Tento super jednoduchý trik zlepší tvoju pamäť a zvýši koncentráciu. Zaberie ti len pár minút denne
- Niektoré typy fyzickej aktivity výrazne zlepšujú kognitívne funkcie
- V jednej štúdii sa dokonca preukázalo zväčšenie veľkosti mozgu
- Niektoré typy fyzickej aktivity výrazne zlepšujú kognitívne funkcie
- V jednej štúdii sa dokonca preukázalo zväčšenie veľkosti mozgu
Ak chceš zlepšiť svoje kognitívne schopnosti, výskum publikovaný v Journal of Epidemiology and Community Health ukazuje, že už šesť až desať minút mierneho až intenzívneho cvičenia môže výrazne zlepšiť tvoju schopnosť učiť sa a posilniť vyššie mentálne funkcie, ako sú organizácia, stanovovanie priorít či plánovanie.
Pravidelná fyzická aktivita zabezpečuje lepšie zásobovanie mozgu kyslíkom a stimuluje produkciu neurotrofických faktorov. Tie podporujú rast a prežitie nervových buniek. Pravidelná fyzická aktivita tak prispieva k zlepšeniu mentálnej bdelosti, ako aj schopnosti riešiť problémy.
Lepšie kognitívne skóre
Štúdia zameraná na skúmanie vzťahov medzi dennými pohybovými aktivitami a kogníciou v strednom veku bola vykonaná na vzorke účastníkov z British Cohort Study (BCS70).
Hlavným cieľom bolo identifikovať, ako rôzne zložky denného pohybu (vyššia fyzická aktivita, sedenie, ľahká fyzická aktivita a spánok) ovplyvňujú kognitívne funkcie.
Účastníci štúdie nosili počas siedmich dní na stehne akcelerometer, ktorý meral ich pohybové aktivity a spánok. Účastníci absolvovali testy na kognitívne funkcie, konkrétne na verbálnu pamäť a výkonnú funkciu, pred týmto obdobím aj po ňom.
Štúdia zistila, že stredná až vysoká fyzická aktivita bola spojená s lepším kognitívnym skóre. Naopak, viac času stráveného ľahkou fyzickou aktivitou, sedením alebo spánkom negatívne vplývalo na celkový kognitívny výkon.
Ako uvádza Zdravoteka, pravidelná fyzická aktivita tiež zmierňuje stres, posilňuje svalstvo, zvyšuje flexibilitu. Okrem toho stabilizuje kĺby, čím znižuje riziko úrazov a bolesti pohybového aparátu.
Naopak, sedavý spôsob života vedie k nárastu rôznych chronických ochorení. V posledných desaťročiach sa zvýšil index telesnej hmotnosti (BMI) v populácii. Vyššie hladiny triglyceridov v krvi a rozvoj aterosklerózy zvyšujú výskyt kardiovaskulárnych ochorení, ako sú infarkty či mŕtvica.
Pomôžu aj 2 minúty cvičenia
Iný výskum takisto podporuje tieto zistenia. Cvičenie môže spomaliť alebo dokonca zvrátiť fyzickú degeneráciu mozgu a zväčšiť veľkosť hipokampusu, dokonca aj u ľudí vo veku 60 až 70 rokov. Týmto spôsobom sa môže zmierniť vplyv vekovo podmienenej straty pamäti.
Ak sa ti zdá šesť až desať minút cvičenia priveľa, meta-analýza niekoľkých štúdií publikovaných v Translational Sports Medicine zistila, že aj dve minúty aeróbneho cvičenia pri strednej až vysokej intenzite môžu zlepšiť pozornosť, koncentráciu, učenie a pamäťové funkcie až na dve hodiny.
Štúdia publikovaná v Proceedings of the National Academy of Sciences tiež ukázala, že účastníci, ktorí sa trikrát týždenne venovali rýchlej chôdzi (60 až 75 % maximálnej srdcovej frekvencie) po dobu 40 minút, zvýšili objem hipokampusu o viac než 2 %.
Maximálnu srdcovú frekvenciu vypočítaš ako 220 mínus tvoj vek. Akákoľvek forma cvičenia, ktorá ťa dostane na 60 až 75 % z maximálnej srdcovej frekvencie, bude účinná. Či už ide o jogging, rotoped, bicyklovanie alebo cvičenie s vlastnou váhou.
Zdroje: BMJ Journals, Zdravoteka, INC, Pubmed, PNAS