Potopenie ruskej lode odhalilo strážené tajomstvo o ATACMS. Túto verziu nemá Kyjev oficiálne ani vo výzbroji

  • Ukrajinci zrejme dostali vylepšenú verziu ATACMS, tá nesie hlavicu z protilodnej strely Harpoon
  • Rusom môže narobiť riadne problémy, použiť ju môžu nielen na lode, ale i na Kerčský most
MixCollage-21-May-2024-04-54-PM-484
U.S. Army/Michelle U. Blesam
  • Ukrajinci zrejme dostali vylepšenú verziu ATACMS, tá nesie hlavicu z protilodnej strely Harpoon
  • Rusom môže narobiť riadne problémy, použiť ju môžu nielen na lode, ale i na Kerčský most

Ukrajinci si v posledných týždňoch pripísali na konto množstvo úspešných zásahov pomocou amerických striel ATACMS.

Ukrajinskí obrancovia vďaka týmto strelám podnikli útok na vojenské letisko na Rusmi okupovanom Kryme.

Podľa satelitných snímok sa im podarilo zničiť dve stíhačky MiG-31. Poškodené boli aj sklad s palivom a priľahlá infraštruktúra letiska, uvádza The Warzone.

Útoky na ruské letiská majú svoje opodstatnenia, Ukrajinci sa snažia eliminovať schopnosť Rusov útočiť na ukrajinské územia pomocou kĺzavých bômb a riadených striel, ktoré ruské lietadlá vypúšťajú desiatky kilometrov od frontových línií.

Hlásený bol aj útok na ruský výcvikový tábor, ktorý mohol zabiť až okolo 116 ruských vojakov, ktorí zrejme cvičili na otvorenom priestore, uvádza The Telegraph. Útok sa odohral 96 kilometrov od frontovej línie, čo je vzdialenosť, ktorú Rusi doteraz považovali za bezpečnú.

ATACMS tiež stojí za zásahmi ruských skladov a kritickej infraštruktúry.

Verzie, ktoré má oficiálne vo výzbroji Ukrajina, nedokážu potopiť loď 

Pozornosť ale pútajú úspešné zásahy ruských lodí. Ukrajina tvrdí, že sa im podarilo zničiť mínolovku ruskej Čiernomorskej flotily. Konkrétne má ísť o loď 266-M Kovrovec. Ukrajinské tvrdenie sa zatiaľ nepodarilo overiť.

Ďalšou loďou, ktorá mala byť poškodená, má byť raketová loď Cyklón. Jej zásah potvrdili nielen Ukrajinci samotní, ale aj ruskí nezávislí novinári z publikácie ASTRA. Útok sa mal podľa novinárov odohrať v noci 19. mája, keď na Krym zaútočilo 12 rakiet ATACMS.

Len tri z nich mali zasiahnuť prístav, kde kotví časť Čiernomorskej flotily. To však stačilo na potopenie lode, ktorá je ešte významnejšia ako mínolovka. Ide totiž o plavidlo, ktoré na palube nesie strely s plochou dráhou letu, ako je Kalibr.

salvový raketomet MLRS M270
zdroj: Flickr/U.S. Army, Dustin D. Biven

Potopenie ale naznačuje, že Ukrajinci museli dostať od Spojených štátov aj ATACMS vo verzii M48 alebo M57.

Ako sme už v minulosti informovali, verzia M39 Block I, ktorou jedinou donedávna Ukrajinci disponovali, je určená na likvidáciu pechoty a materiálu. Strela sa skladá zo stoviek submunícií (950), teda menších bômb o veľkosti bejzbalovej lopty. Tie pri zásahu pokryjú veľkú plochu, pričom každá submunícia váži pol kila.

Tieto strely sú preto ideálne na likvidovanie ľudských zdrojov, veliteľských centier, sofistikovanej techniky, ako sú lietadlá, no pri pancieroch tankov či obrnených vozidiel sú neúčinné. Ukrajinci tak nemohli preraziť konštrukciu lode a potopiť ju s verziou M39 Block I.

Rusi by mohli mať veľký problém

Do úvahy nepripadá ani verzia M39A1 (ATACMS Block IA), ktorá funguje rovnako ako M39 Block 1. Rozdiel je len v navádzaní, ktoré využíva GPS namiesto inerciálného navigačného systému. Odlišnosť je tiež v dolete, pričom táto verzia môže zasiahnuť cieľ až na 300 kilometrov.

Podľa Forbes je preto najpravdepodobnejšie, že Ukrajinci použili verziu M57 alebo M48, ktorá má dolet 273,5 kilometrov. Táto verzia má 230-kilovú vysoko výbušnú fragmentačnú hlavicu pochádzajúcu z protilodnej americkej strely Harpoon.

V prípade verzie M57 je dolet 305 kilometrov, pričom nesie rovnakú hlavicu ako M48.

Pravdepodobne Ukrajinci získali jednu z týchto verzií, čo znamená výrazné ohrozenie Čiernomorskej flotily.

„Ak ATACMS vyraďuje ruské vojnové lode v Sevastopole, ťažko povedať, že základňa má pre Rusov veľa užitočnosti. Pamätáte si tých ľudí, ktorí hovorili, že ATACMS neprinesie veľký rozdiel? Mýlili sa,“ uviedol analytik Phillips P. OBrien na sociálnej sieti X.

Rusi si momentálne nevedia poradiť s hrozbou, ktorú ATACMS predstavujú, keďže ruská protivzdušná obrana je voči nim neúčinná, čo dokazujú úspešné útoky.

„Rusi nemajú takmer žiadnu schopnosť sa s nimi vysporiadať,“ uviedol bezpečnostný analytik Nuno Felix na sociálnej sieti X.

Navyše, ak by Ukrajinci chceli, dokázali by pomocou ATACMS zasiahnuť aj Kerčský most, ktorý spája Rusko s Krymom. Tým by dokázali prerušiť zásobovanie okupovaného polostrovu a Rusov tak vyhnať. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Warzone, The Telegraph, Forbes, archív Startitup, X/Phillips P. OBrien, X/Nuno Felix

Najnovšie videá

Trendové videá