Búrky o pár hodín zosilnejú. Meteorológovia varujú pred lokálnymi záplavami (PREDPOVEĎ)
- Streda prinesie na mnohé miesta opäť búrky
- Zisti, kde ich treba očakávať a ktoré miesta si vydýchnu
- Streda prinesie na mnohé miesta opäť búrky
- Zisti, kde ich treba očakávať a ktoré miesta si vydýchnu
V utorok vládlo na Slovensku pokojné počasie, no neskôr popoludní a večer búrky zasiahli západ krajiny. Ako sme ťa informovali, objavili sa aj nebezpečné CG+ blesky, ktoré dosahujú silu vyše 60 000 ampérov. Streda prinesie opäť búrky na mnohé miesta, ale niektoré oblasti si vydýchnu.
Búrky v utorok zasiahli mnohé časti Európy, najväčšie škody nastali na východnom pobreží Jadranu. V Bosne a Hercegovine a Srbsku padali veľké krúpy, zatiaľ čo v Slovinsku a Taliansku pršalo extrémne intenzívne.
Ako uvádza portál iMeteo.sk, tornádo sa objavilo v rakúskom Grazi, kde vzniklo v rámci búrkového systému. Tento systém sa presunul na severovýchod a večer dorazil aj na Slovensko. Hoci u nás už stratil na sile a spôsobil menej škôd, južne od našich hraníc vyvrátil stromy a spôsobil záplavy a krupobitie.
Zisti, kde budú búrky úradovať dnes a ktoré miesta si na našom území vydýchnu.
Krátke, ale početné búrky
V utorok večer, po búrkovom systéme, sa počas noci na strednom Slovensku objavili konvektívne prehánky, ktoré priniesli ráno výraznejšie zrážky.
Studený front, ktorý sa rozpadáva priamo nad naším územím, bude tento proces pokračovať až do štvrtku a ovplyvní počasie. V stredu sa prehánky a dážď postupne zmenia na búrky, hlavne na strednom Slovensku a v južnej polovici východného Slovenska.
Popoludní zosilnia a rozšíria sa naprieč stredným a východným Slovenskom. Na západnom Slovensku sa búrky objavia len ojedinele, čo umožní tejto oblasti oddýchnuť si od nepriaznivého počasia.
Stredajšie búrky sa budú pohybovať veľmi pomaly, budú krátke a početné, s hlavnou charakteristikou v podobe zrážok. Lokálne záplavy sa môžu vyskytnúť tam, kde búrky trvajú dlhšie.
Vlhkosť v ovzduší nad naším územím zostane vysoká až do konca týždňa. Búrky budú každodenným javom, pričom sa ich intenzita bude meniť.
Pred nami je „búrlivý“ týždeň
Vo štvrtok po fronte organizované búrkové systémy pominú, no búrky sa objavia hlavne nad stredným, východným a severným Slovenskom. Pridá sa aj nepríjemné dusno, čo pripomenie blížiace sa leto.
Ako informuje portál Počasie & Radar, denné teploty dosiahnu 19 až 24 °C, nočné teploty klesnú na 8 až 15 °C. Silnejší vietor zafúka len pri prehánkach alebo búrkach.
Ani štvrtý májový piatok neprinesie zmenu. Obloha bude plná oblakov, prehánky a búrky budú bežné, hlavne nad západným a stredným Slovenskom, kde dopoludnia môže pršať trvalejšie. Východ bude mať menej zrážok a oblakov.
Teploty sa znížia na 18 až 24 °C, na krajnom východe a Zemplíne stúpnu až na 27 °C. Nočné teploty budú medzi 10 až 16 °C. Silnejší vietor sa objaví najmä na hornom Šariši.
Nadnormálny apríl
Počas celého mesiaca apríl sa nevyskytla žiadna významnejšia hydrologická situácia. Z teplotného hľadiska je hodnotený ako nadnormálny mesiac, zrážkovo bol ako podnormálny až silne nadnormálny. Vyplýva to z hydrologického hodnotenia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), informuje o tom na sociálnej sieti.
„Z hľadiska priemerných mesačných prietokov, ktoré boli veľmi variabilné, hodnotíme mesiac apríl ako suchý mesiac v povodí Moravy a Váhu, výrazne podnormálne vodný mesiac v povodiach Ipľa, Bodvy, Hornádu a Bodrogu a ako podnormálne vodný mesiac v povodiach Dunaja, Hrona, Slanej, Dunajca a Popradu,“ priblížil ústav.
Apríl podľa SHMÚ v minulosti patril k hlavným zdrojom dopĺňania podzemnej vody. „V posledných rokoch dochádza k čiastočnému dopĺňaniu zásob už v marci, prípadne vo februári, vďaka teplým zimám, v ktorých dochádza k skoršiemu topeniu snehovej pokrývky,“ podotkol.
Celkovo bol apríl podľa neho v podzemnej vode hodnotený ako priemerný. Dodal, že povodia Dunajca, Popradu, Hornádu, Moravy a Slanej vykazovali nadpriemerné hodnoty hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov a, naopak, povodie Bodrogu podpriemerné hodnoty.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: iMeteo.sk, Archív SIU, Počasie & Radar, TASR