Ceny zlata a medi trhajú svoje rekordy. Nahor ich tlačí dôležitý svetový problém
- Zlato a meď dosiahli nové historické maximá
- Očakáva sa, že ich cena bude naďalej stúpať
- Zlato a meď dosiahli nové historické maximá
- Očakáva sa, že ich cena bude naďalej stúpať
Cena zlata v pondelok dosiahla nový rekord, keď sa vyšplhala na 2 440 USD (2 250 eur) za uncu (31,1 gramu). Tento nárast bol ovplyvnený rastúcim optimizmom, že Federálny rezervný systém (Fed) v USA čoskoro zníži úrokové sadzby. Ovplyvnil ho aj zvýšený dopyt po bezpečných aktívach v súvislosti s možnou eskaláciou geopolitického napätia. Informácie poskytla agentúra TASR na základe správ Reuters a portálu tradingeconomics.
Náznaky spomaľovania rastu spotrebiteľských cien v USA a stagnácie tržieb v americkom maloobchode poskytli Fedu väčší priestor na uvoľnenie menovej politiky. Trhy teraz očakávajú, že Fed by mohol prvýkrát znížiť úrokové sadzby už v septembri.
Sporenie do zlata
Ako sme ťa informovali v našom článku, zlato atakovalo rekordné hodnoty už v apríli, keď sa vyšplhalo na 2 400 amerických dolárov za uncu. Vysoká cena zlata však neodrádza investorov. Podľa odborníkov je možné do zlata investovať aj s nízkymi mesačnými sumami, napríklad 25 eur mesačne. Takto si Slováci často šetria na dôchodok alebo na deti.
„Zlato v investičnom portfóliu klientov zohráva významnú rolu a už dávno neplatí, že si ho môže dovoliť len horných desaťtisíc,“ uvádza FinGO.sk. Do zlatých mincí je možné investovať pravidelne, čo je vhodné pre dlhodobé investičné ciele. Zlato sa tak stáva výbornou voľbou napríklad v kombinácii s akciovými ETF fondmi.
František Burda, analytik FinGO.sk, vysvetľuje: „Zlato je dlhodobou investíciou s odporúčaným investičným horizontom najmenej 10 rokov. Preto ak doň investujete pravidelne a po menších sumách, môžete začať kedykoľvek. Úlohou zlata vo finančnom systéme je udržiavať hodnotu peňazí v čase, preto si doň sporia klienti, ktorí svoje peniaze chcú ochrániť pred infláciou.“
Burda dodáva, že pre bežných klientov je dôležité priebežne nakupovať zlato, pri ktorom využívajú priemerovanie ceny, čím znižujú riziko kolísania cien na trhu.
Význam medi v ekonomike
Aj ceny medi pokračovali v prudkom raste. Termínovaný kontrakt na meď dosiahol rekordnú úroveň 5,15 USD za libru (0,4536 kg). Očakávania silného dopytu a obmedzená ponuka zintenzívnili obavy z možného nedostatku tohto kovu.
Čínska vláda oznámila, že kúpi nepredané byty, aby obmedzila nadmernú ponuku a pomohla developerom splácať úvery. Tento krok nasledoval po mimoriadnej emisii dlhodobých vládnych dlhopisov v objeme jeden bilión CNY, ktorá má financovať najmä infraštruktúrne projekty.
To poskytlo silný rastový impulz pre meď, ktorá hrá kľúčovú úlohu v mnohých sektoroch ekonomiky, vrátane skladovania energie a infraštruktúry dátových centier.
Ako uvádza portál Mining, investori, obchodníci a manažéri ťažobných spoločností už roky upozorňujú na kritický nedostatok medi. Ten vzniká v dôsledku rastúceho dopytu v ekologických sektoroch. Jeff Currie, skúsený odborník na komodity a hlavný strategický riaditeľ energetického tímu v Carlyle Group Inc., minulý týždeň vyhlásil, že meď je najlepšou dlhodobou investíciou, akú kedy videl.
Zdroje: TASR, Mining, Archív SIU