zamestnancov, najmä zo zahraničných firiem.

Podľa šéfky rezortu hospodárstva Denisy Sakovej (Hlas) je nutné prijať mimoriadne zmeny v energetickej legislatíve. „Dňom odstávky plynu (do teplárne) sa prestane vyrábať aj elektrická energia. Prestanú im ísť stroje, všetky tie umelé vlákna, rozpustené chémie im zostanú v strojoch a budú mať škodu 60 až 80 miliónov eur,“ uviedla Saková.

Ministerka Saková predložila parlamentu návrh zákona, ktorý by Chemesu pri bankrote nariadil odovzdať svoje tepelné a vodné systémy inej spoločnosti. Ako informuje portál regióny.sk, najpravdepodobnejším prevádzkovateľom by bol štátny MH Teplárenský holding, ktorý riadi šesť veľkých mestských teplární na Slovensku.

Tento zákon má zabezpečiť, aby štát získal kontrolu nad majetkom Chemesu, čo by zaručilo, že Humenčania a miestne firmy nestratia teplo a energiu. Denník N upozorňuje, že zákon by ovplyvnil všetkých hráčov na trhu, nielen Chemes.

Zamestnanci ostali bez peňazí

Finančné problémy má však aj iná slovenská spoločnosť. Ako uvádza portál Pluska, majitelia firmy Bukóza vo Vranove oznámili, že ich drevospracujúci podnik má vážne finančné ťažkosti. Ak nenájdu investora, budú musieť prepustiť asi 700 zamestnancov.

Podľa nich vznikli problémy kvôli štátnym Lesom, ktoré im nedodávali dostatok dreva. Hoci teraz drevo majú, výrobu zatiaľ neobnovili.

Drevo v lese
zdroj: Unsplash/@murpaz

Firma už dva mesiace nevyplatila svojim zamestnancom mzdy. V stredu preto zamestnanci štrajkovali pred závodom. Podľa šéfa firmy Jána Ďuriana, problémy vznikli kvôli obmedzeniu dodávok dreva od štátneho podniku Lesy SR, čo viedlo k výraznému zníženiu výroby.

Spoločnosť zdôrazňuje, že Slovensko ročne vyváža 500 000 m³ dreva, pričom už polovica tohto množstva by im umožnila udržať plnú výrobu.

Majitelia firmy sa snažili získať pomoc od bánk, aby prekonali finančné problémy, mohli vyplatiť mzdy a obnoviť výrobu. Napriek počiatočnému súhlasu im však banky nakoniec úver zamietli, takže zostali bez peňazí.

Keby mohli rozbehnúť výrobu, mohli by predávať svoj hlavný produkt – buničinu z tvrdého dreva. Od začiatku roka je jej nedostatok a ceny na európskom a svetovom trhu stúpajú.

„Za uvedenú situáciu je plne zodpovedná predchádzajúca vláda, pretože na základe vypovedania dlhodobej zmluvy ministrom Mičovským, ktorý fabrike skrátil ročný objem dodávok dreva cca o 50 percent a drevárska fabrika bez dreva nevie existovať,“ uviedol šéf firmy Ján Ďurian.

K situácii ohľadom Bukózy sa vyjadril aj bývalý minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. „Nič som Bukóze ani nikomu inému nikdy nekrátil. Takéto veci som neriešil. Na vedenie Lesov SR som mal len jednu generálnu požiadavku – konajte čestne a transparentne. Platilo to aj pre zmluvné obchodné vzťahy, kde prichádzala od odberateľov dreva satisfakcia – konečne sa to robí fér.“

Zmluva je stále platná

Jedinou možnosťou, ako zabrániť krachu, je nájsť investora. Práve teraz intenzívne rokujú s potenciálnymi záujemcami. Odborári požiadali o pomoc premiéra a čakajú na jeho reakciu. Zamestnancov uistili, že svoje výplaty dostanú. „Potrebujeme ešte nejaký týždeň na to, aby sme sa dohodli s nemeckým investorom.“

Katarína Palková z odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR k tvrdeniam spoločnosti Bukóza Export – Import, a.s., ktorá ich obviňuje zo zodpovednosti za zastavenie výroby a krach spoločnosti uviedla, že zákon im nedovoľuje nehospodárne nakladanie so štátnym majetkom.

„Preto v lete 2023 došlo k vzájomnej dohode so spoločnosťou a prišlo k podpisu troch splátkových kalendárov, z ktorých však ani jeden nebol dodržaný,“ uviedla Palková, no zároveň avizovala, že v marci 2024 museli na základe rozhodnutia manažmentu využiť bankovú garanciu.

Dodala, že zmluva so spoločnosťou Bukóza je stále platná. Firma však doteraz nepredložila bankovú záruku ani iný garančný prostriedok ako zálohu pre ďalšie dodávky dreva, a preto Lesy neobnovili dodávky.

Zdroje: Denník N, regióny.sk, Pluska

Najnovšie videá

Trendové videá