Slováci sa pri tankovaní oberajú o desiatky eur navyše. O bežnej chybe mnohí netušia
- Častá chyba pri tankovaní spôsobuje, že vodiči prichádzajú o peniaze
- Toto sú osvedčené tipy, ako sa dá ušetriť na čerpacích staniciach v zahraničí
- Častá chyba pri tankovaní spôsobuje, že vodiči prichádzajú o peniaze
- Toto sú osvedčené tipy, ako sa dá ušetriť na čerpacích staniciach v zahraničí
V eurozóne sa ťa to netýka, ale mimo nej môže byť situácia náročnejšia. Veľa vodičov zbytočne prichádza o peniaze pri tankovaní kvôli zlému výmennému kurzu.
Ak platíš za palivo mimo eurozóny a máš účet v eurách, dochádza k prepočtu meny, čo môže byť nevýhodné. Našťastie existuje spôsob, ako sa dá týmto stratám vyhnúť.
Portál Topspeed prináša osvedčené tipy, ako môžeš ušetriť na čerpacích staniciach v zahraničí.
Tankovanie na diaľničných pumpách
Niektorí na to zabúdajú, hoci je to celkom známe. Tankovanie na diaľničných pumpách stojí viac než na miestnych staniciach mimo hlavných ciest. V Rakúsku sa tieto rozdiely obzvlášť prejavujú.
Nedávno sme v Rakúsku videli ceny nafty na obyčajných pumpách okolo 1,61 eura za liter, no na diaľniciach to často dosahuje až 2,35 eura. Je to veľký rozdiel.
Podobná situácia panuje aj v Slovinsku, kde regulované ceny fungujú iba mimo diaľnic. Momentálne tam liter benzínu stojí 1,54 eura a liter nafty 1,48 eura. Vláda určí nové ceny už budúci týždeň.
Pozor na túto službu
Dovolenková sezóna je za dverami a mnoho ľudí sa aj tento rok vydá na dovolenku autom. Počas cesty často prechádzame viacerými krajinami a na mieste určenia si mnohí zaobstarajú miestnu hotovosť, ak tam neplatia eurom.
Tankovanie je potrebné aj počas prestávok v krajinách, cez ktoré prechádzame. V takých prípadoch platíme za pohonné hmoty kartou, čo je rýchle a pohodlné.
Keď ti ponúknu službu DCC (Dynamic Currency Conversion), odmietni ju. Ide o dynamický prevod meny s fixným výmenným kurzom. Aj keď sa zdá logické zvoliť si prepočet na eurá u obchodníka, táto možnosť je často drahšia ako platba v miestnej mene.
Platenie v miestnej mene je väčšinou výhodnejšie, pretože prepočet robí kartová spoločnosť. To platí aj pre výbery z bankomatu v krajinách, kde neplatia eurom.
„Servito“ poplatok
Chystáš sa na dovolenku autom? Ak si doma nechávaš tankovať od obsluhy, vedz, že v zahraničí môže byť táto služba drahšia. Vždy si skontroluj, koľko ti účtujú.
V Taliansku sa môže stať, že ťa obsluha poteší tým, že natankuje za teba, ale neskôr zistíš, že si zaplatil výrazný poplatok.
Podľa nemeckého motoristického klubu ADAC sa „servito“ poplatok v Taliansku môže vyšplhať až na 20 centov za liter. Pri natankovaní 50 litrov tak zaplatíš o desať eur viac. Dávaj pozor, lebo poplatok môžeš zaplatiť aj vtedy, ak si tankuješ sám, ak zastavíš pri stojane s týmto príplatkom. Pred tankovaním si vždy over cenu benzínu či nafty.
Predpokladaný vývoj cien benzínu
V najbližších týždňoch sa môžu ceny benzínu mierne znížiť, ale len do začiatku hlavnej motoristickej sezóny. Tento vývoj predpovedá analytik spoločnosti XTB Marek Nemky.
Ceny pohonných látok vzrástli aj v 15. týždni tohto roka. Benzíny zdraželi už piaty týždeň po sebe, cena 98-oktánového benzínu bola 1,918 eura za liter a 95-oktánový benzín sa predával za 1,696 eura za liter. Po dvojtýždňovom poklese o šesť centov mierne stúpla aj cena nafty na 1,572 eura za liter.
Napriek vojenským útokom medzi Iránom a Izraelom Nemky očakáva, že nedôjde k veľkému zvyšovaniu cien ropy, ale práve naopak. Od útoku ceny ropy poklesli o 4,1 %. Súvisí to so slabším dopytom po pohonných látkach a množstvom zásob ropy, ktoré sú k dispozícii v USA.
Podobný vývoj je podľa Nemkyho možné pozorovať aj vo veľkoobchodných cenách pohonných látok. V najbližších týždňoch by mali byť o čosi lacnejšie, avšak s príchodom hlavnej motoristickej sezóny sa tieto ceny pravdepodobne zvýšia.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Topspeed.sk, ADAC