Drucker oznámil deň, kedy dôjde k zákazu mobilov v školách. Od tohto dátumu ho do triedy neprepašuješ
- Tieto školy budú mať výnimky
- Zákaz zahŕňa viaceré pravidlá
- Minister školstva Tomáš Drucker sa už definitívne rozhodol
- Tieto školy budú mať výnimky
- Zákaz zahŕňa viaceré pravidlá
- Minister školstva Tomáš Drucker sa už definitívne rozhodol
Hosťom relácie v rádiu Expres u Braňa Závodského bol v pondelok (20. mája) minister školstva Tomáš Drucker. Okrem aktuálnej situácie ohľadom atentátu na premiéra Roberta Fica odpovedal aj na otázky súvisiace s vedením vlastného rezortu.
Medzi témami nechýbal ani zákaz mobilov na školách. Tomáš Drucker prezradil, že ku konečnému zákazu mobilov v školách dôjde k 1. januáru 2025. Ministerstvo k tomu pripravuje legislatívu, zákon však ešte nie je schválený.
Zákaz zahŕňa viaceré pravidlá
O zákaze mobilov na školách informoval minister školstva Tomáš Drucker na tlačovej konferencii 4. apríla. Ako sme ťa vtedy informovali, cieľom zákazu nie je odstránenie digitálnych technológií zo škôl, ale ich premyslené a rozumné využívanie. Navrhovaný zákaz je inšpirovaný britskými odporúčaniami.
Zákaz bude zahŕňať viaceré pravidlá. V 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy. Od 4. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program.
Od 6. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.
Tomáš Drucker na začiatku tlačovej besedy povedal, že približne pred mesiacom zriadili pracovnú skupinu. Tá mala reagovať na alarmujúce informácie z dát z mnohých štátov a krajín o nepriaznivom vplyve mobilných telefónov.
„Podľa výskumov OECD deti v neregulovanom prostredí používania mobilných telefónov majú preukázateľne horšie sústredenie na vyučovaní. V konečnom dôsledku aj na výsledky vo vzdelávaní. Deti navyše trpia nervozitou, čo zhoršuje aj ich schopnosť učiť sa,“ uviedol Drucker.
Rezort podľa jeho slov návrhom reaguje na alarmujúce informácie a dáta o nepriaznivom vplyve mobilov na výsledky a duševnú pohodu žiakov. Poukázal aj na príklady z iných krajín, ktoré v poslednom období zaviedli podobné opatrenia, ako Veľká Británia, Francúzsko či Švédsko a Holandsko.
Bombové hrozby
Modernizácia škôl či regulácia mobilných telefónov nie sú jedinými problémami, ktorými sa rezort venuje. Polícia začiatkom mája preverovala stovky bombových hrozieb po celom Slovensku. Rozsah hrozieb, ktoré sa týkali najmä škôl, označili policajti za extrémny. Informuje o tom agentúra TASR.
Polícia 7. mája evidovala do 15. hodiny 1 323 hrozieb bombových útokov na školy. Okrem toho zaznamenala aj 110 bombových hrozieb na budovy bánk a 40 hrozieb bombových útokov na predajne elektrotechniky.
„Bombové hrozby vyšetruje Národná kriminálna agentúra. Začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. Spolupracuje aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi,“ informuje agentúra TASR.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že orgány ochrany práva budú na takéto protiprávne prejavy reagovať nekompromisne. Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) považuje nahlasovanie bomby na školách za zvrhlé, aj keby to bolo z recesie. Dúfa, že polícia páchateľa vypátra.
Komisár pre deti Jozef Mikloško odsúdil hrozby bombovými útokmi na školách. Avizoval prípravu novej formy špecializovanej pomoci s cieľom aktívne prispieť k tvorbe bezpečnejšieho prostredia pre deti na Slovensku. Bombové hrozby odsúdili aj viacerí predsedovia samosprávnych krajov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Rádio Expres , TASR