Najčastejšie finančné podvody na Slovákoch: Naivne prichádzame o tisíce až milióny (PREHĽAD)
- Prinášame ti prehľad klamstiev, pre ktoré ľudia prichádzajú o svoje úspory
- Podvody na Slovákoch v online priestore rapídne naberajú na popularite

- Prinášame ti prehľad klamstiev, pre ktoré ľudia prichádzajú o svoje úspory
- Podvody na Slovákoch v online priestore rapídne naberajú na popularite
Polícia opakovane upozorňuje na rôzne podvody na Slovákoch, ktorým zvyknú občania našej krajiny naletieť. Môže ísť napríklad o bežné klamstvá „amerických vojakov“ či „nigérijských princov“, ale aj o prefíkanejšie ponuky investovania.
Opakovane sa naďalej objavujú prípady, keď podvodníkom niekto naletí, príde o peniaze a muži zákona zrazu často stoja až pred takmer nevyriešiteľným hlavolamom.
Magazín Trend preto zostavil rebríček podvodov, ktoré na Slovensku najčastejšie žnú úspechy. Rozoberieme si teda ich riziká a vplyv na peňaženky bežných ľudí.
Phishing a smishing
Ide o dva pojmy, ktoré spravidla označujú falošné e-maily, SMS správy či inú formu kontaktovania obete, pričom sa podvodník snaží získať peniaze dotyčného.
Najznámejším príkladom phishingu je napodobnenina faktúry. Táto forma útoku disponuje šírením strachu a naliehaním na obeť. Útočník pri nej na teba tlačí, aby si zaplatil za tovar alebo služby, ktoré si si nikdy neobjednal ani nedostal.
Ďalšími príkladmi sú podvodné správy v známych aplikáciách ako Dropbox či PayPal, no taktiež si treba dávať pozor na falošných vymáhačov daní a podobne.
Pre ďalšie typy podvodov prejdi na druhú stranu. >>>
Podvody na kryptomenách
Trend ďalej upozorňuje Slovákov na podvodníkov ponúkajúcich nové kryptomeny. Podľa európskeho policajného úradu Europol podvodníci často zvyknú ľudí ohrozovať na sociálnych sieťach. Zameriavajú sa aj na našich priateľov a blízkych, a preto sa nám môže zdať, že ide o relevantnú a dôveryhodnú osobu.
Po istom čase nás osloví s možnosťou zárobku. Buď nám zavolá, alebo rovno pošle odkaz na „novú“, no v skutočnosti podvodnú stránku, ktorá na prvý pohľad slúži na investovanie do kryptomien. V presvedčení, že si digitálne meny skutočne kupujeme, odovzdáme naše peniaze rovno na účet podvodníka.
Europol preto odporúča, aby sme si takéto investičné možnosti vždy dôsledne preverovali.
Pre ďalšie typy podvodov prejdi na tretiu stranu. >>>
Investovanie
Pri pohľade na podvody na Slovákoch nemožno nespomenúť riziko investícií do jedného konkrétneho aktíva, do ktorého nás podvodník nabáda vložiť veľké čiastky, podotýka Trend. Ponúka nám tiež vysoké percento zhodnotenia, teda zárobku. Aj v tomto prípade si treba zakaždým dôkladne skontrolovať typ akcie či aktíva, nad ktorým možno uvažujeme.
Okrem toho pri investovaní Trend vytýčil aj riziko zavádzajúcich tvrdení. V tomto prípade ide o podvodníkov lákajúcich svoje osoby na nesmierne výhodné investičné stratégie, ktoré ale v skutočnosti v množstve prípadov nefungujú. Ak sa ale rozhodneme investovať, podvodník si buď naše peniaze vezme pre seba, alebo za našu kontribúciu získa istú prémiu od svojho zamestnávateľa.
Taktiež si podľa Trendu musíme dávať pozor pri ponukách investovania sľubujúcich podozrivo vysoký zárobok. Hrozí vtedy, že prídeš o celú svoju investíciu a žiadny zisk neuvidíš. V každom prípade sa ti oplatí prehodnotiť takúto príležitosť s odborníkom. Nezmyslom zvykne byť aj 100-percentná garancia výnosu, upozornil Trend, pričom takáto investičná príležitosť prakticky neexistuje.
Ak chceš zistiť posledný typ častých podvodov, prejdi na štvrtú stranu. >>>
Krádež identity, deepfake
Vo svete umelej inteligencie so sebou tento vynález prináša množstvo benefitov, ale aj hrozieb. Tie rýchlo začali využívať aj zlodeji. Stalo sa tak napríklad v apríli, keď šéf istej firmy prišiel o 23 miliónov eur, píše Euronews.
Podvody na Slovákoch prichádzajú aj v podobe pokusov o falošné overenie identity na základe falošných údajov. Tie celosvetovo za posledný rok vzrástli o 3 000 percent, píše portál s tým, že to poukazuje na novú vznikajúcu hrozbu.
Pomocou falošnej alebo ukradnutej identity sa útočník dokáže dostať na bankový účet obete a pripraviť ju o jej úspory.
V súčasnosti podvodníci využívajú novú technológiu nástrojov umelej inteligencie (AI). Tie dokážu napodobňovať hlas alebo aj vzhľad reálnych osôb. V tomto prípade hovoríme o „deepfake“ nahrávkach či videách.
Nedávnym príkladom deepfakingu sa stal prípad, pri ktorom vysokopostavená osoba prišla o 23 miliónov eur potom, čo podvodníci sfalšovali jej podobizeň a peniaze previedli na sebou kontrolovanú spoločnosť.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Trend, usecure, Europol, Euronews