Prevratná terapeutická metóda: Traumy a depresie lieči rýchlejšie než klasické sedenie u psychológa
- Jedinečný prístup liečby vďaka pohybom očí
- Terapia EMDR a REM spánok majú spoločné črty
- Liečba sa používa aj u ľudí trpiacich úzkosťami či depresiami
- Jedinečný prístup liečby vďaka pohybom očí
- Terapia EMDR a REM spánok majú spoločné črty
- Liečba sa používa aj u ľudí trpiacich úzkosťami či depresiami
EMDR je psychoterapeutický prístup, ktorý si získal značnú pozornosť pre svoju účinnosť pri liečbe traumy a iných súvisiacich stavov. EDMR je skratka z anglického pomenovania metódy Eye Movement Desensitization and Reprocessing, čo v preklade znamená Desenzitizácia a spracovanie pomocou očných pohybov.
Prístup metódy EMDR, ktorú vyvinula psychologička Dr. Francine Shapiro koncom 80. rokov 20. storočia, je v súčasnosti všeobecne uznávaný ako účinný nástroj, ktorý pomáha ľuďom spracovať traumatické zážitky a zotaviť sa z nich.
Čo je terapia EMDR a ako funguje?
EMDR je štruktúrovaná terapia, ktorá podnecuje pacienta, aby sa krátko sústredil na traumatickú spomienku a zároveň prežíval bilaterálnu stimuláciu – typicky pohyby očí – čo súvisí so spracovaním emócií spojených s traumatickými spomienkami. Technika je založená na modeli adaptívneho spracovania informácií (AIP), ktorý hovorí o tom, že poruchy duševného zdravia vznikajú vtedy, keď mozog neadekvátne spracuje negatívne zážitky.
Za normálnych okolností dokáže človek stresujúce momenty v živote spracovať spontánne a bez akejkoľvek pomoci. Ak je však zážitok príliš silný, neustále sa vracia v tzv. podobe traumy a jednotlivec si ju predstavuje dookola. Prirodzená schopnosť organizmu spracovať udalosti môže prestať fungovať. Tak sa zablokuje proces samoliečby, zotavenia sa z traumy a spomienky zostávajú nespracované.
V tejto traumatizujúcej podobe sú uložené v nervovej sústave a spôsobujú mnohé psychické ťažkosti. Typické je napríklad opakované vynáranie sa veľmi živých spomienok, akoby sa udalosť diala znovu a znovu. EMDR využíva prirodzenú samoliečiacu schopnosť nervovej sústavy. Úlohou EMDR terapie je pomôcť odstrániť prekážky, ktoré bránia spontánnemu zotaveniu. Vďaka tomu môže byť liečba pomocou EMDR podľa odborníkov rýchlejšia ako klasické sedenia u psychológa. Množstvo sedení potrebných pre liečbu sa však môže výrazne líšiť v závislosti od toho, aká je závažná trauma a ako dlho ju jedinec nevie spracovať.
Ako vyzerá samotný proces liečby vďaka EMDR?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je EDMR?
- Ako sa praktizuje táto metóda? S odborníkom alebo doma?
- Aké sú jej výhody?
- V čom sa odlišuje od tradičnej terapie rozhovorom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko