Európa hlási alarmujúci nárast kardiovaskulárnych ochorení: Doplnením základného prvku predídeš zlyhaniu srdca
- Kardiovaskulárne ochorenia sú zodpovedné za 40 percent úmrtí v Európe
- Vážnym problémom môže predísť doplnenie železa
- Kardiovaskulárne ochorenia sú zodpovedné za 40 percent úmrtí v Európe
- Vážnym problémom môže predísť doplnenie železa
Kardiovaskulárne ochorenia sú zodpovedné za 40 percent úmrtí v Európe, uviedla v máji tohto roku Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Srdcovo-cievne ochorenia tak každý deň spôsobujú 10 000 úmrtí, čo predstavuje štyri milióny úmrtí ročne.
Počet ľudí s kardiovaskulárnym ochorením je alarmujúci.
Zlyhaniu srdca sa dá predísť
Kardiológovia v Česku aj na Slovensku sa zhodujú, že rastúci trend kardiovaskulárnych ochorení je spôsobený nezdravým životným štýlom. Tieto prípady neraz môžu skončiť aj zlyhaním srdca. Pomerne málo ľudí však vie, že vážnym problémom so srdcom môžu predísť obyčajným doplnením železa.
Podľa českého kardiológa Jána Krejčího je pri viac ako polovici pacientov so srdcovým zlyhaním v Česku problémom nedostatok železa v krvi. „Ale v ich prípade sa nedá doplniť steakom ani potravinovými doplnkami, pretože sa kvôli ich ochoreniu nevstrebe. Pomôžu len infúzie priamo do žily,“ vysvetľuje lekár v rozhovore pre iDnes.cz.
Vskutku alarmujúcim je podľa odborníka fakt, že polovica pacientov zomrie do piatich rokov od diagnostiky srdcového zlyhania.
„Ukázalo sa, že polovica stabilných pacientov a tých s chronickým srdcovým zlyhávaním, trpí nedostatkom železa. V skupine pacientov, ktorí k nám prichádzajú pre akútnu dekompenzáciu na hospitalizáciu, má nedostatok tohto prvku približne 70 percent z nich,“ tvrdí expert.
Z aktuálnych klinických testov podľa Krejčího vychádza, že nedostatok železa môže byť nielen kľúčovým problémom, ale aj potenciálnym riešením srdcových ochorení.
Železo je nevyhnutný prvok pre správne fungovanie tela. Väčšina železa v ľudskom tele sa nachádza v hemoglobíne, červenom krvnom farbive, ktoré je súčasťou červených krviniek. Hemoglobín zabezpečuje prenos kyslíka z pľúc do ostatných tkanív. Z toho vyplýva, aké dôležité je železo pre organizmus. Napriek tomu sa často stáva, že telu práve tento prvok chýba.
Stali sme sa závislými od soli
K nezdravému životnému štýlu často patrí aj nadmerná konzumácia soli, ktorá je často spojená s hypertenziou (vysoký krvný tlak). WHO vo svojom oficiálnom odporúčaní stanovuje, že dospelí by nemali prijať viac ako 5 gramov soli denne.
Avšak údaje z mnohých krajín odhaľujú znepokojujúcu skutočnosť, že denný príjem soli je v skutočnosti omnoho vyšší, často bez toho, aby sme si to uvedomovali.
Údaje WHO naznačujú, že priemerný človek denne konzumuje minimálne 9 až 12 gramov soli, čo je výrazne nad maximálnou odporúčanou dennou dávkou. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Najväčším problémom sa javia spracované potraviny a jedlá konzumované mimo domova, pretože v oboch prípadoch máme obmedzené informácie o obsahu soli. Soľ je totiž v potravinách často skrytá. Napríklad, keď zješ dvojitý hamburger v reťazci rýchleho občerstvenia, je zrejmé, že si práve prijal veľké množstvo tuku. Podobne aj konzumáciou celej tabuľky čokolády naraz si uvedomíš, že si práve prijal vysoké množstvo cukru.
Okrem iného je soľ v obrovských množstvách obsiahnutá napríklad v sáčkových či konzervovaných polievkach, v predpripravených jedlách, v sójovej omáčke, v predpečenom pečive či v rôznych ochutených omáčkach.
V prekvapujúcom množstve je dokonca aj v sladkostiach. Zjedením len malej porcie týchto jedál do seba tak môžeš dostať niekoľkodennú dávku soli, rovnako ako je to pri jedlách v reštaurácii.
Zdroje: iDnes.cz, WHO, Archív Startitup