Tornádo na severe Česka: Zachytili ho kamery i radar (VIDEO)
- V Českej republike dnes úradovalo tornádo
- Naposledy zaznamenali ničivé tornádo v roku 2021
- Tornádo môže byť aj na Slovensku
- V Českej republike dnes úradovalo tornádo
- Naposledy zaznamenali ničivé tornádo v roku 2021
- Tornádo môže byť aj na Slovensku
Vo Valtířove na Ústecku sa pravdepodobne vyskytlo tornádo. Podľa informácií zverejnených na facebookovej stránke Českého hydrometeorologického ústavu sa tak stalo približne o 16.40. Tornádo sa podarilo zachytiť na fotografiách ale aj videu.
„Podľa radarových dát čas sedí s priechodom línie prehánok bez bleskovej aktivity,“ píše sa v statuse. Podľa prejavov sa zdá, že išlo o veľmi slabé tornádo s krátkou životnosťou.
Potvrdené tornádo
Český hydrometereologický ústav na svojej facebookovej stránke nakoniec potvrdil, že sa v skutočnosti jednalo o tornádo. „Podľa dopplerových dát so Saského radaru je jasné, že sa v dobe výskytu vyskytovala v mieste jasná rotácia. Išlo tak úplne jasne o tornádo.“ Český hydrometeorologický ústav pridal v statuse aj fotku radarových dát.
Ako informoval aj portál iMeteo, svedkovia hlásia, že podľa nich šlo o veľmi slabé tornádo s krátkym trvaním. Podľa jedného zo svedkov však tornádo dokázalo zdvihnúť zo zeme trampolínu aj kamene. Pri výskyte tornáda sa podľa dostupných informácií nikto nezranil.
Najprv sa nad obcou vytvorila tromba, čo je je oblak lievikovitého tvaru, ktorý sa vyskytuje pod základňou búrkovej oblačnosti.
Bude aj na Slovensku?
„Súčasná klimatická zmena spôsobená činnosťou človeka prináša extremizáciu všetkých aspektov počasia,“ vyjadrili sa v rozhovore pre Startitup meteorológ a špecialista na klímu Ladislav Markovič a uznávaný klimatológ Pavel Paško. Čo sa však týka extrémnych prejavov počasie, ako sú silné búrky, víchrice alebo práve tornáda, vzťah medzi ich intenzitou a klimatickou zmenou nie je veľmi dobre preskúmaný.
Podľa Markoviča a Paška sú počty tornád nízke a štatisticky u nás predstavujú nevýznamné súbory. Tieto trendy treba preto prezentovať opatrne. Tornáda však patria medzi nebezpečné poveternostné javy s katastrofickými dôsledkami. „Vo všeobecnosti v súvislosti s klimatickou zmenou tornáda vo svete pribúdajú a môžu doraziť aj k nám,“ vyjadrili sa experti v rozhovore.
Dnešné tornádo (18. mája) sa podarilo zachytiť aj na videu.
Sila tornáda v Česku
Pod statusom je taktiež informácia o sile tornáda od jedného z komentujúcich. „Podľa drážďanského dopplera výrazná rotácia (0,5° elevácia) priamo medzi Ústím nad Labem a Děčínom, najšialenejší priamo kúsok za Ústím (Valtierov). Zosilnené jadro, preto by malo byť supercelárne.“
„Slabšie tornáda môžu vzniknúť na normálnej búrke, silnejšie na supercelách,“ vysvetlil Martin Setvák z Českého hydrometeorologického ústavu pre Forbes. Supercely sú extrémne silné búrky, ktorých jadro rotuje. Cirkulácia vzdušnej hmoty vo vnútri tejto búrky môže vyústiť až do tornáda.
Tornádo sa klasifikuje ako ničivý vzdušný vír, ktorý pri kontakte so zemou trhá stromy, ničí domy a do vzduchu zdvihne aj kamión alebo prevráti vlak. Ak sa však vzdušný vír zemského povrchu nedotkne, nejde o tornádo, ale „len“ o trombu. Tromba vzniká rovnako v silnej búrke a vyzerá takmer ako tornádo. Neprináša však so sebou katastrofickú deštrukciu.
„Ak sa však trubica spustila k zemi z búrkového oblaku, dotkla sa zemského povrchu a spôsobila tu škody, hoci malé, ide v zmysle definície jednoznačne o tornádo,“ vysvetlil Setvák v rozhovore pre Forbes. Naposledy sa tornádo v Českej republike vyskytlo na Morave 23. júna 2021.
Fotografia z radaru zachytáva tornádo v čase 18. mája o 16.40.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Facebook/Český hydrometeorologický ústav, iMeteo, Forbes, SIU, Youtube/@iMeteo_Pocasie