Ministerstvo pripravuje dôležitý krok. Toto ošetrenie budú mať desaťtisíce Slovákov zdarma
- Nové opatrenie zníži náklady pre štát
- Zlepší tiež prístup k zdravotnej starostlivosti
- Nové opatrenie zníži náklady pre štát
- Zlepší tiež prístup k zdravotnej starostlivosti
Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje rozšíriť nárok na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov a osoby bez domova. Toto opatrenie je reakciou na analýzu neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá poukázala na negatívne dopady novely zákona z roku 2011.
Novela z roku 2011 obmedzila nárok dlžníkov na zdravotnú starostlivosť iba na neodkladnú. Cieľom bolo motivovať ich k splácaniu dlhov. Analýza Depaul Slovensko však ukázala, že toto opatrenie nemalo želaný efekt.
Naopak, najviac naň doplatili osoby bez domova, ktorým sa zhoršil zdravotný stav a zároveň sa zvýšili náklady pre štát. Hospitalizácia osoby bez domova je totiž takmer 4-krát drahšia ako hospitalizácia bežného pacienta. Informuje o tom tlačová agentúra SITA.
Pre dlžníkov aj osoby bez domova
Rozšírenie nároku na neodkladnú zdravotnú starostlivosť pre dlžníkov a osoby bez domova by malo zlepšiť ich prístup k zdravotnej starostlivosti a zároveň znížiť celkové náklady pre štát. Očakáva sa, že toto opatrenie bude mať pozitívny vplyv na zdravie a životnú úroveň týchto marginalizovaných skupín.
„Uvedenú problematiku rezort zdravotníctva prediskutoval s odborníkmi a podľa ich názoru každá choroba môže byť chronická. Preto Ministerstvo zdravotníctva SR pristúpilo k príprave novely zákona, v ktorom pri dlžníkoch a osobách bez domova navrhuje rozšíriť ich nárok na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti aj o poskytnutie a úhradu všeobecnej ambulantnej starostlivosti a ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanú prostredníctvom agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti,“ priblížilo ministerstvo práce.
Dodalo, že uvedenú problematiku prediskutovalo s odborníkmi a podľa ich názoru každá choroba môže byť chronická. Aktuálne majú za cieľ v strednom a dlhodobom horizonte znížiť náklady vynakladané na neodkladnú zdravotnú starostlivosť pre tieto osoby.
Pomohli by aj terénne a komunitné zdravotnícke služby
Vedenie Depaulu Slovensko vidí riešenie tohto problému v sprístupnení zdravotnej starostlivosti, bez ohľadu na dlh na zdravotnom poistení, vzdelávaní zdravotníkov a komunikácii destigmatizácie ľudí bez domova.
„Neznamená to, že všetky problémy súvisiace so zdravím ľudí bez domova budú tým vyriešené, no podarilo by sa odstrániť kľúčovú prekážku nedostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil riaditeľ Depaul Slovensko Jozef Kákoš.
Zlepšiť zdravotnú starostlivosť pre ľudí bez domova by pomohli aj terénne a komunitné zdravotnícke služby, ktoré v súčasnosti na Slovensku nemajú vytvorené podmienky na fungovanie. „Právo na zdravie považujem za základné ľudské právo. Zdravotná starostlivosť by mala byť poskytovaná na základe potrieb ľudí a každý by mal mať rovnaké šance na zdravie,“ uzavrela jedna z analytičiek a lekárka občianskeho združenia EQUITA Michaela Kostičková.
Zdravotnícki pracovníci jednoduchšie do nemocníc a ambulancií
Ministerstvu zdravotníctva SR sa podarilo v parlamente presadiť novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá prináša viaceré zmeny v reakcii na akútny nedostatok pracovníkov v zdravotníctve. Preto rezort prijíma kroky, aby sa noví zdravotnícki pracovníci mohli rýchlejšie dostať do ambulancií a nemocníc k pacientom. Informuje o tom rezort zdravotníctva na svojom webe.
Novela umožní študentom vybraných odborov stredných zdravotníckych škôl a vysokých škôl zamestnať sa u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už počas nadchádzajúcich letných prázdnin po absolvovaní minimálne prvého ročníka štúdia. Budú môcť pracovať ako sanitár, praktická sestra – asistent alebo zubný asistent.
„Toto opatrenie pomôže zdravotníckym zariadeniam v období čerpania letných dovoleniek zmierniť výpadok zamestnancov a posilniť zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti žiakmi stredných zdravotníckych škôl a študentmi vysokých škôl. Očakávame, že to podporí aj motiváciu žiakov a študentov pracovať v zdravotníctve, zlepší ich výkon odborných pracovných činností a ľahšie si zvyknú v nových pracovných tímoch,“ informuje rezort zdravotníctva.
Zároveň dodáva, že zamestnávatelia tak budú mať príležitosť získať potencionálnych nových zamestnancov.
Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky , SITA