Žiaci by do školy chodili ráno alebo poobede. Okoliu Bratislavy hrozí návrat do 80. rokov

  • Niektoré školy v Bratislavskom kraji sú na tom kapacitne veľmi zle
  • Hovorí sa o rozdelení vyučovania na dve časti
  • Podľa odborníkov hrozí kolaps
žiaci príchod do školy
Ilustračná fotografia TASR/Roman Hanc
  • Niektoré školy v Bratislavskom kraji sú na tom kapacitne veľmi zle
  • Hovorí sa o rozdelení vyučovania na dve časti
  • Podľa odborníkov hrozí kolaps

Základné školy v bratislavskom regióne čelia vážnemu problému s kapacitou. V dôsledku preplnených tried a nedostatku voľných miest hrozí, že mnoho žiakov nebude môcť byť prijatých. Informuje o tom portál tvnoviny.sk.

Táto situácia je dôsledkom silných ročníkov a príchodu detí z Ukrajiny, čo spôsobilo, že školy sú na pokraji kolapsu. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) upozorňuje, že riešenie tejto situácie je nevyhnutné a malo by byť okamžité.

Jedným z možných riešení, ktoré sa momentálne zvažuje, je zavedenie dvojzmenného vyučovania. Tento systém, známy z obdobia 80. rokov, by umožnil, aby sa jedna trieda delila na dve skupiny žiakov, pričom by sa učili v rôznych časoch – doobeda a popoludní.

Tento model by síce mohol dočasne zmierniť kapacitné problémy, avšak je spojený s viacerými nevýhodami. Okrem predĺženého času, ktorý by učitelia a zamestnanci školy museli tráviť v práci, by mohol negatívne ovplyvniť kvalitu vzdelávania a duševné zdravie žiakov a zamestnancov.

Tadiaľ cesta nevedie

Momentálne sa na Slovensku v dvojzmennej prevádzke učia žiaci v desiatkach škôl. Ministerstvo školstva sa však snaží tento stav odstrániť. Plán obnovy poskytuje prostriedky na rozšírenie kapacít základných škôl, avšak v súčasnosti nie sú dostatočné na pokrytie všetkých potrieb.

Rezort zvýšil rozpočet pre rozšírenie kapacít, avšak stále chýba približne 16 miliónov eur na uspokojenie všetkých žiadostí obcí o výstavbu nových tried.

trieda v škole
zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

Štát hľadá ďalšie možnosti, ako zvýšiť alokáciu finančných prostriedkov, aby mohli byť nové kapacity vybudované čo najrýchlejšie. Riešenia môžu zahŕňať prehodnotenie prijímania ukrajinských detí alebo nájdenie dodatočných financií.

Analytici navrhujú, aby sa hľadali alternatívne priestory mimo škôl, ktoré by mohli byť dočasne využité na vzdelávanie, aj keď by to znamenalo dočasné zníženie hygienických štandardov. Školy a miestne samosprávy majú len niekoľko mesiacov na to, aby sa pripravili na nový školský rok.

Hrozí kolaps

ZMOS zároveň upozorňuje, že nedostatok miest v základných školách v Bratislavskom kraji (BSK) môže budúci rok viesť ku kolapsu pre mestá aj okresné obce. Situácia je podľa združenia vážna v mestskej časti Ružinov aj v Senci, informuje TASR.

„Kľúčové problémy, ktoré sme preberali na zasadnutí Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy, Regionálneho združenia obcí Podunajskej oblasti a Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu, sú predovšetkým hraničné kapacity, pokiaľ ide o základné školy a nepostačujúci objem peňazí na financovanie rozvoja a budovania nových škôl,“ ozrejmil predseda ZMOS Jozef Božik.

„Situácia, v ktorej sa nachádzajú naše mestá a obce, je znepokojujúca. Na jednej strane čelíme výraznému preľudneniu v mestských aglomeráciách, kde kapacity základných škôl už teraz nedokážu pokryť rastúci dopyt po vzdelaní pre naše deti. Na druhej strane máme regióny, ktoré sa vyľudňujú a kde sa školy zatvárajú z dôvodu nedostatku žiakov,“ konštatuje ZMOS.

V Senci dokonca hrozí, že mesto vypovie zmluvy o školských obvodoch, čo by situáciu ešte viac skomplikovalo.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá